Meille tulee jackrussellinterrieri pentu!

lumii2203

Meille on tulossa keväällä jackrussellinterrierin pentu. Mitä tarvikkeita kannattaa hankkia ennen kuin pentu tulee kotiin? Ja mitä pitää erikoisesti huomioida kun tekee kodista pennun "kestävän" ?

Kiitos etukäteen!

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JR mixin omistaja

      Joku vähän yliinnokas? ;) Tarvikkeisiin kuuluu oma peti, ruokakupit, pari lelua, hihna ja panta. Meillä myös aina kotona Betadinea mutta sitäkin saa helposti apteekista kun tarvii, jos tarvii. Pennulle on hyvä laittaa peti rauhalliseen paikkaan jotta voi vetäytyä sinne nukkumaan jos haluaa. Me emme muuttaneet kotia millään tavalla vaan varauduimme sitten poistamaan sähköjohdot jne jos pentu olisi niitä alkanut puremaan. Meidän pentu kuitenkin nopea oppimaan ja parin kiellon jälkeen ymmärsi jo mitä saa ja mitä ei saa järsiä. Muista aina pitää esillä tavaroita/leluja mitä pentu saa järsiä. Luitakin voi tarjota mutta varo ettei niistä irtoa pieniä paloja jotka jäävät kurkkuun. Pentu tykkää leikkiä mutta muista antaa myös omaa aikaa koska nukkuvat paljo. Niin ja sanomalehtiä lattialle ja jos haluaa niin matot pois. Koska aluksi todennäköisesti tekee tarpeensa vähän kaikkialle. Opeta pennulle talon säännöt jämäkästi mutta muista että kyseessä on pentu, eli pieni lapsi. Kaikki ei aina onnistu ekalla kerralla. Onnea matkaan. :)

      • lumii2203

        Hehe ehkä vähän ;) Kiitos todella paljon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7229
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3420
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2562
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2376
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2352
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2246
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2149
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1809
    Aihe