Kytkinlevyt asennettu väärin päin

blondiko1

Onko muilla kokemusta ajamisesta kytkinlevyt asennettuina väärin päin Nissan Primeraan vm 2005 - minulla on ja haluaisinpä keskustella perusteellisesti kokemuksistani.

6

4871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nissan datsun kestää

      Mulla oli joskus -80 luvulla Datsun/nissan siinä oli levy väärinpäin
      Huomas liikkeelle lähtiessä ja vaihdetta vaihtaessa että jokin ottaa kiinni,ns. nykimistä ilmeni.
      Laatikko pois ja katsomaan niin levystä oli kulunut jousien kohdalta niin paljon metallia pois että pari jousta oli jo irronnut.
      Ei muuta kuin uusi kytkinlevy paikoilleen niin sen jälkeen ei ongelmia ilmennyt.
      Levyssä aina ns. korkeampi puoli koneesta pois päin/laatikkon päin

    • blondi 2.

      Elikkäs jos kytkinlevy on väärinpäin kytkin irroittaa poljin ylhäällä ja liikkeelle päästään painamalla poljin pohjaan.

      • joulupukki / :-)

        Valopää, vaihdelaatikko on päinvastoin yksi eteenpäin ja viisi peruutusvsihdetta!


    • asentaja37v.

      kytkinlevyssä on kyllä aina merkintä toisella puolella,että miten tulee.

      • asentaja54v.

        Joo siinä lukee "Top"


    • blondiko1

      Näyttää, että olen niitä harvoja, jotka ovat maksaneet kytkinremontin ja kärsineet siitä pitkän tovin. Ko.korjaamoa en taatusti suosittele kenellekään enkä ainakaan itse asioi ko. korjaamossa. Valitin kytkinremontista Kuluttajariitalautakuntaan: raadissa ei ollut yhtään autonasentajaa ja vastaus oli, että kytkin on ylikuumennut ja siksi palanut - tämän takiahan vein korjaamoon. Miksi kytkin ylikuumeni - siihen ei otettu kantaa. Vielä: asiakkaalla on oikeus virheettömään työhön mutta moottori koostuu yksittäisistä osista, joten ei voi sanoa, mikä osuus on ollut väärin päin asennetuilla levyillä. Että niin - mitähän varten verorahoilla pidetään yllä noin suurta laitosta kuin Kuluttajariitalautakin on. Liitteenä ko.virastolle oli erään korjaamon lausunto väärin päin asennetuista levyistä - olisin hankkinut montakin, jos olisin tienyt , että ko.virastosta ei löydy asiantuntijoita. Mutta - puskaradio kyllä toimii. Luulivat minua todellakin blondiksi !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      317
      1737
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      68
      853
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      80
      813
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe