Terve, semmosta vaan että luokitelkaa tähän syitä miksi pitäisi luvanvaraistaa ja minkä takia ei pitäisi luvainvaraistaa. Kiitos kommenteista ja huutamaan jeesuksen katoamisista ja valaiden kalastuksista voidaan keskustella jossain toisessa palstassa.
Ilmakivääreistä sen verran
2
145
Vastaukset
- luk
Ei pidä luvanvaraistaa:
- ei puukkokaan tai jousipyssy tarvi lupaa,
puukko on varmaan tilastollisesti vaarallisimpia työkaluja Suomessa
- lisää turhaa byrokratiaa
Pitää luvanvaraistaa:
- ilmakiväärillä voi vahingoittaa "helpommin" kuin puukolla, jolloin aseen
hallussapito voi madaltaa kynnystä tehdä jotain harkitsematonta
- lisää työtä papereiden pyörittelyyn ja Suomessahan on töistä pulaa tulevaisuudessa
- yksi askel kohti turvallista kontrolliyhteiskuntaa - takapihatkuntoon
Ilmakiväärien tehot lähentelevät jo pienoiskiväärien tehoja ja siksi perusteltua luvanvaraistaa, ilmakiväärillä "helpompi" vahingoittaa kauempaa kuin esim puukolla
Lisäksi puuttuisin deko-aseisiin, eikö saman asian ajaisi vaikkapa 3D tulostimella tehty muovinen näköisase jota ei mitenkään voisi muuttaa ampumakelpoiseksi, aivan taatusti saa aidon näköisen kopion seinälleen jos tahtoo.
Deco-aseita "korjattu" / muutettu ampumakelpoisiksi, halkaistu piippu mahdollista vaihtaa tai tehdä uusi tai jopa hitsata niin että sillä voi ampua, decoaseissa säilyy suurin osa laukaisukoneistosta joka aseen haastavin osa valmistaa joten deco-aseet vähänkin osaavan käsissä muuttuu takaisin ampumakelvollisiksi.
Tämä nyt meni ohi varsinaisen aiheen mutta tupipahan kirhjoitettua ja kuitenkin vastattua alkuperäiseen kysymykseen.
Aselakia kiristetään mutta tuntuu siltä kuin kiristäisivät säkin suuta ja säkissä olisi kuitenkin liian suuria reikiä pohjassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140