2 Virtalähde?

Voiko asentaa kahta virtalähdettä, toinen verkon selaamiseen ja toisen pelikäyttöön?
14241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Nyt oli niin hämärä kysymys että...

Äänestä

Senkus kokeilet onnistuuko.. Mun veikkaus on, että lopputuloksena on savua, kipinöitä. tms.. Ja joulupukin toivomuslistalle uusi tietokone. ..

Äänestä

Kerroppa ensin että minkä takia ja mitä hyötyä ajattelit tästä olevan?

Äänestä

Miksi pitäisi olla kaksi virtalähdettä? Virtalähde kuluttaa vain sen verran sähköä verkosta mitä tietokone tarvitsee toimiakseen, elikkä kannattaa hankkia riittävän tehokas tai vaikka hieman ylimitoitettu poweri koneesi tarpeisiin nähden, niin eipä kaadu ainakaan virran vähyyteen, eikä virtalähde hajoa niin helposti ylikuormituksen takia.

Äänestä
  • Varmasti 1 000 W virtalähde kuluttaa kevyessä toimistokäytössä virtaa enemmän kuin 300 W

    Äänestä

  • tietoa kirjoitti:

    Varmasti 1 000 W virtalähde kuluttaa kevyessä toimistokäytössä virtaa enemmän kuin 300 W

    Ei välttämättä. Riippuu virtalähteen hyötysuhteesta kyseisellä kuormituksella.

    Äänestä

  • tietoa kirjoitti:

    Varmasti 1 000 W virtalähde kuluttaa kevyessä toimistokäytössä virtaa enemmän kuin 300 W

    Avainsana on hyötysuhde. Virtalähteen hyötysuhde tarkoittaa virtalähteen sähköverkosta ottaman sähkötehon suhdetta sen antamaan sähkötehoon. Loppu tästä sähköstä menee harakoille lämpönä.

    Virtalähteen ilmoitettu wattiluku ei merkitse suoraan oikeastaan mitään muuta kuin sen maksimikuormituksen ja senkin vain noin suunnilleen. Näissäkin ilmoitustavoissa on vaihteluita joten jokainen virtalähteen tapaus on tutkittava erikseen jos meinaa toimia lähellä maksimitehon tarvetta.

    Tällä virtalähteen koolla on kuitenkin vaikutusta siinä mielessä että hyötysuhde vaihtelee käytetystä kuormasta riippuen. Noin yleissääntönä pätee että paras hyötysuhde saadaan toimiessa "puolivälissä" ilmoitettua tehoarvoa. Molemmissa ääripäissä hyötysuhde yleensä laskee ja etenkin hyvin matalilla kuormilla se voi laskea jyrkästikin. Kannattaa kuitenkin muistaa että nolla kertaa mikä tahansa luku on silti nolla ja niinpä hyvin pienellä kuormituksella ja huonolla hyötysuhteella sähköä menee silti harkoille suhteellisen vähän. On parempi kiinnittää huomio hyvään hyötysuhteeseen korkeammilla kuormilla toimiessa kuin päinvastoin (etenkin jos esim. pelaa usein tietokoneella).

    Muutamia erimerkkejä eri kuormituksilla ja eri hyötysuhteilla toimiessa:

    70 W - tyypillinen kone idlenä:
    60% - 117 W
    70% - 100 W
    80% - 87 W
    90% - 78 W
    95% - 74 W

    300 W - tyypillinen kone kovassa pelikäytössä:
    60% - 500 W
    70% - 429 W
    80% - 375 W
    90% - 333 W
    95% - 316 W

    500 W - tehokas pelikone kovassa käytössä:
    60% - 833 W
    70% - 714 W
    80% - 625 W
    90% - 556 W
    95% - 526 W

    800 W - omfg kone pelikäytössä:
    60% - 1333 W
    70% - 1143 W
    80% - 1000 W
    90% - 889 W
    95% - 842 W

    PS. Kuormituksien tehoarvot vedin persiistä ja ne on korkeintaan suuntaa antavia

    Kannattaa tsekkailla virtalähteiden arvosteluita ja testejä joissa niiden hyötysuhteet on mitattu käytössä ja tehdä johtopäätöksiä sen perusteella. Vaihtoehtoisesti jos osaamista ja jaksamista riittää niin voihan ne testata itsekin.

    Äänestä

  • tietoa kirjoitti:

    Varmasti 1 000 W virtalähde kuluttaa kevyessä toimistokäytössä virtaa enemmän kuin 300 W

    Voi jeesus :DD Tietäjiä taas liikentees

    Äänestä

  • jepss1 kirjoitti:

    Voi jeesus :DD Tietäjiä taas liikentees

    tuskin tietävät jännitteen ja virran eroa.

    Äänestä

Serverikäytössä käytetään kahta poweria siltä varalta, että toinen hajoaa, muttei se poweri ota verkosta juuri sen enempää kuin käytät. Eli ihan turhaa hommaa ko. käyttöön.

Mutta et ole ensimmäinen, joka vastaavaa kyselee:
http://www.eggxpert.com/forums/thread/662679.aspx

t:p

Äänestä

Voi jos asennat niihin eri emolevyt ja niihin liittyvät komponentit.

Kerro mitä haet tällä takaa niin ehkäpä joku osaa neuvoa paremmin. Tuo mainitsemasi ei kuitenkaan onnistu kun sitä virtaa on mahdotonta ohjailla sen käyttötarkoituksen perusteella yhdellä koneela.

Äänestä
  • Vastaus siis, Voi jos pistät ne eri koneisiin,

    Äänestä

Taitaa kaverilla olla tosi tehokas cpu kun
meinaa virrat loppuu "himmeneeks kylillä valot kun kytket sen verkkoon ?"
:)

Äänestä

Joo, voit laittaa 2kpl virtalähteitä, toisesta esim prossun ja levyjen sähköt, ja toisesta näytönohjain ja muut sähköt. Esim 2 x 300w powerilla saat sähköt koneeseen joka vaatii esim 450w poweria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onistuuko? kirjoitti:

Voiko asentaa kahta virtalähdettä, toinen verkon selaamiseen ja toisen pelikäyttöön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu