polkupyörän vuokrausta

taasgambiaan

Onko Cape Pointissa polkupyörävuokraamoa? Entä pesulaa? Minkä hintaisia?

6

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suuto beh niadi

      Kutosta löytyy Amadoun pyörävuokraamo ainakin, tarvittaessa hän lähtee mukaan pyöräretkelle tai järjestää kaikenlaisiakin retkiä. https://www.facebook.com/porinkirjasto#!/AmsHouldenBikeHireAndTourGuide?fref=ts
      tai puh. 220 727 2344

    • Tietävä

      Hotelli Cape Pointin ulkopuolella on pyörävuokraamo

    • 28x...

      Hotellit pesevät pyykkisi ja järjestävät Sinulle polkupyörän käyttöösi koko lomasi ajaksi murto- osasta sitä hintaa minkä joku muslimi Amadoun sinulta pyytäisi.
      Tänään jos jätät hotellille pyykkisi niin ylihuomenna ne ovat kuin uudet. Tilaat tänään polkupyörän ja huomenaamulla se odottaa Sinua ovesi edessä.
      Et tule tarvitsemaan näitä rikollisia ja huijareita mihinkään. Retkien järjestäjinä nämä rosvot ovat ylivetoja ohivetojen suhteen. Joka ainoasta siirrosta vetävät omaan liiviinsä, järjestävät teidät kaveriensa kauppoihin missä teitä kustaan silmään; hyvässä tapauksessa teidät viedään jopa sokeiden lasten kouluun. Se kyllä avaa kukkaronnyörit mutta arvaatteko minne rahat menevät lyhentämättömänä? Ei lanttiakaan mene sokeille, se on varma se.

    • Voiäly

      Olemme saneet nyt lukea tarpeeksi 28x...kommentteja ja voimme jättää ne omaan arvottomuuteensa.
      Meillä kaikilla on tarpeeksi harkintakykyä, emmekä syytä rosvoiksi jos joku tekee työtään ja saa siitä korvauksen, aivan kuin mekin täällä teemme. Niihän ne hotellitkin tekevät. Samoja gambialaisia niissä työskentelee, mutta sillä erotuksella että turistien rahat virtaavat pois köyhästä Gambiasta rikkaimpiin maihin, joista omistajat ovat. Valinnan mahdollisuus on meillä jokaisella, minä ihmettelen suuresti miksi sinä 28x... olet valinnut Gambian matkakohteeksesi, etkä jotain muuta maata?

    • Pyöräily

      Kuten tietävä sanoikin, Cape pointia vastapäätä löytyy. Hinta oli marraskuussa (2013) 50,- dalasia tunti (1,- euro), pidemmät ajat edullisemmin. Pyörät oli ihan hyviä verraten aiempiin kokemuuksiini matkaillessa, kannattaa tietenkin kokeilla mikä itselle toimii eikä ottaa ilman koeajoa. Pyöräily sillä alueella onkin aivan mahtavaa, me pyöräilimme oppaan kanssa monkey parkiin, helteinen mutta upea kokemus, paaaljon hauskempaa kuin taksikyyti! Apinapuistoon mennessä voi ottaaa reitin muiden lomakohteiden biitsejen kautta, ja pyrähtää vaikka uimaan välissä. Ajattelimme vain käväistä puistossa lähinnä liikuntamielessä, mutta oli niin hauska reissu että venyi iltamyöhälle.

      Pyykin pesusta kannattaa kysellä paikallisilta (esim. hotellin siivooja tai opas), ottavat mielellään mukaansa, jälki on hyvää ja hinta edullinen. Olen antanut eri reissuilla pyykit milloin kellekkin, aina on tullut kaikki takaisin. Kerran tosin yksi valkoinen toppi sinisävyisenä, ihan hieno se on silti ;D

      • taxihalvempi

        Joulukuussa matkaan lähdössä ja tämä pyöräily kiinnostaisi paikkojen tutkimiseen lähialueilla. Yleensä uudessa paikassa vuokraan pyörän jos se vaan on mahdollista ja liikenne näyttää siltä, että sieltä selviää hengissä.

        Ihmettelen tätä 2013 vuoden hintaa: euron tunti Gambiassa! Eli nythän se on vielä enemmän..... Onko tämä nyt totta vai tarua, että saan pyörän halvemmalla vuokralle Suomessa, Ruotsissa, Virossa...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe