... käyvät vielä kaatuneiden tovereidensa haudoilla. Sen jälkeen muistohetki.
Näitä elossa olevia Oolannin sotaveteraaneja ei enää montaa ole, kuten ei manner-Suomessakaan.
Ylpeänä laitan rintapieleen Suomen ja Ahvenanmaan liput ristiin (vaikkei Ahvenanmaalla lippua ollut vielä sota-aikana) ja osallistun veteraanien muistohetkeen.
Kiitos heille kaikille, jotka joutuivat uhrautumaan, niin Suomen kansalaisille kuin Suomea puolustamaan tulleet ulkomaalaisetkin (yli 11000 miestä).
5.12 Oolannin veteraanit...
3
199
Vastaukset
- Jykhuhgjbghnbhnjkj
Tarkoitat varmaan että 6.12, Itsenäisyyspäivänä?
Kysyin opiskelukavereilta että miten Suomen Itsenäisyyttä huomioidaan niin kuulin että Vårt Land on opittu jo alakoulussa laulamaan, lauletaan joka kerta Itsenäisyyspäivänä. Joku kertoi että he kävi koko koulun kans kerran Jomalassa muistomerkillä. Tavat ja historia on opetettu.
Mutta, sitten yksi kaveri sanoi että "sinä kun oot mantereelta niin olet ehkä kuullut ettei ahvenanmaalaisia pidetä suomalaisina? Tuntu tosi pahalta myöntää että kyllä, olen kuullut mutta yleensä haukkujat on niitä, jotka ei mitään tiedä ja ovat muutenkin sellaisia jotka vihaa kaikkia jotka puhuu eri kieltä ja joilla on oma kulttuuri. Mainitsin Suomen maahanmuuttajat, etenkin somalit, venäläiset, virolaiset ja saamelaiset, niin kyllä nää oli kuullu niistä. Sitten kun se kaveri jatkoi ett "usein tulee tunne ett Suomi ei kotimaa kun ei meitä haluta ja väitetään vaikka mitä joka ei oo totta" niin mitä tohon voi oikeesti sanoo? No, huomenna se kaveri kuitenkin matkustaa muutaman muun kanssa Helsinkiin, ovat päättäneet tutustua maan pääkaupunkiin. Lycka till, toivottavasti eivät tule pahoinpidellyiksi ruotsin puhumisen takia :( - hdrjfbdjfjbfjgjgb
Dodii, Itsenäisyyttä on sitten juhlittu 6.12, eikä 5. pvä kuten olin aiemmin virheellisesti otsikoinut!)
Suomen lippuja liehui muuallakin kuin vain meillä, etenkin avoinna olevissa firmoissa mutta Maxingessa ei näkynyt edes lipputankoja? Näinköhän se on vielä keskeneräinen joiltakin osin?
Muistotilaisuuden jälkeen Ahvenanmaan sotaveterinaarit saivat kuullakseen lauluja ja puheita, muisteloita jne.
En ollut aiemmin kuullut Finlandiahymniä ruotsiksi laulettuna mutta koska laulaja oli upeaääninen, oli kokemus oikeastaan elämys - kyyneleethän siinä silmiin kihosivat, Finlandiahymni on niin kaunis.
Puhujat kertoivat muisteloitaan joistain tietyistä legendaarisista sotilaista ja paikoista joista olivat olleet; kovin kaukana kotoaan olivat Oolannin miehet olleet, Kannas ja Syväri oli tullu koettua.
Kiitos. Olen kiitollinen että te ahvenanmaalaiset veteraanit ja kaikki muut elossa olevat, niin suomalaiset kuin ulkomaidenkin sotilaat, jotka Suomea olitte auttamassa, olitte apuna emmekä joutuneet miehitetyksi, kuten esim. muut Baltian pienet maat.
http://www.alandstidningen.ax/article.con?id=36450&iPage=1 - satuja on
Samanlaista roskaa kuin tuhat vuotinen ruotsinkielinen asutus saarella. Ahvenanmaalaiset olivat lähinnä laivastossa ja paperihommissa kaukana etulinjasta. Piti suojella siementä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434243Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202704Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412462Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?821497Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466- 481189
- 781107
- 59983
- 45976
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En172959