Kytkinlevyt asennettu väärin päin

blondiko1

Onko muilla kokemusta ajamisesta kytkinlevyt asennettuina väärin päin Nissan Primeraan vm 2005 - minulla on ja haluaisinpä keskustella perusteellisesti kokemuksistani.

6

4860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nissan datsun kestää

      Mulla oli joskus -80 luvulla Datsun/nissan siinä oli levy väärinpäin
      Huomas liikkeelle lähtiessä ja vaihdetta vaihtaessa että jokin ottaa kiinni,ns. nykimistä ilmeni.
      Laatikko pois ja katsomaan niin levystä oli kulunut jousien kohdalta niin paljon metallia pois että pari jousta oli jo irronnut.
      Ei muuta kuin uusi kytkinlevy paikoilleen niin sen jälkeen ei ongelmia ilmennyt.
      Levyssä aina ns. korkeampi puoli koneesta pois päin/laatikkon päin

    • blondi 2.

      Elikkäs jos kytkinlevy on väärinpäin kytkin irroittaa poljin ylhäällä ja liikkeelle päästään painamalla poljin pohjaan.

      • joulupukki / :-)

        Valopää, vaihdelaatikko on päinvastoin yksi eteenpäin ja viisi peruutusvsihdetta!


    • asentaja37v.

      kytkinlevyssä on kyllä aina merkintä toisella puolella,että miten tulee.

      • asentaja54v.

        Joo siinä lukee "Top"


    • blondiko1

      Näyttää, että olen niitä harvoja, jotka ovat maksaneet kytkinremontin ja kärsineet siitä pitkän tovin. Ko.korjaamoa en taatusti suosittele kenellekään enkä ainakaan itse asioi ko. korjaamossa. Valitin kytkinremontista Kuluttajariitalautakuntaan: raadissa ei ollut yhtään autonasentajaa ja vastaus oli, että kytkin on ylikuumennut ja siksi palanut - tämän takiahan vein korjaamoon. Miksi kytkin ylikuumeni - siihen ei otettu kantaa. Vielä: asiakkaalla on oikeus virheettömään työhön mutta moottori koostuu yksittäisistä osista, joten ei voi sanoa, mikä osuus on ollut väärin päin asennetuilla levyillä. Että niin - mitähän varten verorahoilla pidetään yllä noin suurta laitosta kuin Kuluttajariitalautakin on. Liitteenä ko.virastolle oli erään korjaamon lausunto väärin päin asennetuista levyistä - olisin hankkinut montakin, jos olisin tienyt , että ko.virastosta ei löydy asiantuntijoita. Mutta - puskaradio kyllä toimii. Luulivat minua todellakin blondiksi !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1659
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1539
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1345
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1272
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      120
      1088
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      988
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      967
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe