Wanha sotakone

Romuako?

Hankimme Pirkanmaalta perikunnalta vanhan maatilan kesänviettopaikaksemme. Asuintalon lisäksi tilalla on navetta ja kolme ulkorakennusta. Viime viikolla aloimme tyhjentää kolmatta (suurinta) ulkorakennusta joka oli puolillaan todella vanhanoloisia heinäpaaleja, katosta lattiaan saakka.

Heinäpaalien takaa ja niiden muodostaman tilan sisältä löysimme lentokoneen rungon sekä samaan koneeseen todennäköisesti kuuluvat siivet. Koneessa on sinivalkoiset ympyrämäiset merkit ja rungossa himmeästi näkyvä tunnus "BV (tai BW-38i) (tai 387)". Kone on yksipaikkainen ja varsin huonokuntoisen oloinen. Ohjaamon lasitus puuttuu osittain eikä pyöriä ole ollenkaan.

Onkohan tällainen vanha lentokone minkään arvoinen?

20

2467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annamullevoimia

      Olet tehnyt merkittävän löydön!!

      Armeija,poliisi ja palokunta on hälytettävä heti!

      Saat varmaan palkkioksi kyydin limusiinilla hotelliin...eikä tässä kaikki,
      kun soitat heti niin saat myös hienon valkoisen paidan jossa pitkät hihat
      ja napit selässä...ja eri värisiä karkkeja tarjoavat matkalla hotelliin...

    • romu-ukko8v

      paa yhteystiedot haen sen pois ja tarjoan kahvit,

      • Indiana Jones

        Tuollaisella harvinaisuudella on hintaa noin 300 000 €.


    • Museomies

      Ota yhteyttä ilmailumuseoon tms. Näitä löytyy maailmalta silloin tällöin.

    • museomies

      No ehdottomasti yhteys ilmailumuseoon ja heti. On kyllä totta ollessaan sellainen paukku, ettei ole pitkään aikaan tapahtunut. Toivottavasti on ihan tosi juttu. Mikäli provo niin toivon, että otat lääkkeesi ohjeiden mukaan.

    • harvinaisuus
    • novostija

      Venäläiset maksaa siitä rojusta kohtuullisesti. Myy niille, ilmailumuseoilta et saa kuin rupia perseeseesi.

    • Romuako?
      • crossari98

        ton näkönen roju näyttäs olevan vantaal museon aidan takan


    • Ilmailumuseo ihminen

      Arvoisa nimimerkki Romuako?, ehdottaisin ettet enää kirjoittaisi kyseisestä löydöstäsi enää ainakaan mihinkään keskustelufoorumiin, tännekään. Vaikka ilmailumuseoväki on nyt tiedon löydöstäsi saanutkin, niin ei ole suotavaa saattaa enempää tietoa tästä asiasta sivullisten tietoon.

      Useissa tapauksissa joista on tietoa saatettu ulkopuolisten tietoon, kun kyseessä ovat lentokoneen hylyt, ovat seuraukset olleet ikäviä. kateelliset ja rahantoivossa olevat hylynryöstäjät eivät kaihda keinoja päästä osalliseksi tällaisesta harvinaislaatuisesta löydöstä.

      Terveisin

      -Ilmailumuseo ihminen

    • Ihme hyssettelyä taa

      Hys hys meininkiä joka paikassa ilmailussa.

      • M0rso

        Sietääkin olla hyssyn. Googleta ja lue tapahtui kun BW-372 löydettiin. Se tosin oli itärajan takaisin keissi, mutta kuitenkin. En yllättyisi yhtään vaikka kotimaassakin kävisi jotain vastaavaa.


    • drunkenfaster

      PS. Kuva ois kiva.

    • ruusteri

      Jos juttu on totta, kyseessä on erittäin harvinainen Brewster II-ms aikainen sotakone, joka on hyvin arvokas. Tämmösellä herrasmiehet mm. Hasse Wind ja Illu Juutilainen pistivät naapurin poikia mäkeen..

    • 17+11

      Ja te uskotte joka provon ? On aivan varmaa, että siellä ei ole mitään sotakonetta.

    • ask21
    • Puupää

      Ha, provo tietysti.

      Jos ei olisi, olisi kyseessä maailman toinen säilynyt Brewster- hävittäjä.

    • Ohoh!
    • Pylly-Waltteri

      BW-387 myytiin aikanaan romuksi Saukonpuiston leikkikentältä. Huhutaan että romukauppias olisi säilyttänyt koneen purettuna jossain päin Pirkanmaata. Tästä huhustako lie tämänkin säikeen aloittaja on juttunsa ammentanut.

      Toistaiseksi BW-387 mysteeri on vielä mysteeri. Mihin kone joutui ja mitä sille tehtiin on epäselvää.

      Toinen huhu koneen kohtalosta on sellainen, että Tampereen kaupunki säilöi koneen johonkin varastoistaan ja että se olisi siellä vieläkin. Tähän en ainakaan itse usko.

      Olisi tietenkin hienoa että BW 387 olisi jossain ladossa tallessa, todennäköisintä kuitenkin on se että kone todellakin romutettiin eikä sitä ole enää olemassa.

    • kotikallio

      Kyllä Moser oy. on pitänyt huolen siitä, että kaikista Suomen lentokuntoisista ja BW-372 lukuunottamatta muistakin Brewstereistä on tullut säilykepurkin raaka-ainetta tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1316
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      100
      1013
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      944
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      927
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      299
      807
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      97
      770
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      673
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      55
      613
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      141
      602
    Aihe