Miksette muuta maalle asumaan?

Kun kerran jatkuvasti veivaatte täällä mökkipalstalle, niin miksi ette saman tien muuta kaupungista mökille tai maalle asumaan pysyvästi? Sitten voitte nauttia takkapuiden rätinästä, metsästä ja elukoista mielin määrin joka päivä. Totuus taitaa vain olla se, ettei teistä ole siihen. Ainakaan jos pitäisi hakea vesi kaivosta kantaen ja pilkkoa puita jatkuvasti käsipelillä, niin teistä ei kovin monesta ole siihen. Muuttakaa suosiolla vain omakotitaloon maaseudulle asumaan, niin loppuu luonnon raiskaaminen jatkuvan viikonloppumatkailun muodossa sinne.
65864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 65

Vanhimmat

Sanoo kateellinen MÖKITÖN.

Äänestä
  • Olette kaikki ihan sairaita. Luuletteko tosissanne, että mökkeily säilyy tulevaisuudessa samanlaisena kun se oli lapsuudessanne kun 50-luvulla olitte metsässä ja ajoitte joka viikonloppu perheen kanssa sinne? Herätkää! Ilmanstonmuutos tulee ja jokin päivä ilmasto on muuttunut niin paljon, ettei mitään mökkeilyä semmoisena kuin se tiedetään enää tunneta Suomessa. Tiedän kyllä, että monista on jännää päästä näpertelmään mökille, askartelemaan ja remontoimaan kun ollaan viikko istuttu toimistotyössä pasianssia pelaamassa. Siinä voi sitten leikkiä remonttimiestä kun ei todellisessa työssä pysty toteuttamaan miehisiä haaveitaan olla rakennusmies. Ja sen kyllä huomaa kun katsoo minkälaisia satumökkejä pölhöt ovat tehneet.

    Äänestä

  • Hölmöt mökkiläiset kirjoitti:

    Olette kaikki ihan sairaita. Luuletteko tosissanne, että mökkeily säilyy tulevaisuudessa samanlaisena kun se oli lapsuudessanne kun 50-luvulla olitte metsässä ja ajoitte joka viikonloppu perheen kanssa sinne? Herätkää! Ilmanstonmuutos tulee ja jokin päivä ilmasto on muuttunut niin paljon, ettei mitään mökkeilyä semmoisena kuin se tiedetään enää tunneta Suomessa. Tiedän kyllä, että monista on jännää päästä näpertelmään mökille, askartelemaan ja remontoimaan kun ollaan viikko istuttu toimistotyössä pasianssia pelaamassa. Siinä voi sitten leikkiä remonttimiestä kun ei todellisessa työssä pysty toteuttamaan miehisiä haaveitaan olla rakennusmies. Ja sen kyllä huomaa kun katsoo minkälaisia satumökkejä pölhöt ovat tehneet.

    Juu ilmastonmuutos tulee! Oletko valmis? Vaimitensenytoli? Ilmasto lämpenee niin paljo, että rantasaunaan pitää asentaa ilmastointi jäähdytyksellä viilentämään, ettei käy kuin niille kilpasaunojille joku vuosi sitten! Ja laiturirannasta saa onkia valmiiksi keitettyjä ahvenia! Kylpytynnyrimarkkinat romahtaa kun järvessä on 30- asteista vettä! Alumiinivenekauppa käy hyvin kun muoviveneet sulaa rantaveteen! Saunapuutkin pilkotaan palmunrungosta! Siinä aluks!

    Äänestä

Se kun on niin mukavaa joka perjantai ajella jonossa kohti landea. Mitä pitempään matka kestää sitä hauskempaa on, ja sunnnuntaina takaisin.
Se on sitä yhteisöllisyyttä.

Äänestä

Monilla tutuilla, jotka asuu maalla ok-talossa on silti myös kesämökki. Ok talo kun ei aina ole järven tai meren rannalla. Tai mikä sitten lieneekään syy?
Anopin maalaistonttikin on pienempi kuin tämä meidän kaupunkitontti.

Miehen palkka tippuisi useammalla tuhannella jos pitäisi maalle muuttaa. Ei siis tule tapahtumaan ennenkuin pystyy työnsä tekemään etätyönä. Näillä palkoilla saadaan äkkiä maksettua talolainat pois. Jos muutetaan maalle niin jää vielä velkaa tällä hetkellä. Työtäkään ei ole luvassa. Siksi hänkin muutti aikanaan maalta kaupunkiin. Aivan kuten suurin osa eteläisen Suomen ihmisistä. Suurin osa maalta muuttaneita.

Minkähän takia aloittaja on eksynyt mökkikeskusteluun? Tuttu ajaa rallia, joka viikonloppu kaasutellaan jossain päin ja kuljetaan pitkin poikin Suomea. Toiset tutut harrastaa koiranäyttelyitä ja muita koira harrastuksia. Autolla ajetaan monta kertaa viikossa pitkin poikin Suomea ja viikonloppuisin ulkomaille. Näin kesät ja talvet, ei pelkästään kesäisin.

Äänestä
  • "Siksi hänkin muutti aikanaan maalta kaupunkiin. Aivan kuten suurin osa eteläisen Suomen ihmisistä"

    Helsingistä pääsee purjehtimalla minne vaan. Juhannuksena Tallinaan omalla veneellä, se on todella hauskaa.

    Äänestä

  • Minun mökkitonttini on pienempi kuin tuttavani talo. Siis oikeasti vähemmän neliöitä. Mitäs siihen sanotte?

    Äänestä

Miksipä en muuttaisikin, jos.. Eikä se pelkkä maaseutu, tuskin siellä viihdyttäisiinkään jatkuvasti..

