millaisia perusteita pitää olla että saisi fattankämpän stadista?
- savolaisuus
- romaani
- somali
- työtön ja ongelmainen
hakenut olen kohta 30 vuotta.
asun helsingissä ja työhistoriaa takana 45 vuotta.
- savolaisuus
- romaani
- somali
- työtön ja ongelmainen
hakenut olen kohta 30 vuotta.
asun helsingissä ja työhistoriaa takana 45 vuotta.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vähään tyytyväiset hakevat ensisijaisesti kaupungin omistavia vuokra-asuntoja.
Täytyy tuntea oikeat ihmiset.
Aku Ankkako?
vaikka
Hyvää tuuria pitää olla.
Pitää olla yh, tämä on varmaan suurin kriteeri: kaikki tuntemani kaupungin asunnoissa asuvat/asuneet ovat olleet yksinhuoltajia.
Bonusta saa tummasta ihonväristä ja mistä tahansa muusta kansallisuudesta kuin suomalaisuudesta. Papukaijamerkki tulee, jos on lauma lapsia.
Auttaa jos on sossun asukas, päihdeongelmainen riehuja tai jollain tavalla "vajaa".
t. ei asuntoa minullekaan, kolmatta polvea
Riittääkö mikäli ei pysty omalla työllään maksaa asumisiaan?
Sossun asiakkuus ei auta. Työttömyys ei auta. Yksinhuoltajuus ei ole peruste. Liian suuri vuokra tuloihin nähden tai liian iso asunto voi vaikuttaa hakemuksen kiirellisyyteen. Niitä erittäin kiireellisiä ja kiireellisiä hakemuksia on jatkuvasti tuhansia ja asuntoja on tarjolla paljon vähemmän.
Siltikin, usein olen ihmetellyt näitä onnenpekkoja, jotka saavat asunnon kertahakemuksella. He eivät ole olleet mitenkään syrjäytyneitä ihmisiä tahi köyhiä, vaan erittäin hyvätuloisia ihmisiä.
Alan uskoa, että asuntoja arvalla jaetaan. Tai sitten todellakin täytyy tuntea niitä oikeita tyyppejä...
ASUUKO VARAKKAITA IHMISIÄ FATTAN OMISTAVISSA VUOKRAKÄMPISSÄ?
MINNE MUUTTAA KÖYHÄT ?
Varakkaat karttaa slummissa asuvia.
Stadin asuntojen hakemiseen ei tulot vaikuta ollenkaan, joten voi hakea vaikka olisi upporikas. Ainoastaan varallisuutta ei saa olla tiettyä määrää enempää.
Onko jollain vieläkin sellainen luulo, että näitä asuntoja vaan köyhille jaetaan. Tulorajat on poistettu jo vuonna 2008. Työttömyys voi olla jopa este, koska halutaan vuokranmaksukykyisiä asukkaita. Sitä en tiedä minne laittavat kaikki köyhät, koska kyllähän heidänkin pitää jossain asua.
Siis meinaatko että pitää omistaa romaani? Vai riittääkö että lainaa kirjastosta?
Toisaalta mannet, joita myös romaneiksi nimitetään niin niitä näkyy kaupungin luukuissa vaikka kuinka.
romaani on kertomus huonosta lapsuudesta jota jatkaa aikuisena.
millaisia perusteita pitää olla ettei saa fattankäppää stadissa?
- stadilainen
- työpaikka
- Elää ihmisiksi
Tämä nyt ei oikeastaan kuulu tähän keskusteluun, koska en asu ns. kaupungin vuokratalossa, vaan sellaisessa talossa, jossa on pääasiassa kaupungin työsuhdeasuntoja. Mutta täällä asuu kyllä aika paljon virolaisia, tässä rapussa n. puolet, ehkä vähän vähemmän.
Myös yksi tummahipiäinen perhe oli, he katosivat yhtäkkiä ja silti nimi on pysynyt ovessa kuukausia ja joku (virolainen?) asuu siinä nyt. Välillä nämä muutkin asukkaat katoilee, kämppä pimeenä/tyhjänä pitkään tai joku muu saattaa asua siinä asunnossa jonkun aikaa. Ilmeisesti osa saa jonkun toisen kämpän, mutta on täällä kirjoilla ja vuokraa kuitenkin kalliimmalla eteenpäin. Ei kai siinä muuta. Naapurit on kyllä todella hiljaisia ja rauhallisesti on, varsinkin jos ne lähtee pitemmäksi aikaa kotikonnuilleen.
Aikanaan kun olin HUS:illa töissä, sielläkin oli paljon virolaisia, jotka asutti työsuhdeasuntoja. En tiedä kuinka paljon annetaan varsinaisia kaupungin vuokra-asuntoja tällaisille, jotka asuttaa kahta maata yhtä aikaa, mutta kyllä se aika "epikseltä" tuntuu, että työpaikat ja asunnot parhailta paikoilta menee heille, vaikka ei minulla mitään heitä vastaan muuten ole.
virolaiset on vanha veljeskansa jota pitää palvella parhaalla mahdollisella tavalla.
samoin somalit.
fattan kämpät on ensisijaisesti tarkoitettu vuokranmaksukyvyttömille joiden lahkeisiin koirat kuseksii.
Fattalla ei ole asuntoja nettisivujen mukaan. Nähtävästi suurimmat juopot sieltä saa vain jotain osoituksia johnkin tukiasuntoihin tms mutta omia asuntoja ei ole..
Tiedä sitten kuka noita tukiasuntoja hoitaa tai omistaa. Varmaankin sossu maksaa ostopalveluina sininauhaliitolta yms järjestöiltä..
Lähde
http://www.hel.fi/hki/sote/fi/Usein kysytyt kysymykset
"Voiko sosiaali- ja terveysvirasto auttaa asunnon saamisessa tai järjestää asunnon?
Sosiaali- ja terveysvirastolla ei ole vuokra-asuntoja, eikä asunnon löytymisessä voida auttaa.
Kaupungin vuokra-asunnoista vastaa kiinteistöviraston asuntopalvelupiste."
fatta mikä fatta.
fatta eli kaupungin vuokraslummit omistaa Helsingin Kaupunki!
se on ihan sama minkä nimen alla ne ovat.
roskasakki saa mitä tilasikin.
mikäli olet työssäkäyvä niin unohda fattankämppä alkuunsa.
fattan kämpissä asuu työttömät luuserit.
Oletko jo tilannut ajan psykiatrille ?
Fatta = sosiaalitoisto = sossu
Stadin asunnot = Helsingin kaupungin asunnot