Pride valmennus?

pridekoulutus

Meitä kiinnostaisi tietää mitä pride valmennus pitää sisällään ja millaisia "kotitehtäviä" siellä on? Täällä alkaa koulutus vasta vuoden päästä, mutta olisi hienoa voida miettiä asioita etukäteen jo valmiiksi.
Nyt olemme vielä hyvin epävarmoja sijaisvanhemmuudesta, mutta asiat varmaan selkeytyy kun saamme lisää tietoa.

11

3754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämän kartoitus

      Suosittelen lämpimästi pridevalmennusta. Kotitehtävissä mietittiin mm. omaa lapsuutta, kasvatustapoja, menetyksiä, parisuhdetta ja suhteita omiin sukulaisiin. Kurssilla sai selkeämpää kuvaa latensuojelusta ja sen toiminnasta. Kurssilla saa hyvin välineitä päätöksen tekoon, vaikka jokainen lapsi on oma persoonensa ja tilanne aina yksilöllinen.

      • Kyllä!

        Miten sattuva nimimerkki sinulla onkaan. "Elämän kartoitus". Tuon takia ongelmaiset hakeutuu sijaisvanhemmaksi koska sen varjolla pääsee pohtimaan niitä omia ongelmiaan ihan sieltä lapsuudesta aikuisiän seksuaaliongelmiin saakka. Ei ne pridellä poistu vaan sillä saa vain luvan alkaa työstämään ongelmiaan sijaislapsen harteille. Sijaislapsi puolestaan ei tätä taakkaa kykene kantamaan vaan alkaa oireilla. Koulu ei enää kiinnosta ja pahimmassa tapauksessa hakee huumeista edes hetkellistä helpotusta sijaisvanhempien ongelmien kantamisen ylittäessä voimavarat. Sijaislapsen oma normaali kehitys estyy ja seuraa syrjäytyminen. Sijaisvanhemmat syyttävät sijoitetun biologisten vanhempien geeniperimää tilanteesta.


      • sijaisvanhemmaksiko
        Kyllä! kirjoitti:

        Miten sattuva nimimerkki sinulla onkaan. "Elämän kartoitus". Tuon takia ongelmaiset hakeutuu sijaisvanhemmaksi koska sen varjolla pääsee pohtimaan niitä omia ongelmiaan ihan sieltä lapsuudesta aikuisiän seksuaaliongelmiin saakka. Ei ne pridellä poistu vaan sillä saa vain luvan alkaa työstämään ongelmiaan sijaislapsen harteille. Sijaislapsi puolestaan ei tätä taakkaa kykene kantamaan vaan alkaa oireilla. Koulu ei enää kiinnosta ja pahimmassa tapauksessa hakee huumeista edes hetkellistä helpotusta sijaisvanhempien ongelmien kantamisen ylittäessä voimavarat. Sijaislapsen oma normaali kehitys estyy ja seuraa syrjäytyminen. Sijaisvanhemmat syyttävät sijoitetun biologisten vanhempien geeniperimää tilanteesta.

        Kiitos tiedoista, nyt voimme jo alkaa pohti näitä asioita ns. etukäteen ja voimme "kasvaa" lisää ennen päätöstä.
        Tämä ei ole ollut tähänkään asti lyhyt prosessi, takana on kaikkea lapsen saantiin liittyvää n. viisi vuotta ja tässä on joutunut miettimään tiettyjä asioita jo moneen kertaan.


    • Kartoitus

      Tarkoitin elämän kartoituksella sitä, että pridekurssilla tutkitaan omaa elämää. Jos jostain kohti löytyy ongelmia ei sijaisvanhemmaksi ole mitään järkeä ryhtyä, oma elämä ja sen haasteet tulee ensin hoitaa! Kurssilla tulee olla rehellinen itselle, jos ongelmia ja haasteita ei myönnä ei niitä voi korjatakkaan. Kurssilla ei myöskään hoideta ongelmia ne vaativat enemmän aikaa. Onneksi nykyään kurssi on pakollinen, sillä muuten sijaisvanhemmuuteen voisi ryhtyä asiaa tarkemmin edes ajattelematta. Kurssi on tietysti sijaisvanhemmuuden haasteisiin nähden lyhyt, onneksi kuitenkin lisäkoulutusta ja työnohjausta annetaan monille.

