Millainen on oma sateenkaariyhteisösi? Onko sinulla sellaista, jonkinlaista "omien joukkoa"? Koostuuko ystäväpiirisi muista vinokkaista vai ovatko he kenties erillinen joukko johon täytyy erikseen hakeutua? Tarvitseeko sateenkaari-ihminen yhteisöä ympärilleen? Onko sateenkaari-ihmisten välisissä ystävyyssuhteissa aina jokin "taustavire"?
Oman tyttöystäväni kanssa ollaan aika omillamme, mutta varsinkin itselläni olisi kova kaipuu tutustua muihinkin - edes aidon välittömästi sateenkaarevuuteen suhtautuviin - ihmisiin ja laajentaa tuttavapiiriä. Haikailenko yhteisöllisyyttä suotta?
HLBT-yhteisösi
10
495
Vastaukset
- yksin ei-yksinäinen
Ei yhteisöä, ei ystäviä.
Yhteisölle ei muutenkaan tarvetta. - 10+10
Ei ole. ja jotenkin vierastan sellaista, että kaveriporukka rajoittuisi seks. suuntautumisen perusteella. Tärkeimmät ystäväni ovat heteroita, ja on mulla muutama glbt-kaverikin siellä täällä. Ovat sellaisia, joiden kanssa on tavattu qruiserin kautta, mutta ei ole aiheuttanut muuta kuin kaveriviboja. Mielestäni voi olla ihan vain kaveri, ilman mitään taustajännitettä.
- LahkolainenL
Ei ole minkäänmoista HLBT-yhteisöä ympärillä, mutta haluaisin, että olisi ja teen yritystä siihen suuntaan. On aina ollut vaikea tuntea kuuluvansa mihinkään porukkaan, nyt yritän tuntea kuuluvani L-porukkaan. Olen jopa onnistunut vähäisessä määrin.
Ongelma on ollut myös se, että L-lahko on niin parisuhdesuuntautunutta, että etsitään vain sitä yhtä. Olen itsekin ollut. Nyt haluan tutustua vähän kaikkiin, ilman taka-ajatuksiakin :) - Coolix
On mulla mukava yhteisö ympärillä.
Koostuu naisista, joiden kanssa olen seurustellut ja heitin uusista tyttöystävistään ja existään. Eikä ole seksuaalisia virityksiä.
30vuodessa ehtii tapahtua paljon . - ellie25
Oon kans sun alottaja kanssa samassa tilanteessa. Avopuolisollani on ollut montakin lesbo/bi kaveria mutta nekin on kaikonneet meidän seurustelun myötä.. Kai me kummatkin kaivattais uusia kavereita elämään.
Helsinginseudulta ois kiva tutustua muihin... :)- ellie25
Jos siis jotakuta kiinnostai vaihella yhteystietoja? ^.^
- ähh
Tunnen kuuluvani homoseksuaalisena naisena johonkin lesboyhteisöön aivan yhtä paljon kuin tunnen sinisilmäisenä kuuluvani sinisilmäisten yhteisöön. Ystäväni ovat kaikenlaisia ihmisiä, joiden seurassa viihdyn. Pari lesboakin on vahingossa eksynyt joukkoon.
- Anonyymi
Olen kaapissa oleva mh, eikä minulla ole sateenkaariyhteisöä ympärillä. Yksi lesbo kaveri sattui vahingossa löytymään. Hänenkään kanssa en uskalla olla tekemisissä, kun hänellä tuntui olevan ihastusta minua kohtaan. Muutamien harrastusten ja työn piiristä tunnen mahdollisesti lesboiksi havaitsemiani naisia, mutta nämä ympyrät ovat nyt koronan vuoksi tauolla arjestani. Heteroystäviä näen harvakseltaan. En oikeastaan kaipaa sateenkaariyhteisöä, olen aika parisuhdesuhdekeskeinen. Tämä palsta ajaa yhteisöllisyyden asemaa ihan kivasti tällä hetkellä. Ehkä joskus livenäkin, mutta ei ole ajankohtaista minulle tuskin vielä pitkään aikaan. Ainoastaan ihastustani kaipaan..
Minun ystäväni ovat kaikki lesboja.
- Anonyymi
Ihanaa. Sillä tavoin olisi varmasti enemmän yhteistä jaettavaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712606Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222254kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!152962- 67878
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä391877- 60803
- 101742
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48694Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka34672