Huijjausko ?

Vuokrasin hyvässä uskossa juuri remontoidun omakotitalon. Hetken asumisen jälkeen asuntoonn alkoi ilmaantua erilaisia vikoja. Rakennusvirastosta asioita tiedustellessani ilmeni, että kyseistä asuntoa ei ole edes olemassakaan. Asunto on muutosluvilla muutettu tuotantotilaksi. Eli tämä missä asutaan näyttää asunnolta,mutta semmoista ei vaan missään papereissa näy. Kaikki luvat on jo mennyt vanhaksi. Olenkohan oikeutettu korvauksiin ?
8375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Muuta pois jos harmittaa. Kaikenlainen riitely vie voimia ja katkeroittaa ihmisen.

Äänestä

"Olenkohan oikeutettu korvauksiin ? "

Toottakai. Mitä olit ajatellut? maksettu 1kk vuokra ja seuraavan kolmen vuoden vuokraa vastaava määrä koska joudut etsimään uuden?
Lisäksi kannattaa tietenkin mielipahasta vaatia ainakin satatuhatta.

No kyllä.
Sinua on kusetettu.

Äänestä

Mielipahaa ei suomen laissa ole, vain ameriikan ihmemaassa. Katselkaa vähemmän roskaa töllöstä.

Äänestä

Nyt asia menossa oikeuteen ja uusi koti lasten kanssa etsinnässä. Asumiskieltoon menee ,koska niin paljon rakennusvirheitä. Pakkanen tulee sisään, tiskikone jääyy, lämmin vesi 20 min. viiveellä, kuolleita lintuja ilmanvaihto aukossa kiukaan takana ym pientä. Voimat aika vähissä tämän p....n keskellä. Pyytäisin asiallista vastausta siihen mikä. olisi kohtuu korvaus mitä voin vaatia.

Äänestä
  • Voit vaatia niitä kuluja, joita teille on tullut tuon takia. Jos asia on menossa oikeuteen, niin asianajajanne osaa varmasti auttaa. Kaikki kuitit yms. talteen.

    Äänestä

  • Mitä ihmettä sä siellä vielä roikut? Jos tilanne on niin paha että pitää käräjillä korvauksia vaatia, niin luulisi että olisit heti seuraavasta kuusta muuttanut uuteen kämppään??

    4.12. kirjoitit että tilanne on niin paha että korvauksia tarvitaan, ja lähes 3 kk myöhemmin valittelet kohtaloasi siellä samassa murjussa.

    Vaadi ns. "marttyyrikorvausta" kun iv-kanavassa oli linnunraato, joka oli omiaan aiheuttamaan kovaa henkistä tuskaa.

    Äänestä

  • taivaan isäntä kirjoitti:

    Mitä ihmettä sä siellä vielä roikut? Jos tilanne on niin paha että pitää käräjillä korvauksia vaatia, niin luulisi että olisit heti seuraavasta kuusta muuttanut uuteen kämppään??

    4.12. kirjoitit että tilanne on niin paha että korvauksia tarvitaan, ja lähes 3 kk myöhemmin valittelet kohtaloasi siellä samassa murjussa.

    Vaadi ns. "marttyyrikorvausta" kun iv-kanavassa oli linnunraato, joka oli omiaan aiheuttamaan kovaa henkistä tuskaa.

    Juurikin näin! Jos kämpässä ei voi asua, niin kuka hullu sinne jää roikkumaan ja ruikuttamaan?! Irtisanoo kämpän saman tien, kun huomaa paikan ongelmapesäksi ja muuttaa muualle. Ei tuo nyt tuon vaikeampaa ole. Ilmeisesti tämä aloittaja mieltää itsensä jotenkin näihin "hometalon ostaneisiin kanssamarttyyreihin"?

    Äänestä

Ilmanvaihtokanavien putsaus on vuokralaisen vastuulla.
Mikset ole jo puhdistanut?

Voisit siinä samassa syssyssä puhdistaa lattiakaivon ja lavuaarien vesilukot.
Järjestää lämmityksen keittiöön ettei tiskikone jäädy ja hoitaa asiat kuntoon.Yleensä vanhoissa taloissa on keittiönkaapin alustat aika hyhmässä.Mutsilla jäätyy 1926 rakennetussa hirsitalossa keittiön kylmävesiputki talvisin.Hän hoitaa asian pistämällä puhaltimen puhaltamaan kaapiston suuntaan ja pitämällä kaapin ovet auki.Sinullakin tiskikone on nasahtanut jäähän kun lämpötila on hivellyt -30 astetta?Jäätymistä edesauttaa jos et lumea sokkelia kovien pakkasten varalta.Tiedäthän.Panu Kaila ja silleen...Talotohtori.Lainaa kirjastosta.Pätevä teos okt yltiöromantikoile.

Huomauttaisin että asut omakotitalossa etkä palveluasunnossa.
Jos kantti ei kestä muuta pois.Sinulla on irtisanoessa kuukauden irtisanomisaika.
Korvauksiin sinulla ei ole oikeutta.

Tuotantotilaksi merkitty asuintalo voi tarkoittaa esim että tilassa on aiemmin toiminut firma joka on vaikka pakannut vatunlehtiä teemyyntiin.Kyllä se on edelleen ihan omakotitalo.Ei se siitä ole mihinkään muuttunut.Laki on laki ja sanamuoto voi paperilla muuttua.

Kehottaisin sinua irtisanoutumaan.
Ihan jo oman pahanolosi takia.

Tässäpä lisää luettavaa:

http://www.kuluttajaliitto.fi/files/1547/VUOKRAOPAS_FI_2012.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelvä kirjoitti:

Vuokrasin hyvässä uskossa juuri remontoidun omakotitalon. Hetken asumisen jälkeen asuntoonn alkoi ilmaantua erilaisia vikoja. Rakennusvirastosta asioita tiedustellessani ilmeni, että kyseistä asuntoa ei ole edes olemassakaan. Asunto on muutosluvilla muutettu tuotantotilaksi. Eli tämä missä asutaan näyttää asunnolta,mutta semmoista ei vaan missään papereissa näy. Kaikki luvat on jo mennyt vanhaksi. Olenkohan oikeutettu korvauksiin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu