Tälläinen otsikko oli eilen ylen uutisissa. Haastateltavana ei ollut lerppa, vaan Sikayrittäjien pj. Martin Ylikännö. Hän totesi, että monien sikatilallisten tilanne on se, että he eivät selviä laskuistaan. Pahinta on vielä, se että ensi kevääseen mennessä ennustetaan, että sian kilohinta putoaa 20 sentillä. Myös Euroopan lihavarastot ovat täynnä, ja Suomeen tuodaan alle tuotantokustannusten tuotettua sianlihaa.
Ei siis mitään paskapuhetta, vaan täyttä asiaa, toisin kuin lerppa lurpan puheet täällä.
Ei siis mitään paskapuhetta, vaan täyttä asiaa, toisin kuin lerppa lurpan puheet täällä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ostamme ainoastaan kotimaista lihaa. Hyvää Suomesta -merkki takaa, että liha on 100 % suomalaista.
Esim.HKlla "kotimaa" ja kotimarkkina-alue on Eurooppa
HK merkillä olevat tuotteet ovat 100% suomalaista lihaa, kaikenlisäksi aina!
Markkina-alue on tokikin pohjoiseurooppa, mutta Kariniemi ja HK tuotemerkki takaa Suomalaisen raaka-aineen.
Ai niiku Amerikan Pekonikin..?
Turha tulla'tänne valehtelemaan ja tosiaankin olet teurastamon retku,etkä mikään lihantuottaja.
Ainoa toimintamalli jonka osaatte on kusettaa muita ihmisiä eikä vähiten omia tuottajianne
Kyllä amerikan pekonin liha on suomalaista lihaa.... (Syntynyt, elänyt, teurastettu) mutta tuote valmistetaan puolassa.
Ehkä niinkin, mutta nautapuolella hinnat on laskeneet vielä enempi, lama vaikuttaa niin että kuluttajat on siirtyneet sikaan ja kanaan.
Varastot on kasvaneet 40 %:tia viime vuodesta, käytännössä se tarkoittaa sitä, että hintojen lasku jatkuu.
Kuka nyt enää on niin idiootti että pitäisi sikoja? Huonompaa bisnestä ei maataloudesta löydy.
Mikä muoto maataloudessa kannattaa jos jusseja on uskominen, kato ny vaikka kalustoa ja konekantaa, hyi h......i mitä roinaa, heh hee.
Nämä roinat mitä on ostettu, ja ainakin uudet traktorit ovat kaikki rahoitusyhtiön koneita.
mitä väliä sillä on onko kone rahoitusyhtiön kone vai ei. jokatapauksessa se täytyy maksaa. konekauppias vie kaiken mutta verottaja vaan osan. kannattaako sikalan jatkoksi hankkia 700 €/ha vuokrapeltoa tai 15000€ ostopeltoa. uhan sitä saa mitä tilaa.
Ja se on kyllä suurta puppua, että koneita "huvikseen" tai " naapurin kiusaksi" hankittaisiin. Voihan se jollakin olla tuokin motiivina, mutta kyllä lähes kaikki koneet on hankittu vakavasti harkiten ja suureen tarpeeseen. Siitä, että viljelyn sesonkiluonteesta johtuen kone voi seisoa osan vuotta käyttämättä, ei pääse eroon kuin käyttämällä urakoitsijaa. Moni on siirtynyt edes osassa koneita tuohon vaihtoehtoon, mutta koko maassa ja joka laitteelle se nyt ei kertakaikkiaan onnistu.
ainakin meillä
ainakin meillä
Lerppa rules. Eläköön huuto Minulle Lerpalle.
Naudanlihan hinta varmasti laskenut yhtä paljon mitä sianlihankin, siitä ei epäilystä. Erona vain se että sianlihantuotannon tuet laskenut noin 60% 10 vuoden aikana, kun naudanlihatuotannossa pysyneet samana/nousseet.
Hyvähän se sinällään on että mennään markkinataloudessa, mutta pitäisi olla joka tuotantosuunnassa sama.
10 potsilla pääsee samaan kuin naudalla tuissa ja potseja menee vuodessa 3 parttia läpi..
Eipä ole maataloudessa markkinatalous eteen tullut.
Pelkkää paskapuhetta ja kusettamista
Kyllähän sikahomma raha hommaa on, jos verrataan nautaan, ehkä lammas on vieläkin huonompi bisnes ....
Mutta se on aika pieni lohtu, kun tili on tyhjä.
Muissa tuotantosuunnissa on näin mitä edellä mainittu, mutta kaikki vuoden 2008 jälkeen tehdyt sikalat saa tasan 0e tuotantotukea vuodessa että eikö se ala olla jo aika lähellä?
Aikaisemmin tehneet saa vielä rippeitä valtion kassasta