Meille tulee jackrussellinterrieri pentu!

lumii2203

Meille on tulossa keväällä jackrussellinterrierin pentu. Mitä tarvikkeita kannattaa hankkia ennen kuin pentu tulee kotiin? Ja mitä pitää erikoisesti huomioida kun tekee kodista pennun "kestävän" ?

Kiitos etukäteen!

2

306

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JR mixin omistaja

      Joku vähän yliinnokas? ;) Tarvikkeisiin kuuluu oma peti, ruokakupit, pari lelua, hihna ja panta. Meillä myös aina kotona Betadinea mutta sitäkin saa helposti apteekista kun tarvii, jos tarvii. Pennulle on hyvä laittaa peti rauhalliseen paikkaan jotta voi vetäytyä sinne nukkumaan jos haluaa. Me emme muuttaneet kotia millään tavalla vaan varauduimme sitten poistamaan sähköjohdot jne jos pentu olisi niitä alkanut puremaan. Meidän pentu kuitenkin nopea oppimaan ja parin kiellon jälkeen ymmärsi jo mitä saa ja mitä ei saa järsiä. Muista aina pitää esillä tavaroita/leluja mitä pentu saa järsiä. Luitakin voi tarjota mutta varo ettei niistä irtoa pieniä paloja jotka jäävät kurkkuun. Pentu tykkää leikkiä mutta muista antaa myös omaa aikaa koska nukkuvat paljo. Niin ja sanomalehtiä lattialle ja jos haluaa niin matot pois. Koska aluksi todennäköisesti tekee tarpeensa vähän kaikkialle. Opeta pennulle talon säännöt jämäkästi mutta muista että kyseessä on pentu, eli pieni lapsi. Kaikki ei aina onnistu ekalla kerralla. Onnea matkaan. :)

      • lumii2203

        Hehe ehkä vähän ;) Kiitos todella paljon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      342
      1245
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      743
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      728
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      715
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      623
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      581
    9. 54
      542
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      526
    Aihe