Suomalainen koulujärjestelmä

Think Tank

Juuri tänään julkaistu OECD:n Pisa-raportti jäsenmaiden opetuksen tasosta on myös Suomen osalta karmaiseva, vaikka tulokset ovatkin selvästi Ruotsia korkeammalla tasolla.

Suomessa on oltu ylpeitä koululaisten kyvyistä matematiikan, lukutaidon ja luetun ymmärtämisen hyvästä tasosta verrattuna erikoisesti Ruotsiin nähden.
Mutta tuoreen Pisa-raportin tarkempi tutkiminen osoittaa Suomen pudonneen kaikilla näillä osa-alueilla.ja aihetta huoleen on.

Suomalainen koulutus on aivan liian yksilökeskeistä verrattuna Ruotsiin. Ruotsissa koululaiset jo alusta alkaen opetetaan ryhmätyöhön ja itsensä ilmaisuun tätä kautta.

Kaikki työelämä on nykyisin tiimissä työskentelyä. Yksilöt tahtovat ottaa kunnian itselleen, mutta kokonaisuus kärsii.

Nobelin palkintojen jakoa arvostellaan yhä enemmän, koska palkinnon saa yksilö vanhan perinteen mukaan, vaikka tulokset on saatu ryhmävaikutuksessa. Jo ensi vuonna tärkeät palkinnot aletaan jakaa tutkimusryhmille, kuten monesti Norjassa valittava Nobelin Rauhanpalkinto organisaatioille.

Pellervon tutkimuslaitoksen tämän syksyinen varoitus Suomen joutuvan jo runsaan kymmenen vuoden kuluttua katsomaan ruotsalaisten paikkapersuita, koska suomalaisten elintason arvellaan olevan silloin 30 vuotta Ruotsin perässä kuten 1970-luvulla, kun se vielä vuosituhannen vaihteessa oli samalla tasolla.

Kehityksen suuntaan viittaa myös Nokian kaltaisten yritysten olevan Suomessa historiaa, jota kaiholla tutkitaan.

Mikä meni pieleen? Olisiko sittenkin syynä Suomen autoritaarinen koulujärjestelmä, missä ryhmätyöskentelyä karsastetaan.

2

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuritsa
    • KIUSANTEKIJÄT

      Kyllä meidän pitäisi ehdottomasti apinoida Ruotsin koulujärjestelmää, nimittäin jos aiomme päästä heidän tasolle oppiennätyksissä.

      Kouluhallintoa ei ainakaan voi syyttää Suomessa huonoista tuloksista. Se on taatusti yrittänyt kaikkensa, että opettajat saataisiin pois luokista ja muutenkin se on tehnyt kiusaa opettajille niin paljon kuin on kerennyt.

      Tosiasia on, että luokka voi yhtä huonosti kuin sen opettaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6279
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5201
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3250
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      106
      2371
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      1998
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1118
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      14
      1056
    Aihe