- mutta jos olisi järkeviä töitä, joissa hankkisin edes lähelle sen mitä nyt, niin ehkä
- kävisi mkyllä niin, että me ajeltaisiin pk-seudulle lasten luo ja päin vastoin
- katoaisi myös maaseudun viehätys, sillä vaihteluhan se on joka virkistää
- siksi toisekseen, takkatulesta voi nauttia myös kotona - kuten puusaunastakin
- ei mökilläkään käsipelillä oikein mitään pilkota, on helpomiakin konsteja..
- monella mökillä vesi tulee ja menee
- mökki on huono sana. Meillä vapaa-ajan asunto ehkä parempi
- mökkeilyyn kuuluu myös ehdottomasti järvi / meri ja rantasauna
- kuten myös laituri ja vene
- marja ja sienimetsäiä unohtamatta
- onget ja katiskat
- metsästyskin
- luonnon rauha ja talvella täydellinen pimeys

Äänestä

Me asutaan omakotitalossa maalla, mutta silti käydään lähes joka viikonloppu merellä saaressa, jossa meillä on mökki. Vaikka kotonakin on oikein mukavaa ja luonto lähellä, niin ainakin meikäläinen kaipaa vaihtelua ja meren aaltoja yms. Veneilly ja mökkimatka on osa harrastusta. Tosin meillä on vähän eriskummallinen tilanne kun mökki on lähes kaupungin keskustassa ja talo taas kauempana maalla. Näin meidän mökkeilyyn kuuluu jonkin verran myös kaupungilla kahviloissa istuskelua yms. kävelyä ja ihmisten katselua. Kotona kun saa olla yksikseen, niin välillä kaipaa ihmistenkin sekaan. Toisaalta taas joskus sitä viihtyy tuntikausia rantakalliolla aaltoja katsellessa.

Asiat eivät ole mustavalkoisia. Kukin tyylillään ja varojensa mukaan...

Äänestä
  • Minulla on ok-talo ja suvun kesämökki samassa saaressa, kesämökkeilijää minusta ei koskaan tule, mutta laituria on kiva käyttää. Toisaalta kaupallinen laituri olisi vielä kivempi, jäisi mökkeilyn riesat pois.

    Äänestä

Minulla on vakituinen asunto Vuohijärven rannalla, ja "kesämökki" on keskellä Kouvolaa, 2h kk. Kesämökillä käyn viikoloppuisin jos täytyy käydä kapakoissa tuttavien kanssa.

Äänestä

http://www.youtube.com/watch?v=Ihxk8rlycvs

ks. 3.00 min.

Sitä sopii tosiaan ihmetellä, että tahdotaan olla metsänpokia ja sitten junttikansa asuu asoykolhooseissa ja mökkeilee. Sen sijaan että asuisi maalla. Ei suomen kaupungit niin isoja etteikö maaseutua löytyisi kohtuulisen työmatkan päässä.

Äänestä

Mikä sinua vaivaa? Kateus ehkä?

Kuulostaa todella pösilöltä, että vaadit ihmisiä muuttamaan maalle kokonaan. Ihan varmasti moni mielellään muuttaisikin, jos siellä olisi mahdollista ansaita toimeentulonsa. Eläkkeelle päästyään moni muuttaakin pysyvästi kesäasunnolle. Siinä tosin kunnan päätökset ja määräykset saattavat rajoittaa, mutta niitä pystyy kyllä kiertämään.

En nyt oikein tajunnut, mihin meistä mökkiläisistä mielestäsi ei ole. Luuletko ihmisiä niin avuttomiksi etteivät pysty vettä kaivosta hakemaan tai puita pilkkomaan? Ja jos ei pysty tai halua, asia on kovin helposti ratkaistavissa, vaikkakin maksaa jonkin verran rahaa.

Totta on, että autolla ajelu saastuttaa, mutta lieneekö se nyt kuitenkaan se pahin ympäristöpeikko. Me ainakin kuljemme AINA työmatkat pyörällä tai kävellen, joten autolla ajellaan suurinpiirtein vain mökkimatkat ja silloin tällöin kauppareissu. Maalla asuvat pääsääntöisesti autoilevat joka ainoan työmatkansa ja kauppareissunsa.

Kuulostat koomiselta sanelemalla muille, miten heidän pitäisi toimia. Aloitapa itsestäsi ja tule sitten uudestaan esittämään muille vaatimuksia. Tai hakeudu politiikkaan ja yritä saada vaatimuksesi laeiksi, turha täällä on kateellisuuksissaan huudella nimettömänä.

Äänestä
  • "Maalla asuvat pääsääntöisesti autoilevat joka ainoan työmatkansa ja kauppareissunsa. "

    Tiesitkö, että katalysaaatoorin kestää lämmettä 5 km matka kaupunkiajossa toimiakseen, eli moni aja autolla alle tuon matkan töihin ja kauppaan. Siispä maalla pitkien matkojen ajaminen saastuttaa vähemmän.

    Äänestä

  • 0+äöl0i kirjoitti:

    "Maalla asuvat pääsääntöisesti autoilevat joka ainoan työmatkansa ja kauppareissunsa. "

    Tiesitkö, että katalysaaatoorin kestää lämmettä 5 km matka kaupunkiajossa toimiakseen, eli moni aja autolla alle tuon matkan töihin ja kauppaan. Siispä maalla pitkien matkojen ajaminen saastuttaa vähemmän.

    Kaupunki sitä ja tätä. Kyllä täällä pk-seudullakin joutuu porukat ajelemaan autoilla kymmeniä kilometrejä. Jotkut tekee sen ratkaisun, että asuvat yhdessä kaupungissa mutta käyvät toisessa kaupungissa töissä.
    Meitä on niin moneen junaan, että tämäkin aihe on nyt täysin turha ja kolisee tyhjyyttään.

    Mies on tänään ajanut toimistolle 40km ja ihan pääkaupunkia asustellaan. Siitä työmaalle 50km ja takaisin ja toisaalle 30km....

    Äänestä

  • dfaeijajvmmav kirjoitti:

    Kaupunki sitä ja tätä. Kyllä täällä pk-seudullakin joutuu porukat ajelemaan autoilla kymmeniä kilometrejä. Jotkut tekee sen ratkaisun, että asuvat yhdessä kaupungissa mutta käyvät toisessa kaupungissa töissä.
    Meitä on niin moneen junaan, että tämäkin aihe on nyt täysin turha ja kolisee tyhjyyttään.

    Mies on tänään ajanut toimistolle 40km ja ihan pääkaupunkia asustellaan. Siitä työmaalle 50km ja takaisin ja toisaalle 30km....

    "että tämäkin aihe on nyt täysin turha ja kolisee tyhjyyttään. "

    Ei vaan mökkely on niin pyhää teille, ettei siitä sovi keskustella.

    Äänestä

kaikesta muusta voin luopua mutta en kesämökistä. Jos ei sitä olisi niin olisin jo haudassa ollut ajat sitten. Pelkkä viikonloppu riittää ja maanantaina on ajatukset puhtaat ja taas jaksaa viikon tässä hullun myllyssä.

Äänestä
  • Elämäsi on kyllä harvinaisen surkeaa kun se pyörii vain jonkun mökin ympärillä.

    Äänestä

Onko se jotenkin sinulta pois, jos joillakin on kaksi asuntoa? Puhuuko tässä nyt kateus vai aito huoli ympäristöstä?

Monet, jotka haluaisivat asua maalla omakotitalossa, ovat töissä kaupungissa eivätkä siksi voi muuttaa maalle. Jotkut muuttavatkin eläkkeelle jäätyään ainakin niin pitkäksi aikaa, kun kunto kestää.

Mökki on vaihtelua arkeen ja pihapuuhat, vedenkannot ja puidenpilkkomiset ja mitä siellä nyt kukin tekeekin, vastapainoa arkiselle työlle, jota useimmat tekevät istumalla toimistossa tietokoneen ääressä. Vapaa-aika on virkistävää silloin, kun se poikkeaa arjesta.

Monissa mökeissä on nykyisin kaikki mukavuudet. Minkä ihmeen takia kenenkään pitäisi nykypäivänä enää ruveta kantovesien ja puulämmityksen varassa elämään?

Äänestä
  • Se on säälittävää jos elämä pyörii jonkun mökin ympärillä. Enkä minä ole kateellinen tai huolissani ympäristöstä. Luonto on parhaimmillaan tv:n luonto-ohjelmissa.

    Minä en tahdo asua maalla, kerta vuodessa, juhannuksena sukulaisten tai ystävien mökissä riittää, silloinkin pitää olla paljon olutta mukana.

    Äänestä

Taitaa ajatukset kuitenkin pyöriä toisten mökeillä ja toisten omaisuudessa ja toisten elämässä ja toisten sitä ja tätä.

Mun tuttu tosiaan ajaa rallia ja siinä ei kyllä mitään muuta elämää ole. Joskus jotain eukkoa kiksauttaa jos ehtii.
Toinen pelaa jääkiekkoa. Treenejä on aina ja harva se päivä. Kaikkien läheistenkin pitää olla niin kiinnostuneita siitä lätkästä, että voi vihma.
Sitten on ihminen, joka raahaa itteään koiranäyttelyissä ja metsästysretkillä. Ei ole muuta elämää kuin koirat ja metsästys ja voi hyvä ihme sentään.

Oli miten oli, kukin tekee toivottavasti sitä mistä tykkää. Mun ei tarvihe tykätä muiden tekemisistä mutta enpä noista ota itteeni, että tekevät sitä mikä ei minua kiinnosta.

Sille on varmaan joku diagnoosi, että pitää mennä vaikka Ruotsiin asti huutelemaan, että mä en kuule tykkää teistä. Menee jatkuvasti ja joka päivä Ruotsiin ja paheksuu mokomia vielä kovasti. Niin on huonot ratkaisut ja kieltäkään ei ymmärrä mutta Ruotsiin vaan pitää mennä.

Tavallaan säälittää, että on niin kapeakatseisia ihmisiä. MInä Minä minä ja mun mielipide.

Äänestä
  • " pitää mennä vaikka Ruotsiin asti huutelemaan, että mä en kuule tykkää teistä."

    Faktisesti asia on kyllä niin, että hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kuin muissa Pohjoismaissa. Esimerkkinä vaikkapa ihan se, että Ruotsilla on paremmat naapurimaat kuin millään muulla Pohjoismaalla.

    Äänestä

  • Lillemor Qq kirjoitti:

    " pitää mennä vaikka Ruotsiin asti huutelemaan, että mä en kuule tykkää teistä."

    Faktisesti asia on kyllä niin, että hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kuin muissa Pohjoismaissa. Esimerkkinä vaikkapa ihan se, että Ruotsilla on paremmat naapurimaat kuin millään muulla Pohjoismaalla.

    "Faktisesti asia on kyllä niin, että hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kuin muissa Pohjoismaissa"

    Ei pidä paikkansa, ruotsissa on kovempi verotus kuin suomessa ja eläminen on kalliimpaa. Jos helsingissa asuntojen hinnat ovat pilvissä, niin tukholmassa hinnat vasta ovatkin.

    http://www.drewapps.com/index.php/business/money/item/427-the-top-10-highest-income-tax-rate-around-the-world

    Äänestä

  • ++l kirjoitti:

    "Faktisesti asia on kyllä niin, että hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kuin muissa Pohjoismaissa"

    Ei pidä paikkansa, ruotsissa on kovempi verotus kuin suomessa ja eläminen on kalliimpaa. Jos helsingissa asuntojen hinnat ovat pilvissä, niin tukholmassa hinnat vasta ovatkin.

    http://www.drewapps.com/index.php/business/money/item/427-the-top-10-highest-income-tax-rate-around-the-world

    Ei tämä kumoa sitä tosiasiaa, että hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kun muissa Pohjoismaissa.

    Äänestä

  • LillemorQq kirjoitti:

    Ei tämä kumoa sitä tosiasiaa, että hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kun muissa Pohjoismaissa.

    " hyvin suuri osa asioista on Ruotsissa paremmin kun muissa Pohjoismaissa. "
    paas listaten sitten.

    Äänestä

Eihän tolla ole mitään tekemistä sen kanssa, että tykkääkö ruotsalaisista tai Ruotsista.
Pointti on, että ei muka kiinnosta ja en halua mutta jatkuvasti pitää notkua aiheen ääressä.

Mieluummin tässä tosiaan nököttäisi Ruotsin ja Norjan välissä. Mutta minkäs teet niin en kauhiasti viitsi asiaa itkeä. Ulkomaille en halua muuttaa, edes mökkeilemään.

Äänestä

Me saatiin juuri myytyä kuplahintaan Helsingin koti. Onneksi juuri ennen hintojenromahdusta.

Nyt ootellaan vuokralla kunnen päästään muuttamaan mökille.

Äänestä

"Kun kerran jatkuvasti veivaatte täällä mökkipalstalle, niin miksi ette saman tien muuta kaupungista mökille tai maalle asumaan pysyvästi?"

Minulta se ei ainkaan enää onnistu, kun jo nimittäin täällä olen 15 vuotta pienessä mummonmökissäni asunut. Tuossa juuri ihailen metsäkaurislaumaa, joka pelolla käppäilee, etsien lumen alta ravintoa. Kaunis valkea luonto avautuu ikkunastani ja se hiljaisuus, joka on aina läsnä on jotain sellaista, josta en vaan lakkaa nauttimasta. Miltäs siellä kaupungin harmaassa betonihelvetissä näyttää

Mitä taas klapien tekoon ja veden kantamiseen tulee, niin pidän kovasti molemmista. Puutk kkadan joko omasta pikkumetsäpläntistäni (vajaa hehtaari), tai naapurin isommasta metsästä (tuulenkaatamat) tietenkin luvan kanssa. Puiden teko on mukavaa kuntoilua. Ensin kaataminen ja karsiminen, sekä pätkiminen ja sen jälkeen pilkkominen ja pinoaminen. Itse pätkin puut metsässä metrin mittaisiksi, josta ne käsipelillä kannan pilkottavaksi. Erittäin mukavaa ja monipuolista liikuntaa.

Vedenkantoakin jonkun verran harrastan, nimittäin vaikka minulla pirtissä onkin vesijohdot, niin pihasaunassa ei ole ja sinne veden kannan ja mukavaa kuntoilua sekin.

Se mikä hiukan harmittaa, että naapurin maajussi, linkoaa vähän liiankin tunnollisesti pihatieni vetäen suuren osan pihastanikin, joten minulle ei juurikaan jää kolattavaa, lumityöt kun on erittäin mukavaa hyötyliikuntaa. Maalla juuri monipuolinen hyötyliikunnan harrastamisen mahdollisuus, on yksi parhaista asioista täällä asumisessa. Näin viisikymppisenä normipainoindeksin ylärajoilla olevana on tuon liikunnan tärkeys entisestään kasvanut ja nimenomaan hyötyliikunta saa ainakin meikäläisen fiilikset korkealle, koska siitä saa tuplanautinnon.

Minä olen aina tykännyt pimeästä, joten parhaillaan oleva vuodenaika ei minua häiritse vaan pikemminkin päinvastoin. Erityisesti luminen talvi on kivaa aikaa kun on samalla sekä pimeää, että valoisaa ja luonto on erittäin kaunis lunta notkuvine puineen.

Olen kaupungin kasvatti ja asun täällä maalla yppösen yksin, asunut jo vuosikaudet, edes kotieläimiä ei ole. Silti nautin olostani täällä maalla täysin siemauksin ja kaupunkiin en halua palata mistään hinnasta.

Äänestä

Minä asun Sundbybergissä ja mökki on Waxholmissa, ollut jo 30 vuotta.

Äänestä

Älä ole aloittaja noin negatiivinen.
Ota vaikka joulutorttu ja glögiä ja laita tämä kamala tietokone kiinni :)
Mitä se kellekkään kuuluu, mitä toiset tai naapurit puuhaa, jos lain mukaan elävät.

Niin minultakin moni kysyy, että miksi ihmeessä minä, yksin elävä nainen, liki 50v, haluan aina "haaskata" kesäni ja vapaani mökillä.
Niin, toiset menee vaan rauhassa sinne baariin dokaamaan tai humppatansseihin, minulla on ihan muut intressit vapaan viettoon.
Tykkään hoitaa pihaa, näin talvella on kivaa suunnitella tulevaa kasvukautta.
Ainoa huono juttu on se, että naisihmisenä en osaa tai jaksa tehdä puiden kaatoa tai rakennusten korjausta.
Ulkopuolisen avun hinta ja saatavuus on tehty vaikeaksi, joten moni paikka on vähän rempallaan, se on ikävää.

Mutta kuten sanottu, mökki on mökki ja arvostan myös kaupunkiasumisen helppoutta ja mukavuuksia.
En siellä talvipakkasilla tai pimeässä yksin haluaisi kyhjöttää, mutta lämpimänä kesäiltana en taas halua olla kaupungissa.

Äänestä

Onko siellä töitä tarjolla jokaiselle maallemuuttajalle?

Äänestä
  • Osta auto.

    Äänestä

Talvi tuli nyt sitten pohjoiselle pallonpuoliskolle. Mitäs mökkiläiset nyt pitävät? Nouseeko kalaa jäisestä järvestä ja onko kiva leikkiä luolamies-metsästäjää lumisessa metsässä? Mitäs teette sitten kun maapallo muuttaa asentoaan niin että Suomi muuttuu pohjoisnavaksi ja mökki joutuu ikijään peittoon?

Äänestä
  • Kymmenet tuhannet kesämökit seisovat käyttämättöminä yli puoi vuotta. Rosvot ja elukat mellastavat mökeillä vapaasti. Rakenteet mätänevät kosteaan ja kylmään.

    Äänestä

  • eioojärkee ei kirjoitti:

    Kymmenet tuhannet kesämökit seisovat käyttämättöminä yli puoi vuotta. Rosvot ja elukat mellastavat mökeillä vapaasti. Rakenteet mätänevät kosteaan ja kylmään.

    No mitäs sinä tulit tuota tänne murehtimaan, jos asiat ovat kirjoittamallasi tavalla ?
    Hus hus pois täältä !

    Äänestä

"Hus hus pois täältä ! "

Ei vaan mökit myyntiin ja tervelllisempi elämä tilalle. Hankkikaa vaikka jokin urheiluharrastus.

Äänestä
  • Monet kunnat joutuisivat vielä suurempiin talousvaikeuksiin ilman mökkeilijöitä. Me tuemme omilla hankinnoillamme paikallista yritystoimintaa ja teetämme rakennus- ja huoltotöitä paikallisilla työntekijöillä. Kuinkahan moni kauppa joutuisi sulkemaan ovensa ilman mökkeilijöitä? Kuntatalouttakin pönkitämme osaltamme mm. kiinteistöveroilla, jotka ovat loma-asunnoille isompia kuin muille kiinteistöille.

    Monen kunnan asukasluku kaksin- tai kolminkertaistuu kesäkuukausien aikana, ja mökkiläisten rahoilla pysyy aika moni pienyritys pystyssä. 58 kunnassa on mökkejä enemmän kuin vakituisia asuntoja, joten kyllä meistä jollekin on hyötyäkin.

    Mistäs sinä tiedät, kuinka terveellistä elämää mökkiläiset viettävät? Meillä ainakin liikutaan mökillä enemmän kuin kaupungissa, koska on enemmän aikaa ja koska pihatöissä saa liikuntaa luonnostaan.

    Äänestä

  • Punaisesta torpasta kirjoitti:

    Monet kunnat joutuisivat vielä suurempiin talousvaikeuksiin ilman mökkeilijöitä. Me tuemme omilla hankinnoillamme paikallista yritystoimintaa ja teetämme rakennus- ja huoltotöitä paikallisilla työntekijöillä. Kuinkahan moni kauppa joutuisi sulkemaan ovensa ilman mökkeilijöitä? Kuntatalouttakin pönkitämme osaltamme mm. kiinteistöveroilla, jotka ovat loma-asunnoille isompia kuin muille kiinteistöille.

    Monen kunnan asukasluku kaksin- tai kolminkertaistuu kesäkuukausien aikana, ja mökkiläisten rahoilla pysyy aika moni pienyritys pystyssä. 58 kunnassa on mökkejä enemmän kuin vakituisia asuntoja, joten kyllä meistä jollekin on hyötyäkin.

    Mistäs sinä tiedät, kuinka terveellistä elämää mökkiläiset viettävät? Meillä ainakin liikutaan mökillä enemmän kuin kaupungissa, koska on enemmän aikaa ja koska pihatöissä saa liikuntaa luonnostaan.

    Aloitus koski maalla vakituisesti asumista ja siitä tässä on kyse. Jos esseilijälle on noin tärkeää maksaa veroja niin muuta jo ihmessä vakituisesti sinne mökkikuntaan.

    Ette siis saa sulkaa hattuunne tilapäisestä asumisestanne, joka kestää vain pari kuukautta.

    Äänestä

Sinä olet ihan väärä hlö puhumaan terveellisestä elämästä ja harrastamisesta. Istut netin keskustelupalstoilla kirjoittamassa provoja ja mikä surullisinta, keskustelet itsesi kanssa.

Mitä jos ennen elämäntaparemontteja urheiluharrastuksineen hankkisit ihan ensimmäisenä elämän itsellesi?

Äänestä
  • mökkihihulin pää ei kestä kesämökkeilyn kritisoimista, joten mieti kenen pitäsi hankkia terveempi sielu.

    Ja mulla on suvun kesämökki käytettävissä, jos haluaisin. Se on tyhjillään 11 kuukautta per vuosi. Ihan vaan tiedoksi, että mökki löytyy eikä ole mitään katellisen kirjoittamaa.

    Äänestä

Minä muutan mökille asumaan heti kun se on virallisesti mahdollista. Ihan turhaa pitää kahta asuntoa kun mökkikin riittäisi ihan hyvin.

Uskon tämän toteutuvan yllättävänkin nopeasti, kunhan holhousyhteiskuntamme kaatuu rahapulaansa...

Äänestä

Se on niin wettä mökillä on kiva olla kesäällä kun on valoisaa mutta kun syksy tulee niin ei voi iltasella tehdä paljon mitään ja pimeetä on. Sen verran syrjässä mökki on että en sinne korpeen asumaan mene koska kaikki palvelut puutuu mitä pääkäupunkiseudulla on asuinpaikkassa ja se siitä. Yksi asia on että mökistä pitäisi tehdä talviasuttava ja se maksaa äkkiseltään 50000€ ja kaikki vesisysteemit pitäisi laittaa niin ei kiitos. Kolmanneksi siellä korvessa ei ole töitä vaikka tampereelle ei ole kuin 35km.

Äänestä
  • "Kolmanneksi siellä korvessa ei ole töitä vaikka tampereelle ei ole kuin 35km. "
    "kaikki palvelut puutuu mitä pääkäupunkiseudulla on asuinpaikkassa ja se siitä"

    Siellä toimii GPRS ja netissä on enemmän palveluita kuin missään suomessa.

    "iltasella tehdä paljon mitään ja pimeetä on."

    Tuota varten vakituisissa asunoissa on valaistus.

    Äänestä

  • eioojärkee ei kirjoitti:

    "Kolmanneksi siellä korvessa ei ole töitä vaikka tampereelle ei ole kuin 35km. "
    "kaikki palvelut puutuu mitä pääkäupunkiseudulla on asuinpaikkassa ja se siitä"

    Siellä toimii GPRS ja netissä on enemmän palveluita kuin missään suomessa.

    "iltasella tehdä paljon mitään ja pimeetä on."

    Tuota varten vakituisissa asunoissa on valaistus.

    Asunnoissa on valaitus mutta kun maalla ei ole katuvaloja ja eikä ulkona pimeessä voi mitään tehdä ja puuttuu läheltä uimahallit, kuntosalit ja muut sisäurheilujutut ja joka paikkaan pitkä matka ja kauppkin 15km päässä niin ei sovellu minun näkökulmasta vakituiseksi asuinpaikaksi. Kesällä on kiva olla mökillä ja touhuta kaikkea pientä tai vähän suurtakin aikansa kuluksi mutta talvella aika synkkä paikka asumiseen.

    Äänestä

  • mek kirjoitti:

    Asunnoissa on valaitus mutta kun maalla ei ole katuvaloja ja eikä ulkona pimeessä voi mitään tehdä ja puuttuu läheltä uimahallit, kuntosalit ja muut sisäurheilujutut ja joka paikkaan pitkä matka ja kauppkin 15km päässä niin ei sovellu minun näkökulmasta vakituiseksi asuinpaikaksi. Kesällä on kiva olla mökillä ja touhuta kaikkea pientä tai vähän suurtakin aikansa kuluksi mutta talvella aika synkkä paikka asumiseen.

    " uimahallit,"

    eikö mökit yleensä ole saunalla varustettuja ja vesistöjen äärellä;-)

    "kuntosalit ja muut sisäurheilujutut"

    eikö mökkiläiset yleensä kuntoile kirveen kanssa;-)

    "joka paikkaan pitkä matka"

    Sellaista se on täällä universumissa;-) Onneksi on netti ja kuljetusliikkeet, tulosssa on esim tällä viikolla suureen suomalaiseen kaupunkiin saksasta DPD kuljetusyhtiön avulla itävallassa valmistettu lumilauta. Puolet halvempi kuin vastaava tässä kommarivaltiosta ostettuna.

