Tänään oli meidän poikavaavilla 5 kk -neuvola. Oli 7140 g ja 64 cm. Kaiketi ok. Tosin pituutta tullut kuukaudessa vain sentti ja puoli. Kiinteitä vasta maistelee. miten teidän vauvelit?
mitä kokoa 5kk:n ikäiset vauvat?
länsipiiri
23672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
No en kyllä edes luottaisi sataprosenttisesti niihin pituusmittauksiin... Minua aina naurattaa ne terkat milleineen, kun joinakin kertoina vauva on ihan selvästi ollut lytyssä mitatessa ja se sitten merkataan millilleen se mittaustulos. Mutta meidän poika oli viisikuisena 8680 g ja 67,5 cm. Näyttäisi, että pituutta oli tullut vain sentti kuukaudessa, mutta seuraavalla kerralla oli tullut kaksi senttiä. Pelkällä rintamaidolla oli vielä tuolloin.
Meidän poitsulla 5 kk neuvolassa vastikään mitat 7325 g ja 64,8 cm. Kiinteitä ollaan syöty lyhyen alkumaistelun jälkeen ihan miehekkäitä määriä jo 4 kk:sta lähtien. Esikoisneitosella aikanaan vastaavat mitat 6110 g ja 62,4 cm, oli silloin ja on edelleen melkoinen tirppana =)
Meidän neiti oli juuri 5kk neuvolassa 6925g ja pituutta 67cm, hoikka tyttö. Rintamaidolla pääsiosin, kiinteitä aloitettu maistelemaan :)
Meillä 4kk neuvolassa poika jo yli 8 kiloa ja pituutta 69 cm. Tuntuu että on isompi kuin kenelläkään koskaan, tosin osa painosta menee tuohon pituuteen. Ja ihan rintamaidolla pelkästään mennään! Syntyessään oli pitkä mutta vain vähän päälle 3kg.
Mijän vauva oli 5kk iässä 9580g ja 70,5cm. Et onhan noissa eroja.:)
Tytsi 5kk 8060g ja 65cm pituutta.
Meillä poika 10040g ja 71 cm ja pelkällä rintamaidolla tuohon 5 kk ikään. Sitten aloitettiin soseiden maistelu. Tyttö oli aikoinaan muistaakseni 8900 g ja 68 cm ja myös pelkkää rintamaitoa sai, tyttö 6 kk täysimetyksellä. Tyttö syntyessään 4240 g ja poika 4080 g.
Meillä tyttö 5kk vanhana 6156g ja 68cm, rintamaidolla tuolloin vielä :)
Eli meidän vauveli on ihan ok :) Kiinteät on jotenkin hankalia vielä, muutama lusikallinen menee kasvissosetta, neuvolassa tosin sanottiin että lihaa ja viljaakin voi antaa. Mutta varmaan vielä ei ole kiire.
Onpas eroja tosiaan. Meidän tytsy 65,3cm ja 7300g.
Jos muuten jotakuta kiinnostaa, niin osoitteessa kasvukayrat.fi voi tietoja syöttämällä katsella, millä käyrällä se oma lapsi kasvaa. :) Ja nyt muistutus: kaikki käyrät miinuskäyristä pluskäyriin ovat hyviä käyriä, pääasia, että kasvu on suht tasaista!
olen sinne kasvukayra.fi:hin meidän tytön mitat laittanu, mutta ei näytä käyrää painosta ollenkaan, vaan pituuden, vai enkö osaa käyttää?? Meillä neiti 4kk ja viikko 7kg ja 65cm
En tiedä onko samasta kyse, mutta itselläni oli sama juttu, kunnes huomasin, että paino pitää syöttää nimenomaan kiloissa eikä grammoissa... :) 8600 kiloa painava vauva ei tainnut ihan mahtua käyrille ja sen takia pituuskäyrää ei sitten piirtynyt. :D 8,6 kun syötin taulukkoon, niin homma alkoikin yllättäen toimia...
Ääh. Ja ajatusvirhe vielä, siis painokäyrää ei piirtynyt.
no grammoina mä ne oon laittanu, täytyypä kokeilla kiloina, meillä ei neuvola täti oo sanonu mitään kasvusta tai käyristä, enkä taaskaan huomannu kysyä, kun käytiin. Kiitos.
No pitäisi korjaantua, kun syötät kiloina. Teillä on varmaan kasvu hyvää ja kaikki normaalisti, kun ei neuvolaterkka mitään ole sanonut. Itse ainakin seurailin oman lapsen käyrää tuolta ihan mielenkiinnosta, yksilöllistähän se kasvu jokaisella on ja pienet notkahdukset ja kasvupyrähdykset (eli pienet poikkeamat käyriltä) kuuluvat asiaan. :)
juu, nyt toimi. Niin olen itsekin ajatellu, että hyvin kasvaa, mielenkiinnosta vaan kiva nähdä mihin osuu käyrillä, varsinkin kun oli alle 3 kiloo syntyessään.
Minusta tuo jonkun vastaajan lapsi, joka painoi reilu 6100g ja oli 68cm pitkä, oli aivan liian alipainoinen pituuteen nähden! Miksi et antanut kiinteitä enemmän!
1. Rintamaidossa on enemmän kaloreita kuin kiinteissä
2. Kiinteitä ei 6 kk iässäkään aloiteta sen takia, että lapsi saisi enemmän kaloreita, vaan siksi, että esim. rintamaidon rauta ei pian enää riitä kattamaan lapsen tarpeita.
3. Kun et ole nähnyt lapsen paino- ja pituuskäyrää kokonaisuudessaan, et voi sanoa asiaan mitään
4. Neuvolasta puututaan asiaan tarvittaessa, joten sinun ei tarvitse
5. Rintamaidolla olevilla lapsilla tulee painonnousussa notkahdus yleensä 4-5 kk iän kohdalla ja tämä on myös huomioitu uusissa käyrissä
6. Hyvin usein lapsilla tulee välillä ryöpsähdyksittäin painoa tai pituutta ja tämä on aivan normaalia. Jos pituutta tulee yhtäkkiä humahduksella, paino voi laahata perässä.
Juuri näin, kiitos vastauksestasi :) meillä tosiaan oli tytölle tullut kahdessa kuukaudessa 8cm pituutta, väkisinkin paino jäi hiukan jälkeen. On kuitenkin kasvanut suht tasaisesti omalla käyrällään. Laiha ja pitkä tyttö on nytkin, neuvolassa ei koskaan olla oltu huolissaan.
tyttöni oli 1 v 6 kk iässä 9600 kg ja pitkä tyttö.Todella hoikka mutta käyrillä mennään eikä kukaan huolissaan ja miksipä oliskaan.
Otin just pojulle käyttöön äitiyspakkauksen 60 cm:n vaatteet ja aika isoja ovat, vaikka vaavi 5 kk.
poika täyttää juuri parin pvän päästä 5kk, paino tänään nlassa 9340kg ja 69cm