Mitä mustalaiset ovat tehneet itsenäisyyden eteen?

Kysymys oli otsikossa.
13196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

osa meistä kuoli ja moni haavoittui.

Äänestä
  • Vai oikein monia. Kuinka monta haavoittui sotapoliisin antamasta luodista.

    Äänestä

sotivat,ja puolustivat suomea,,etkö sitä tiedä.

Äänestä
  • Niinkö?

    Äänestä



  • Onkohan noin kirjoitti:

    Niinkö?

    Kyllä se kuule vain noin on. Romaneja todellakin palveli sekä Talvi, että myös Jatkosodassa rintamalla. Ei se mitään legendaa ole, vaan täyttä totta. Voit tietysti tarkistaa sen eri lähteistä.

    Ai niin, olen itse ihan kantaväestöä

    Äänestä

  • No ei juuri kukaan. kirjoitti:

    Kyllä se kuule vain noin on. Romaneja todellakin palveli sekä Talvi, että myös Jatkosodassa rintamalla. Ei se mitään legendaa ole, vaan täyttä totta. Voit tietysti tarkistaa sen eri lähteistä.

    Ai niin, olen itse ihan kantaväestöä

    Käpykaartissa palveli moni varsin ansioituneesti.

    Äänestä

miksi pappani sai rintamamies tontin.

Äänestä
  • Wikipediasta löytyy tietoa, lohkottiin yksityisten tai valtion maista, ei mistään erityisestä ansiosta vaan asutuspolitiikan vuoksi

    Äänestä

  • Googlestakin löytyy kirjoitti:

    Wikipediasta löytyy tietoa, lohkottiin yksityisten tai valtion maista, ei mistään erityisestä ansiosta vaan asutuspolitiikan vuoksi

    Presidentti Tarja Halonen on ollut mukana hankkeessa., jossa romanisotaveteraaneille pystytettiin muistomerkki hietanieman hautuumaalle.

    Romanijärjestöjen ja romaniasiain neuvottelukunnan yhteisestä aloitteesta vietettiin vuonna 1997 ensimmäistä romanisotaveteraanijuhlaa Säätytalossa. Juhlan suojelijana toimi ulkoministeri Tarja Halonen, joka myös tasavallan presidenttinä siunasi Hietaniemen hautausmaalle sotamuistomerkin sodissa kaatuneiden romaniveteraanien muistoksi vuonna 2003.

    Äänestä

Vuonna 1917 eivät laiskat elätit tehneet yhtään mitään. Toisen maailmansodan aikana olivat yliedustettuina mustassa pörsissä ja rintamakarkurien joukoissa.

Äänestä
  • Kertokaa tummat kuka oli se mustilais mies joka sai ansioristejäkin palveluksestaan rintamalla?oliko rautalammilta lähtöisin?vai uuraisilta?kertokaa kuka tietää. Ei nämä talipää kaajeet tiedä mistään mitään kunhan lampaat määkivät

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Käyneet armeijan? kirjoitti:

Kysymys oli otsikossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu