Objektiivien sovitteet

D7000+D600

Eli onko niillä mitään vaikutusta kuvaamiseen es. tarkennus,vinjetointi tjs? Entä niiden kestävyys ja sääsuojaus?. Ihan vaan siltä pohjalta että Nikonia tullu kerättyä ja nyt alkanut Sonyn A7r kiinnostaa. Eli saisi n. 200e investoinnilla Fx-nikkorit kiinni eikä tarviis ostaa "samoja kahteen kertaan".

11

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L–n

      On eli ei ”mitään vaikutusta kuvaamiseen”

      Joissakin sovitteissa on ns sähköiset kykennät, joissakin osa niistä ja joissakin ei mitään.

      Sovite saattaa muuttaa mm tarkennuksen ääripäitä ja vähentää vinjetoinita. Jotkut sovitteet lisäävät valovoimaa n. aukolla ja lyhentävät polttoväliä n. 0,7x.

      Yksin sovite ei ratkaise asiaa vaan myös mm objektiivin ominaisuudet (tarkennusmoottori, vakaaja …)

      Metallisilla kestävyys on n. ikuinen muovisilla n. takuuajan mittainen. Sääsuojaus lienee toiveajattelua paitsi Pentax–Pentax sovitteilla.

      • S. Sauma

        Mitkäs olisi luotettavia sovitteita, merkkejä on rutosti


      • L–nisti

      • L–nisti

      • Käyttäjä
        L–nisti kirjoitti:

        Suomessa Metabonesia myy avecom Jyväskylässä
        http://www.avecom.fi

        Varmasti avecom Jyväskylässä toimittaa tavaraa, mutta jälkivastuu ja tietämys tuotteista on vähintäänkin kyseenalaista. Olkaa varovaisia!


    • bgmnbm

      Kyllähän ne vaikuttaa.
      Vaikkei tuo sovite tekisikään muuta kuin mahdollistaisi objektiivin kiinnittämisen toiseen bajonettiin(ei linssejä jne), täytyy sen kuitenkin olla tarkasti valmistettu, jotta objektiivi kohdistuisi oikein kennoon nähden.
      Tämä sama koskee tietty loittoja ja extenderejäkin.

      • Tämä sama

        ”… täytyy sen kuitenkin olla tarkasti valmistettu, jotta objektiivi kohdistuisi oikein kennoon nähden.”
        ”Tämä sama koskee tietty loittoja ja extenderejäkin”

        —tämä sama koskee runkoja, objektiiveja ja linssejäkin.


      • bgmnbm
        Tämä sama kirjoitti:

        ”… täytyy sen kuitenkin olla tarkasti valmistettu, jotta objektiivi kohdistuisi oikein kennoon nähden.”
        ”Tämä sama koskee tietty loittoja ja extenderejäkin”

        —tämä sama koskee runkoja, objektiiveja ja linssejäkin.

        Hyvä pointti.

        Aloittajan kysymykseen:
        Näissä tuo 200€ sovittimille tuntuu tietty kalliille, mutta halvempaan kajoamisella on taas omat riskinsä.


    • Kysymysmerkkinä

      Kysymykseesi vastaamatta teen vastakysymyksen: jos sinulla on jo täyskennoinen Nikon (D600), niin mikä ihme siinä A7:ssä viehättää? Pienuus ja keveys? Peilittömyys? Tolkuton pikselimäärä?

      Lopputulema eli kuvien laatu tuskin vaihtamalla kummemmaksi muuttuu.

      • NEXIST

        http://www.dpreview.com/news/2014/01/21/using-third-party-lenses-on-sony-a7-a7r?utm_campaign=internal-link&utm_source=news-list&utm_medium=text&ref=title_0_12

        Sehän on nyt "suurta muotia" käyttää Sonyn A7/NEX:ssä noita ei Sonyn omia objektiiveja. Johtuen Sonyn rungon kapeammasta runkopaksuudesta siihen on helppo liittää muitakin objektiiveja jotka tarkentuvat myös äärettömään.Minullakin on Tamronia,Takumaria, Zuikoja ja Canon FD:tä Nexissä adaptoituina halppis adaptereilla ja hyvin pelaa.


      • Kysymysmerkkinä
        NEXIST kirjoitti:

        http://www.dpreview.com/news/2014/01/21/using-third-party-lenses-on-sony-a7-a7r?utm_campaign=internal-link&utm_source=news-list&utm_medium=text&ref=title_0_12

        Sehän on nyt "suurta muotia" käyttää Sonyn A7/NEX:ssä noita ei Sonyn omia objektiiveja. Johtuen Sonyn rungon kapeammasta runkopaksuudesta siihen on helppo liittää muitakin objektiiveja jotka tarkentuvat myös äärettömään.Minullakin on Tamronia,Takumaria, Zuikoja ja Canon FD:tä Nexissä adaptoituina halppis adaptereilla ja hyvin pelaa.

        Tuo ei ollut vastaus minun kysymykseeni. Aloittajalla on enttudestaan Nikon-runkoja ja Nikon-objektiiveja ja nyt hän haluaa hankkia vielä jatkeeksi yhden Sony-rungon käyttääkseen siinä noita N-linssejään. Minua ihmetyttää: miksi hankkia yksi ylimääräinen toisenmerkkinen runko, joka ei tuo mitään oleellista parannusta nykyiseen arsenaaliin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3511
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2660
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2073
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1790
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1303
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1214
    Aihe