Hei, meillä oleva naarashiiri on ruvennut rapsuttelemaan itseään AIKA pahasti niskan kohdalta, ja se kohta on nyt karvaton ja siinä on rupia. Tiedättekö minkälaisia ja mistä voidaan niitä "rasvoja" tai voiteita saada ilman reseptiä? Ja mistä tämä ainainen rapsutus voi johtua?
Ihottuma. Apua.
Juliapulia
31171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sama juttu mun hiiripojalla, takajalka käy kokoajan ja ei muuta oikeastaan teekkään kun rapsuttelee! Oon yrittänyt etsiä kaikkialta tietoa/apua mistä vois johtua.. Niskan ympärys siis melko karvaton ja rupia näkyis olevan myös ohimossa korvan vieressä.. ja jos rasvaa laittais niin eiköhän se rapsuttais sen heti pois.. :o voiskohan pesu auttaa?
Voi olla, että sen ruuassa on vehnää. Hiiret on allergisia sille. Mutta tämän meidän tytön ruuassa ei ole vehnää :(
Ensinnäkin tästä viestiketjusta löytyy jtn infoa:
http://www.salaliitto.com/~hiirifoorumi/viewtopic.php?f=42&t=9211&sid=00e81dad46073551cc5f1e3d70de19e5
http://www.salaliitto.com/~hiirifoorumi/viewtopic.php?f=42&t=9211&sid=00e81dad46073551cc5f1e3d70de19e5
http://hiiret.fi/fin/terveys/?pg=2&sub=2#terveys5
Itselläni on tällä hetkellä aivan niskansa auki repinyt hiirulainen, jolta on lähtenyt karvaakin mukavasti. Veljellä sama homma, mutta muilla hiirillä ei. Käykää ihmeessä lääkärissä, jos kyse on ulkoloisista, yksi tippa strongholdia voi auttaa helpolle tapaukselle (tarpeen vaatiessa uusittuna). Jos ei, sitten ivermektiiniä ehdottomasti. Sain lääkäriltä fuciderm vet-voidetta, joka auttaa ihoon (auttoi aluksi, mutta tässä tapauksessa ei kovin pitkään). Itse käytän myös laastarisuihke- ainetta, joka auttaa (ihmisille tarkoitettu suihke, saa apteekista). Hiirtä kannattaa myös pestä joka päivä, meillä ainakin se helpotti kutinaa.
Meidän pahalaatuinen rapsutustautinen hiiru on nyt alkanut (stronghold ei tehonnut, iveä ei koitettu) vähän rauhoittumaan ja ihokin palautua. Kannattaa myös huolehtia monipuolisesta ruokinnasta ja vitamiinien saannista! :)