Mitä toi roottaaminen auttaa ja miten se toimii? Monesti miettinyt kun lukenut, kun täällä puhutaan siitä?
root
20
1287
Vastaukset
Roottaus antaa tavallaan järjestelmänvalvojan oikeudet eli sen avulla voi esimerkiksi poistaa valmistajan omia ohjelmia ja asentaa esim palomuurin.
http://wiki.androidsuomi.fi/Mitä_roottaminen_tarkoittaa
Roottauksen jälkeen voi myös asentaa custom Androidin eli sellaisen, jossa ei ole laitteen valmistajan omia ohjelmia ja jota voi yleensä muokata paremmin.- Päivitykset
ns. Custom ROM:a, eli käyttöjärjestelmällä kuten esim. Cyanogenmod, päivitykset pelaa paljon paremmin. Itse päivitin just nurkassa pölyttyneen HTC:n käyttiksen Android versiosta 2.3.3 versioon 4.2.2. HTC:n oma päivitys on loppunut aika päiviä sitten. Toimii paljon jouhevammin ja nopeammin nyt, sikäli kannatti. Puhelinta en varsinaisesti käytä, mutta hauska noilla on leikkiä.
- root?
Pystyykö kaikki puhelimet roottaamaan vai onko se noille Androideille vain?
- Anterot
Pääasiassa noita Android vehkeitä Roottaillaan. Toisaalta onhan noihin vanhoihin Nokian luureihin joku vääntänyt peräti Windows 95:n. On varmaan lähinnä urheilua, ei noilla enää soittaa varmaankaan voi. Roottamiseen kannattaa aloittelijan sitten lähteä jollain luurilla, millä ei ole väliä. Puhelimen nimittäin pystyy myös tuhoamaan tuolla toimenpiteellä. Netti on piukassa ohjeita, ne kannattaa kahlata ajatuksella läpi.
- Guruinen
Itse käytän CYANOGEN MOD:ia juuri tuosta syystä. Saa selvästi paremman kuin samsungin oman turhilla lisäyksillä version. Ja on kaikenlisäksi 4.3.1
Päivitykset tulevat lähes päivittäin. AITO JA OIKEA ANDROID!!
http://download.cyanogenmod.org/?device=i9305
Tuo linkki siis S3 4G malliin. Mutta kannattaa muistaa että bugeja voi olla etenkin nightly versioissa. Kokemusta on.
- ujk
Mikä on bootloader ja miten se avataan Galaxy s kolmosessa?
ujk kirjoitti:
Mikä on bootloader ja miten se avataan Galaxy s kolmosessa?
http://www.addictivetips.com/mobile/what-is-bootloader-and-how-to-unlock-bootloader-on-android-phones-complete-guide/
Tuollainen ja http://technoxone.com/mobile/android/how-to-unlock-bootloader-on-samsung-galaxy-s3
Voi olla monimutkaista.- Terminologia
ujk kirjoitti:
Mikä on bootloader ja miten se avataan Galaxy s kolmosessa?
Tossa terminologiaa
http://lifehacker.com/5789397/the-always-up to date-guide-to-rooting-any-android-phone - Bootloader
ujk kirjoitti:
Mikä on bootloader ja miten se avataan Galaxy s kolmosessa?
Viisaammat korjatkoon, mutta Bootloaderia et varsinaisesti saa avattua. Se minkä tahdot avata on Recovery tila. Kuitenkin niin, että Booloaderi, joka usein on suojattu avataan ensin ohjelmallisesti. Sen jälkeen asennat uuden Recoveryn, kuten esim ClockWorkMod:n, jolla sitten loppupeleissä asennat uuden ROM:n kuten esim Cyanogenmodin.
- Guruinen
ujk kirjoitti:
Mikä on bootloader ja miten se avataan Galaxy s kolmosessa?
Ilman tuota koodia sun puhelin ei käynnisty. Käynnistää kernelin ja softan. Omalla luvalla avaat. Miksi se pitää avata? Oletko saanut tiiliskiven puhelimestasi?
Oletan näin.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2226847 - Guruinen
Bootloader kirjoitti:
Viisaammat korjatkoon, mutta Bootloaderia et varsinaisesti saa avattua. Se minkä tahdot avata on Recovery tila. Kuitenkin niin, että Booloaderi, joka usein on suojattu avataan ensin ohjelmallisesti. Sen jälkeen asennat uuden Recoveryn, kuten esim ClockWorkMod:n, jolla sitten loppupeleissä asennat uuden ROM:n kuten esim Cyanogenmodin.
Ensin ODIN:illa (PDA) ROOT tiedosto puhelimeen, jonka jälkeen ajetaan CWM recovery.
Juuri näin se tapahtuu. Mutta odinissa ei ole PHONE BOOTLOADER UPDATE ruksi päällä kun nuo patit ajetaan sisään, (ei saa olla). Semmonen mutu on et pelkän BL:n voi ajaa sisään myös pelkästään. Siinähän se on PDA:n yläpuolella.
- Guruinen
Vuosia sitten kun aloittelin tuota Customointi harrastusta gti-9000 galaxylla, noita bugituksia tuli, ihan vaan siitä syystä kun tehot ja muisti ei riittänyt kunnolla pyörittämään ICE CREAM SANDWITCHIA ja JELLY BEANIA.
Onhan kehitystyötä tehty jo siitä, eikä tuo NIGHTLY ole ilmoittanut mistään bugeista. Vähintään kerran viikossa lataan uusimman päivityksen.
GTI-9305:ssa rittää prosessointitehot ja muistia on 2gt, niin lagailuja ei tule. - Guruinen
Onko tuosta apua? En kerenny kattoo loppuun..
http://www.youtube.com/watch?v=iXeAcSZW4YE - tabiman
No rootaus mahdollistaa myös sen,että voi maksullisetkin pelit ladata ilmaiseksi blackmartin avulla. Ja screen recorder, kellotus ja custom romin asennus onnistuu.
Mutta eikös se ole laitonta ladata maksullinen peli ilmaiseksi kierotietä.
- Tarviinapua
Onko one click root turvallinen ko ite en tiedä paskaakaan tästä roottauksesta jos ei ole niin voiko joku kertoa turvallisen rootin
- Pengu
Älä roottaa ollenkaan
- OdinEhkäParas
Jos et tiedä älä roottaa. Mutta mielummin roottaisin odinin kautta!
- Pengu
Mjaa ite roottasin oman samsung galaxy a3 ja omasta mielestä ei ollu mitään järkeä... Ei pysty tekemään järjestelmäpäivitystä... jotkut sovellukset eivät toimi... tulee helpommin viiruksia jos ei osaa olla varovainen :(
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3047685Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne856009Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1673548Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322017Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951901Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san221836- 361649
- 441494
- 221431
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan661416