Onko muilla kokemusta ajamisesta kytkinlevyt asennettuina väärin päin Nissan Primeraan vm 2005 - minulla on ja haluaisinpä keskustella perusteellisesti kokemuksistani.
Kytkinlevyt asennettu väärin päin
6
4786
Vastaukset
- Nissan datsun kestää
Mulla oli joskus -80 luvulla Datsun/nissan siinä oli levy väärinpäin
Huomas liikkeelle lähtiessä ja vaihdetta vaihtaessa että jokin ottaa kiinni,ns. nykimistä ilmeni.
Laatikko pois ja katsomaan niin levystä oli kulunut jousien kohdalta niin paljon metallia pois että pari jousta oli jo irronnut.
Ei muuta kuin uusi kytkinlevy paikoilleen niin sen jälkeen ei ongelmia ilmennyt.
Levyssä aina ns. korkeampi puoli koneesta pois päin/laatikkon päin - blondi 2.
Elikkäs jos kytkinlevy on väärinpäin kytkin irroittaa poljin ylhäällä ja liikkeelle päästään painamalla poljin pohjaan.
- joulupukki / :-)
Valopää, vaihdelaatikko on päinvastoin yksi eteenpäin ja viisi peruutusvsihdetta!
- asentaja37v.
kytkinlevyssä on kyllä aina merkintä toisella puolella,että miten tulee.
- asentaja54v.
Joo siinä lukee "Top"
- blondiko1
Näyttää, että olen niitä harvoja, jotka ovat maksaneet kytkinremontin ja kärsineet siitä pitkän tovin. Ko.korjaamoa en taatusti suosittele kenellekään enkä ainakaan itse asioi ko. korjaamossa. Valitin kytkinremontista Kuluttajariitalautakuntaan: raadissa ei ollut yhtään autonasentajaa ja vastaus oli, että kytkin on ylikuumennut ja siksi palanut - tämän takiahan vein korjaamoon. Miksi kytkin ylikuumeni - siihen ei otettu kantaa. Vielä: asiakkaalla on oikeus virheettömään työhön mutta moottori koostuu yksittäisistä osista, joten ei voi sanoa, mikä osuus on ollut väärin päin asennetuilla levyillä. Että niin - mitähän varten verorahoilla pidetään yllä noin suurta laitosta kuin Kuluttajariitalautakin on. Liitteenä ko.virastolle oli erään korjaamon lausunto väärin päin asennetuista levyistä - olisin hankkinut montakin, jos olisin tienyt , että ko.virastosta ei löydy asiantuntijoita. Mutta - puskaradio kyllä toimii. Luulivat minua todellakin blondiksi !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678