Miten olette tehneet konttaamaan ja tukea vasten seisomaan oppineelle vauvalle perhepedistä turvallisen? Niin ettei kiipeile ylitsenne ja putoa siitä laidan yli, tai konttaa jalkopäähän. Meillä oli läheltä piti-tilanne aamulla...
Perhepeti!
avuton
10533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei taida oikein voida tehdä.. suosittelisin pinnasänkyä lapselle ihan turvallisuuden vuoksi.
Etkö todella herää, jos vauva konttaa ylitsesi? Jos et, niin sitten ei varmaan mitään tapaa ole, jolla pedistä saisi turvallisen. Meillä on nukuttu pehepedissä koko ajan, mutta herään kyllä heti, jos lapsi alkaa liikehtiä pedistä pois. Enää ei kyllä ole niin väliksikään, kun puolitoistavuotias osaa jo peruuttaa itse sängystä turvallisesti lattialle.
Sitä kokemusta ei ole että konttaisi yli, mutta oli konttaamassa jalkopäähän (nukkuu minun ja pinnasängyn välissä) ja ehdin juuri herätä ja ottaa jaloista kiinni ettei olisi pudonnut... En tuntenut vauvan liikkumista mitenkään.
Miksi perhepeti?
Milloin vietätte parisuhde aikaa?
perhepeti? Vietätkö kaiken parisuhdeajan sängyssä?
Me otettiin jousipatja pedistä pois ja laitettiin lattialle, nyt ei satuta itseään, vaikka tuleekin alas. Nyt ei ois mitään mahista nukuttaa korkeessa sängyssä, kun kiipee hyvin kaiken yli. Nukuttaminen tosin paljon vaikeempaa, kun ei meinaa millään rauhottua nukkumaan, mönkii vaan pois sängystä
Siis nukutte koko perhe lattialla, jotta lapsi voi nukkua samassa sängyssä, josta kiipeilee pois? En ymmärrä. Eikö olisi lapsen turvallisuuden ja koko perheen yöunien kannalta yksinkertaisesti parempi, että lapsi nukkuisi omassa sängyssään? Itse nukuin kaksi ensimmäistä kuukautta tyttäreni kanssa samassa sängyssä hänen rauhattomuutensa vuoksi. En jaksanut niitä jatkuvia niskakipuja ja jomotuksia joita vauvan kanssa vierekkäin liikkumatta nukkuminen aiheutti joten opetin vauvan omaan sänkyyn. Nyt vauva 4kk ja nukkuu yöllä kaikista parhaiten omassa sängyssä ( vaikka sitä pitkään opeteltiinkin) nukahtaen sinne itse. Toki kukin perhe tavallaan. Meillä ainakin harrastetaan sitä "parisuhdeaikaa" aika tiheään ja usein sängyssä. Eihän siitä mitään tulisi jos lapsi nukkuisi samassa sängyssä..
En ole tuo äskeinen kirjoittaja, mutta ei kai sinun tarvitse muiden ratkaisuja ymmärtääkään? :) Kunhan opettelet ymmärtämään sen, että jollekin toiselle se perhepeti voi ihan oikeasti olla tietoinen päätös, eikä mikään "kun en viitsi/jaksa/osaa lasta nukuttaa omaan sänkyynsä". Meillä esimerkiksi nukutaan perhepedissä (lapsi puolitoistavuotias) ihan tietoisen päätöksen seurauksena. Nukuin itse paljon paremmin kun imetin vielä öisin, eikä tarvinnut pomppia sängystä pois. Yövieroitus hoidettiin perhepedissä. Toimii meillä hyvin, lapsi siirtyköön omaan sänkyynsä sitten, kun on itse siihen valmis, emme ala häntä siihen erikseen "opettaa". Tämä on meille luonteva tapa toimia, joku toinen tekee toisin.
tajuavan että kaikille lapsen siirtyminen omaan sänkyyn ja huoneeseen ei takaa mitenkään parempia yöunia kaikille.Ja eihän kaikki harrasta niin tiheään parisuhdeaikaakaan..
Patja lattialle, jos et herää vauvan liikkeisiin tai sitten vauva omaan sänkyyn opettelemaan. Turvallisuus ennen mukavuutta kuitenkin.