Kirkossa eropiikki

mitä siel nyt

Mitä siellä nyt on tapahtunut, kun tuhat on melekin jo tänään eronnut kirkosta.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konsut alkaa erota

      Vantaa otti tuet pois uskovilta.

      • ejknt

        Ei selitä tätä. Se päätös tuli illalla, eroaminen oli vilkasta jo aamulla. Sanoisin että eilinen uutinen kirkollisverojen noususta 37 seurakuntataloudessa.


      • enpä usko

        Miks tuon takia nyt joku eroaisi.


      • raha se on
        enpä usko kirjoitti:

        Miks tuon takia nyt joku eroaisi.

        siis se saarnanainen. ei ne sen takia.

        No tietysti kansa eroo, jos uutiset kertoo kirkkoveron nousevan.
        Sehän selvä.

        Hommahan menee niin, ettei iso osa edes muista kuuluvansa kirkkoon, saatikka maksavansa sinne veroja. Sitten kun siitä joku muistuttaa, porukka eroo.


    • Rationalisti

      Moni haluaa maksaa jäsenyydestä kirkolle koska arvelee siten auttavansa vähäosaisia. Kannattaisi ottaa selvää asioista.

      Diakoniaan eli hyväntekeväisyyteen menee kirkon budjetista peräti noin 10%. Lopuilla 90% sitten pidetään ristiäisiä ja rippikoulua että saataisiin lapset ja nuoret pysymään maksavina jäseninä, ja maksetaan sunnuntaipuheiden pitämisestä tyhjille saleille kirkon jumalan palvleuksissa.

      Säästä kirkollisverosta 500 euroa ja anna 400 e esim. SPR:lle, Unicefille tai pelastakaa lapset ry:lle, niin olet saanut aivan konkreettisesti apua perille ja itsellesikin jää vielä satanen.

      Kirkon avustustoiminta on pientä ja tehotonta.

      Seurakunnan tarjoamista palveluista paras on perhe/parisuhdeneuvonta. Sitä on aivan liian vähän tarjolla, vain suurissa seurakunnissa, ja jonot ovat pitkiä.

    • Mirka . . ,

      Kirkon jäsenyys on tyhmää ja siksi kirkosta erotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      52
      5890
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1030
    Aihe