    "kauppkin 15km päässä"

    Niinhän ne edullise marketitkin suurissa kaupungeissa on kymmenien kilometrien päässä. Auto on keksitty.

    "ei sovellu minun näkökulmasta vakituiseksi asuinpaikaksi"

    Muuta näkökulmaa, ohjeet edellä.

    Äänestä

  • eioojärkee ei kirjoitti:

    " uimahallit,"

    eikö mökit yleensä ole saunalla varustettuja ja vesistöjen äärellä;-)

    "kuntosalit ja muut sisäurheilujutut"

    eikö mökkiläiset yleensä kuntoile kirveen kanssa;-)

    "joka paikkaan pitkä matka"

    Sellaista se on täällä universumissa;-) Onneksi on netti ja kuljetusliikkeet, tulosssa on esim tällä viikolla suureen suomalaiseen kaupunkiin saksasta DPD kuljetusyhtiön avulla itävallassa valmistettu lumilauta. Puolet halvempi kuin vastaava tässä kommarivaltiosta ostettuna.

    "kauppkin 15km päässä"

    Niinhän ne edullise marketitkin suurissa kaupungeissa on kymmenien kilometrien päässä. Auto on keksitty.

    "ei sovellu minun näkökulmasta vakituiseksi asuinpaikaksi"

    Muuta näkökulmaa, ohjeet edellä.

    Onahn ne järven rannalla mutta ei siellä uidakun veden lämpötilä laskee alle 10 asteen niin vain pulahdetaan järveen ja se siitä. Yksi asia on että jos haluaa baarikierrokselle kaupunkiin niin joko tulet taksilla tai jäät hotelliin yösi mutta pääkaupunkiseudulla pääsee yöllä bussilla kotia ja se siitä. Mökillä on kiva tehsä polttopuita kesällä mutta ei niitä pakkasella viitti tehda ja pitää olla muitakin harratuksia kuin korvessa asuminen ja se siitä. Mökki järvenrannalla ja vakituinen asuntoo isossa kaupungissa jossa viidyn on paras ratkaisu. Nuoruudessa pikkukylissä asuneena en enää suostuisi sellaisessa asumaan ja kun viimeiset yli 25 v pääkaupunkiseudula asuneena olen hyvin viihtynyt nykyisessä rivarissa ja se normaali elämä on kaupungissa ja kesäisin käydään mökillä rentoutumassa.

    Äänestä

  • mek kirjoitti:

    Onahn ne järven rannalla mutta ei siellä uidakun veden lämpötilä laskee alle 10 asteen niin vain pulahdetaan järveen ja se siitä. Yksi asia on että jos haluaa baarikierrokselle kaupunkiin niin joko tulet taksilla tai jäät hotelliin yösi mutta pääkaupunkiseudulla pääsee yöllä bussilla kotia ja se siitä. Mökillä on kiva tehsä polttopuita kesällä mutta ei niitä pakkasella viitti tehda ja pitää olla muitakin harratuksia kuin korvessa asuminen ja se siitä. Mökki järvenrannalla ja vakituinen asuntoo isossa kaupungissa jossa viidyn on paras ratkaisu. Nuoruudessa pikkukylissä asuneena en enää suostuisi sellaisessa asumaan ja kun viimeiset yli 25 v pääkaupunkiseudula asuneena olen hyvin viihtynyt nykyisessä rivarissa ja se normaali elämä on kaupungissa ja kesäisin käydään mökillä rentoutumassa.

    "Yksi asia on että jos haluaa baarikierrokselle kaupunkiin"

    Mikä teinimökkilijä on kyseessä;-)

    "Nuoruudessa pikkukylissä asuneena en enää suostuisi sellaisessa asumaan ja kun viimeiset yli 25 v "

    25 v sitten ei ollut esim nettipalveluita kuten nyt.

    "pääkaupunkiseudula asuneena"

    köh köh
    http://www.hel.fi/hel2/ymk/ilmanlaatu/

    Äänestä

Meillä on mökillä myös pihavaloja ihan sen vuoksi, että on mukavampi oleilla mökillä pidempään syksyllä. Nytkin oltiin itsenäisyyspäivän viikonloppuna ja kaadettiin puita ja pilkottiin ihan pihavalojen loistossa.
Sähköjen veto pihan läpi rikkoo paikkoja toki hetkeksi mutta aikanaan luonto korjaa sen mitä tarvitsee.

Silti on mukavaa tulla kaupunkiin. Lapsilla lyhyt matka tulla kyläilemään ihan keskellä viikkoa. Joskus tulevat kyllä mökillekin mutta melko harvoin.

Äänestä
  • "Meillä on mökillä myös pihavaloja ihan sen vuoksi, että on mukavampi oleilla mökillä pidempään syksyllä. "

    Meillä on ok talossa pihavalot, että on turvallista kulkea pimeässä.

    "Nytkin oltiin itsenäisyyspäivän viikonloppuna ja kaadettiin puita ja pilkottiin ihan pihavalojen loistossa."

    Ostan klapini kaupasta, ei maksa vaivaa ostella teräketjuöljyjä, 2T bensaa ja viilailla sahanterää. Kuin myös kirvellä rieuhuminen ei kiinnosta ja klapikoneiden hinta tai vuokra on kallis.

    Äänestä

  • eioojärkee ei kirjoitti:

    "Meillä on mökillä myös pihavaloja ihan sen vuoksi, että on mukavampi oleilla mökillä pidempään syksyllä. "

    Meillä on ok talossa pihavalot, että on turvallista kulkea pimeässä.

    "Nytkin oltiin itsenäisyyspäivän viikonloppuna ja kaadettiin puita ja pilkottiin ihan pihavalojen loistossa."

    Ostan klapini kaupasta, ei maksa vaivaa ostella teräketjuöljyjä, 2T bensaa ja viilailla sahanterää. Kuin myös kirvellä rieuhuminen ei kiinnosta ja klapikoneiden hinta tai vuokra on kallis.

    Mee sinä kirjottelemaan kerrostalopalstalle, turhaan kitiset täällä, hus hus

    Äänestä

  • oissjuu0q0 kirjoitti:

    Mee sinä kirjottelemaan kerrostalopalstalle, turhaan kitiset täällä, hus hus

    "Mee sinä kirjottelemaan kerrostalopalstalle, turhaan kitiset täällä, hus hus "

    Suomalaisten hyvinvointi on tärkeää, se vähentää mm. väkivallan määrää. Siispä mökkeilyä vastaan on syytä kritisoida, mökkeily tekee höperöksi.

    Äänestä

  • On meillä myös kaupungissa ok-talossa pihavalot. Talosta löytyy myös takka ja puu/sähkölämmitys ja lattialämmitys.
    Piha on laatoitettu noin 150m2 alalta ja loput on puskina ja perennapenkkeinä noin 900m2.
    Tule nyt näistäkin vidduilemaan. Niin ja neiliöitä on 210 ja siinäkään ei mitään järkee. lällällää

    Mökkinaapurin vakiasiakkaan talo on niin hatara, että joutuvat polttelemaan suurta leiivinuunia ja puuta menee niin paljon, että ihan hirvittää katsoa. Toisin kuin meillä, kun on moderni talo ja lämmpöeristykset ja ilmastoinnit sun muut kunnossa.
    Tottahan tämäkin jotain harmittaa. Antaa harmittaa vaan. Mitään et voi vaikuttaa et sitten millään. Jos pahoinvointiin on tarvetta niin minkäs minäkään sille voin.

    Äänestä

  • sähköä piisaa kirjoitti:

    On meillä myös kaupungissa ok-talossa pihavalot. Talosta löytyy myös takka ja puu/sähkölämmitys ja lattialämmitys.
    Piha on laatoitettu noin 150m2 alalta ja loput on puskina ja perennapenkkeinä noin 900m2.
    Tule nyt näistäkin vidduilemaan. Niin ja neiliöitä on 210 ja siinäkään ei mitään järkee. lällällää

    Mökkinaapurin vakiasiakkaan talo on niin hatara, että joutuvat polttelemaan suurta leiivinuunia ja puuta menee niin paljon, että ihan hirvittää katsoa. Toisin kuin meillä, kun on moderni talo ja lämmpöeristykset ja ilmastoinnit sun muut kunnossa.
    Tottahan tämäkin jotain harmittaa. Antaa harmittaa vaan. Mitään et voi vaikuttaa et sitten millään. Jos pahoinvointiin on tarvetta niin minkäs minäkään sille voin.

    "On meillä myös kaupungissa ok-talossa pihavalot."

    Ok-talo on sitten niin epäviihtyisällä paikalla, että pitää kesämökkikin olla. Minunpa kotisaarelta löytyy esim 3 hiekkarantaa ja muutenkin ulkoharrastuksille hyvät olosuhteet, joten ei tarvitse mennä kuin ovesta ulos tuulettumaan.

    Äänestä

  • Ihan erikseen on nuo hihhulit, jotka uskoo aaveisiin ja muihin lentäviin tai näkymättömiin kuten joulupukkiin ja siihen isompaan pukkiin, jota suuri osa ihmisistä kumartelee.

    Mun mökkeilyyn tai muuhun elämiseen ei jonkun mielenterveyden puute vaikuta ollenkaan.
    Saanko mennä Thaimaahan helmikuussa, saanko? Menen silti.

    Äänestä

  • mökkeily on kivaa kirjoitti:

    Ihan erikseen on nuo hihhulit, jotka uskoo aaveisiin ja muihin lentäviin tai näkymättömiin kuten joulupukkiin ja siihen isompaan pukkiin, jota suuri osa ihmisistä kumartelee.

    Mun mökkeilyyn tai muuhun elämiseen ei jonkun mielenterveyden puute vaikuta ollenkaan.
    Saanko mennä Thaimaahan helmikuussa, saanko? Menen silti.

    "Saanko mennä Thaimaahan helmikuussa, saanko? Menen silti. "
    http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=68512
    "Thaimaa: Matkustajia kehotetaan varovaisuuteen mielenosoitusalueilla. Tilanne suurimmassa osassa maata on normaali. Eteläisissä maakunnissa on poikkeustila."

    Thaimaaseen vaan kaikki mökkiläiset, ehkä sitten ensi kesänä rannat ovat rauhallisempia;-)

    Äänestä

Minä muuttaisin mielelläni mökille joa olis talviasuttava!ja lähellä palveluja,vi.....aa kerrostalossa asuminen todella!!!

Äänestä

Sitten on näitä hölmöjä 60-vuotiaita "eläkeläisiä":

http://www.uusisuomi.fi/asuminen/64760-elakelaiset-tukkivat-asuntokauppaa-kakkosasunto-polyttyy-tyhjana-helsingissa

Kehtaavatkin jäädä hyväkuntoisina eläkkeelle 60-vuotiaina ja sitten muuttavat kesämökille asumaan, vaikka se on laissa kielletty. Kesämökeiltä puuttuvat valtaosasta edelleen jätevesijärjestelmät ja puuta poltetaan surutta vaikka se tuottaa lisää hiilidioksidia ilmakehään. Jos maalle haluaa muuttaa asumaan, niin sitten pitää laittaa mökki siihen kuntoon että se kelpaa ympärivuotiseen asumiseen. Mutta harvoin tähän lupaa annetaan, koska mökkialueita ei ole kaavoitettu vakituiseen asumiseen. Roistoja mitä roistoja, nämä mökkihöperöt.

Äänestä
  • Harva mökki on sen huonommassa lämpöeristyksessä kuin täällä kaupunkialueella olevat vanhat talot aina 90-luvun alkuun asti. Tässähän on vasta muutama vuosi sitten taas mietitty, että pitää noita lämpöeristyvaatimuksia parannella.

    Asuimme taannoin kerrostalossa, jossa kaksinkertaiset ikkunat. Ihan oli siistit tiilitalot noin päällepäin. Ei ilmastointia ja lämpöeristykset mitä lieneekään. Talo 70-luvun lopulta.

    Monilla pikkumökeillä ei aiheuteta niin suuria jätevesiä kuin mitä juoksevan veden varassa aiheutetaan. Sen on moni ääneen sanonut kun käy mökillä kyläilemässä. Ok-taloasujana on muutenkin oppinut, että turha sitä vettä on laskea liikaa ja muutenkin nämä pesuaineet sun muut myrkyt kuormittaa näitä meidän jätevesilaitoksia ihan liikaa.

    Jokainen voi hiukan miettiä omia roskien lajitteluja, pesuaineiden ja muiden kemikaalien käyttöä. Pönttöön ei kuulu mikään muu kuin ihmisen sisältä tulevat eritteet ja wc-paperi. Mökillä nämä samat tuotokset kompostoidaan ja luonto käyttää ne hyväkseen. Pesuaineet mahdollisimman luonnonmukaisia eikä läträtä turhaan.

    Näillä periaatteila voi elellä modernissa kakkoskodissa ja normikodissa tai ikivanhassa talossa tai mökissä. Jokainen vaikuttaa omalla toiminnallaan luontoon ja saastumiseen.
    Jätä ne suurimmat myrkyt (tai vaimo saisi jättää) sinne kauppaan. Siivoukset ruokasoodalla ja etikalla ja niin edelleen. Pyykkiin käytän nestemäistä ainetta ja sitäkin vähän.

    Ihan turha työntää syyllisyyttään jollekin mökkiläiselle. Kannattaa välillä miettiä niitä omia toimiaan ja valintojaan josko voisi jotain muuttaa.

    Äänestä

  • relaa hemmo kirjoitti:

    Harva mökki on sen huonommassa lämpöeristyksessä kuin täällä kaupunkialueella olevat vanhat talot aina 90-luvun alkuun asti. Tässähän on vasta muutama vuosi sitten taas mietitty, että pitää noita lämpöeristyvaatimuksia parannella.

    Asuimme taannoin kerrostalossa, jossa kaksinkertaiset ikkunat. Ihan oli siistit tiilitalot noin päällepäin. Ei ilmastointia ja lämpöeristykset mitä lieneekään. Talo 70-luvun lopulta.

    Monilla pikkumökeillä ei aiheuteta niin suuria jätevesiä kuin mitä juoksevan veden varassa aiheutetaan. Sen on moni ääneen sanonut kun käy mökillä kyläilemässä. Ok-taloasujana on muutenkin oppinut, että turha sitä vettä on laskea liikaa ja muutenkin nämä pesuaineet sun muut myrkyt kuormittaa näitä meidän jätevesilaitoksia ihan liikaa.

    Jokainen voi hiukan miettiä omia roskien lajitteluja, pesuaineiden ja muiden kemikaalien käyttöä. Pönttöön ei kuulu mikään muu kuin ihmisen sisältä tulevat eritteet ja wc-paperi. Mökillä nämä samat tuotokset kompostoidaan ja luonto käyttää ne hyväkseen. Pesuaineet mahdollisimman luonnonmukaisia eikä läträtä turhaan.

    Näillä periaatteila voi elellä modernissa kakkoskodissa ja normikodissa tai ikivanhassa talossa tai mökissä. Jokainen vaikuttaa omalla toiminnallaan luontoon ja saastumiseen.
    Jätä ne suurimmat myrkyt (tai vaimo saisi jättää) sinne kauppaan. Siivoukset ruokasoodalla ja etikalla ja niin edelleen. Pyykkiin käytän nestemäistä ainetta ja sitäkin vähän.

    Ihan turha työntää syyllisyyttään jollekin mökkiläiselle. Kannattaa välillä miettiä niitä omia toimiaan ja valintojaan josko voisi jotain muuttaa.

    Yksityisen ihmisen suurin ekoteko on jättää lapset hankkimatta. Minulla ei ole lapsia, ja mökillä eletään ekologisemmin kuin kaupungissa, joten omatuntoni on puhdas. Asuntokin on pieni ja sellaisessa paikassa, että sieltä pääsee pois julkisilla kulkuvälineillä.

    Äänestä

  • Punaisesta torpasta kirjoitti:

    Yksityisen ihmisen suurin ekoteko on jättää lapset hankkimatta. Minulla ei ole lapsia, ja mökillä eletään ekologisemmin kuin kaupungissa, joten omatuntoni on puhdas. Asuntokin on pieni ja sellaisessa paikassa, että sieltä pääsee pois julkisilla kulkuvälineillä.

    "Yksityisen ihmisen suurin ekoteko on jättää lapset hankkimatta."

    Mökkeily on tehnyt moisen lausujan pään höperöksi. MOT. Lapset säästävät paljon meikäläisen energiaa auttamalla erilaisissa hommissa.

    Äänestä

  • On se vain kivaa kun voi asua ympäri vuoden metsämökissä.Takkaan tulet saunaan voi mennä milloin vain, lähteestä vesi.Kolmevuotta jo olen asunut täällä mökissä. Metsä tarjoaa marjat,sienet,lihat. Ei ole sähköjä ainoastaan aurinkokenno jolla voi pitää tietokoneen toiminnassa radion viran täyttää autotereot. Lähin naapuri on noin 3kilometrin päässä.Kaupassa käyn kerran kuukaudessa,On tämä ihanaa.

    Äänestä

  • Punaisesta torpasta kirjoitti:

    Yksityisen ihmisen suurin ekoteko on jättää lapset hankkimatta. Minulla ei ole lapsia, ja mökillä eletään ekologisemmin kuin kaupungissa, joten omatuntoni on puhdas. Asuntokin on pieni ja sellaisessa paikassa, että sieltä pääsee pois julkisilla kulkuvälineillä.

    Totta turiset, varsinainen ekoteko. Nyt tänne tuodaan porukkaa vaikka mistä, jotta vanhukset saadaan hoidettua ja joku tekee ikävämmät työt meidän alkuperäisasukkaiden puolesta.
    Oletko muuten huomannut, että yhdeksän kymmenestä siivoojasta ja bussikuskista on ulkomaalaistaustaisia. Pikkupaikoissa ei ehkä vielä ihan totta, mutta ainakin pk-seudulla näin. Ja perässä tulee koko Suomi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hölmöt mökkiläiset kirjoitti:

Kun kerran jatkuvasti veivaatte täällä mökkipalstalle, niin miksi ette saman tien muuta kaupungista mökille tai maalle asumaan pysyvästi? Sitten voitte nauttia takkapuiden rätinästä, metsästä ja elukoista mielin määrin joka päivä. Totuus taitaa vain olla se, ettei teistä ole siihen. Ainakaan jos pitäisi hakea vesi kaivosta kantaen ja pilkkoa puita jatkuvasti käsipelillä, niin teistä ei kovin monesta ole siihen. Muuttakaa suosiolla vain omakotitaloon maaseudulle asumaan, niin loppuu luonnon raiskaaminen jatkuvan viikonloppumatkailun muodossa sinne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu