Olemme lähdössä ensimmäistä kertaa Vilnaan.
Olisin halunnut kysyä kuinka varuillaan Vilnassa täytyy olla taksien suhteen. Toimiiko taksamittarit yleensä normaalisti ja luotettavasti vai yritetäänkö turisteja huijata joka välissä? Kuinka paljon suurin piirtein maksaa taksimatka lentokentältä keskustan alueelle?
Vilnan taksit
1
546
Vastaukset 1
- S.S.
Suuremmat firmat ok, yksityisyrittäjät pyytävät liettuaa osaamattomilta reilua ylihintaa. Liikkeellä on takseja, joiden mittarit näyttävät kovaa ylihintaa (ajavat väärällä taksalla). Perussääntö on se, että taksi kannattaa tilata puhelimitse, tai pyytää ravintolaa tai hotellia tilaamaan taksi.
Lentoaseman taksitolpalta taksit maksavat moninkertaisesti verrattuna normaaliin, ulkomaalaisille illalla vielä enemmän. Paikalliset soittavat itselleen taksin esimerkiksi lähtevien lentojen terminaalin eteen.
Luotettavin firma tällä hetkellä on todennäköisesti SmartTaxi,
numero 370 520 00 820. Lyhytnumero 1820 toimii vain liettualaisista pujelimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll251171Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän561140Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl519858- 50844
- 46755
- 37679
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63633Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30626Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE182619- 53603