    • Oma ja toisen elämä

      Puhut ihannetapauksesta. Suurin osa sijaisvanhemmiksi haluavista tai ryhtyvistä ei todellakaan ole mitään järkiporukkaa. Eikä kurssillanne järjen käyttöä painotetakaan. Ainakaan mitä kerrot ja minkä olen huomioinut. Pride keskittyy sijaisvanhemmiksi haluavien lapsuuskokemusten, omien tunneloukkujen ja parisuhdeongelmien esiin kaivamiseen. Sijaisvanhemmat varustetaan tunnetyöskentelyyn. Kukaan ei ota vastuuta siitä mitä tuollainen tunnetyöskentely voi nostattaa sijareiksi haluavien päänuppiin. Sijarit ovat entisestään itsestään pihalla ja mahdollisesti pyrkivät lääkitsemään itseään sillä tutulla tavallaan, lisäämällä alkoholin kulutustaan.

      Sijaishoitoa ei valvota, kerran vuodessa sosiaaliviranomaiset tekaisevat asiakassuunnitelman jonka tekeminen vie enintään tunnin. Kaiken muun ajan sijari saa melskata, sen yhden tunnin ajan kun skarppaa. Jokainen tietää miten alkoholistit skarppaavat tarpeen tullen. Ja aina on muissa syy. Tapahtuipa mitä tahansa.

      Otin tuo alkoholin esimerkiksi sen takia, koska täällä sijaisvanhemmat eivät pidä itseään muita kummempina silloin, kun puhe on kääntynyt kaljoitteluun ja viinan juomiseen. Siinä kohtaa sijaisvanhemmat inhimillistävät itsensä. Muutoin ovat omasta mielestään parempia. Ei varmaan tarvitse erikseen sanoa, että missä alkoholi siellä myös mielenterveysvaivat.

      • sossupaholainen

        Pride- kurssilla käsitellään paljon asioita, muun muassa lainsäädäntöä. Käsität nyt edelllisen kirjoittajan tarkoituksella väärin. Omat asiat pitää olla kunnossa ennen kuin voi sijaisvanhemmaksi ryhtyä. Se ei ole ongelmien esiin kaivamista. Ja minun kokemukseni mukaan Pride-kurssilla nimenomaan painotetaan järjen käyttöä! Muuten ei kyllä sisjaisvanhemmuudesta selviäkään.
        Sossun pitää uuden lain mukaan tavata lasta kaksi tuntia kuukaudessa, joten kyllä se tieto "melskaamisesta" tietoon tulee.
        Alkoholiongelmaa ( tai mielenterveysongelmaa) ei saa olla, mutta kun sijaisperhe on normaali perhe, niin ei se alkoholin kohtuukäyttä kenestäkään tee siajisvanhemmaksi sopimattomaksi.
        Minusta sinä nyt yrität vääntää kaikki nimimerkin kartoituksen kertomat asiat joksikin ihan muuksi kuin hän kirjoittaa ja yrität löytää negatiivisia asioita sieltä, missä niitä ei ole.
        Kirjoitat myös siitä, mitä Pride-kurssi sisältää, aivan kuin olisit itse käynyt sen. Oletko? Hyväksyttiinkö sinut siajsivanhemmaksi?


    • Mitä Pride on?

      Pride, tai gay pr tarkoittaa maailmanlaajuista likettä ja filosofiaa, jonka mukaan lesbot, homot, bseksuaalit, trans-miset voivat olla ylpeitä omasta seksuaalisuudestaan.
      Lisätietoa Wikipedian sivuilla

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pride
      ------------

      • sossupaholainen

        PRIDE= Parents´ Resource for Information, Deveploment, Education


    • Sijarien väkivalta.
    • Laiton lapsikauppa.
    • Miksei valvota?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      244
      3278
    2. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      36
      2962
    3. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      34
      2198
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      35
      2105
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      74
      1970
    6. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      84
      1756
    7. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      40
      1647
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      122
      1527
    9. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      56
      1434
    10. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1269
    Aihe