polkupyörän vuokrausta

Onko Cape Pointissa polkupyörävuokraamoa? Entä pesulaa? Minkä hintaisia?
6351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kutosta löytyy Amadoun pyörävuokraamo ainakin, tarvittaessa hän lähtee mukaan pyöräretkelle tai järjestää kaikenlaisiakin retkiä. https://www.facebook.com/porinkirjasto#!/AmsHouldenBikeHireAndTourGuide?fref=ts
tai puh. 220 727 2344

Äänestä

Hotelli Cape Pointin ulkopuolella on pyörävuokraamo

Äänestä

Hotellit pesevät pyykkisi ja järjestävät Sinulle polkupyörän käyttöösi koko lomasi ajaksi murto- osasta sitä hintaa minkä joku muslimi Amadoun sinulta pyytäisi.
Tänään jos jätät hotellille pyykkisi niin ylihuomenna ne ovat kuin uudet. Tilaat tänään polkupyörän ja huomenaamulla se odottaa Sinua ovesi edessä.
Et tule tarvitsemaan näitä rikollisia ja huijareita mihinkään. Retkien järjestäjinä nämä rosvot ovat ylivetoja ohivetojen suhteen. Joka ainoasta siirrosta vetävät omaan liiviinsä, järjestävät teidät kaveriensa kauppoihin missä teitä kustaan silmään; hyvässä tapauksessa teidät viedään jopa sokeiden lasten kouluun. Se kyllä avaa kukkaronnyörit mutta arvaatteko minne rahat menevät lyhentämättömänä? Ei lanttiakaan mene sokeille, se on varma se.

Äänestä

Olemme saneet nyt lukea tarpeeksi 28x...kommentteja ja voimme jättää ne omaan arvottomuuteensa.
Meillä kaikilla on tarpeeksi harkintakykyä, emmekä syytä rosvoiksi jos joku tekee työtään ja saa siitä korvauksen, aivan kuin mekin täällä teemme. Niihän ne hotellitkin tekevät. Samoja gambialaisia niissä työskentelee, mutta sillä erotuksella että turistien rahat virtaavat pois köyhästä Gambiasta rikkaimpiin maihin, joista omistajat ovat. Valinnan mahdollisuus on meillä jokaisella, minä ihmettelen suuresti miksi sinä 28x... olet valinnut Gambian matkakohteeksesi, etkä jotain muuta maata?

Äänestä

Kuten tietävä sanoikin, Cape pointia vastapäätä löytyy. Hinta oli marraskuussa (2013) 50,- dalasia tunti (1,- euro), pidemmät ajat edullisemmin. Pyörät oli ihan hyviä verraten aiempiin kokemuuksiini matkaillessa, kannattaa tietenkin kokeilla mikä itselle toimii eikä ottaa ilman koeajoa. Pyöräily sillä alueella onkin aivan mahtavaa, me pyöräilimme oppaan kanssa monkey parkiin, helteinen mutta upea kokemus, paaaljon hauskempaa kuin taksikyyti! Apinapuistoon mennessä voi ottaaa reitin muiden lomakohteiden biitsejen kautta, ja pyrähtää vaikka uimaan välissä. Ajattelimme vain käväistä puistossa lähinnä liikuntamielessä, mutta oli niin hauska reissu että venyi iltamyöhälle.

Pyykin pesusta kannattaa kysellä paikallisilta (esim. hotellin siivooja tai opas), ottavat mielellään mukaansa, jälki on hyvää ja hinta edullinen. Olen antanut eri reissuilla pyykit milloin kellekkin, aina on tullut kaikki takaisin. Kerran tosin yksi valkoinen toppi sinisävyisenä, ihan hieno se on silti ;D

Äänestä
  • Joulukuussa matkaan lähdössä ja tämä pyöräily kiinnostaisi paikkojen tutkimiseen lähialueilla. Yleensä uudessa paikassa vuokraan pyörän jos se vaan on mahdollista ja liikenne näyttää siltä, että sieltä selviää hengissä.

    Ihmettelen tätä 2013 vuoden hintaa: euron tunti Gambiassa! Eli nythän se on vielä enemmän..... Onko tämä nyt totta vai tarua, että saan pyörän halvemmalla vuokralle Suomessa, Ruotsissa, Virossa...?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taasgambiaan kirjoitti:

Onko Cape Pointissa polkupyörävuokraamoa? Entä pesulaa? Minkä hintaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu