KOKEMUKSIA TOP-10 MATKOISTA?

JJKK

TOP-10 matkoista tulee kovasti mainoksia sähköpostiin. Toimistoa ei löydy matkatoimistorekisteristä. Miksiköhän ei?Onko kellään kokemuksia?
JJKK

6

1327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UUUUU

      Kokemuksia kaivattaisiin täälläkin. Kovin tekisi mieli tuolta halpa matka ottaa, mutta kertokaas nyt kokemuksia. Onko noissa halvoissa hinnoissa kuitenkin joku koira haudattuna?

      • pakari

        Olimme viime viikon Kroatiassa, Dubrovnikissa ja Cavtatissa. Ennen matkaa itsekin kovasti pohdin ja jopa jännitin, miten kaikki menee? Kun eilen palasimme, voin mielelläni kyllä kertoa, että matkamme oli täysi 10. Ainoa asia joka varauksestamme muuttui oli hotelli, kun alkuperäinen hotelli ei ollutkaan vielä auki ja etukäteen meille tarjottiin samaan hintaa parempaa hotellia. Kävimme ulkoapäin katsomassa varaamaamme hotellia, joka sekin olisi ollut juuri kuvausten mukainen, mutta asumamme tosi hulppea.

        Päätinkin kirjoittaa kokemuksista, koska matkatoimiston suhteen kaikki pelasi "kellon lailla". Olimme I kertaa Kroatiassa ja myös kohteessa kaikki toimi. Aivan uskomatonta. Osansa oli varmaan sillä, että turistikausi oli vasta alkamassa, mutta todella viihdyimme. Vaikka emme juurikaan samassa kohteessa käy kahta kertaa, tämän kohdalla jäi kyllä harkintaa.


    • Vietiin kuin pässiä

      On. Ostaessa saa sellaisen kuvan, että kaikki sisältyy hintaan. Jo bussimatkalla lentoasemalta huonosti suomea puhuva opas alkaa myymään sekavin sanakääntein ruokapaketteja n.100e päivällispakettia tai n.200e täysihoitoa. Kyse ei silloinkaan ole täysihoidosta, vaan juomat maksavat extraa ja paljon paikallisiin hintoihin verrattuna. Tälläisen paketin ostoon sortuu, kun huomaa olevansa matkalla ei mihinkään, jossa ei ole montaakaan muuta ravintolaa auki. Aukiolevat veloittavat turistilta ylihintaa. Vaikka kyse on 5 tähden hotellista, maksaa kaikki palvelut extraa (esim. huoneessa oleva turvalokero, uimapyyhe jne.). Lisämaksu napsahtaa myös, jos ei osallistu pakettiin kuuluville retkille ja pakko-ostospaikkoihin. Jotkut nauttivat tälläisestä pakettimatkailusta, minä en, eikä se ainakaan halpaa ole.

      • OuPen

        Juuri palasimme ko. lomalta. Ei pahempaa ole koettu. Huonosti suomea puhuva opas ja muut oppaat, painostavat, uhkaavat ja ovat muutenkin kuin suoraan "mafiasta".

        Ihmettelen, etteivät ymmärrä, että hyvällä saa ihmiset paremmin ostamaan, kuin kiristämällä.


    • TaustaTauno

      Se ei silloin ole Suomessa virallisesti toimiva matkatoimisto. Eli ongelmatapauksissa voi olla vaikeaa saada rahojaan pois jne. Rekisterissä olevat yritykset voivat joutua maksamaan vakuuksia yms. ongelmatilanteiden varalta. Niitä vakuuksia sitten käytetään esim. toimiston mennessä konkurssiin.
      Matkatoimistorekisteri on perustettu kuluttajan oikeusturvan vuoksi.

    • sini2

      Mutta jos ottaa ns.omatoimimatkan sitä kautta..ei mtään kuljetuksia, oppaita yms.Pelkkä hotelli ja lento.Niin meillä ainakin sujui kaikki hyvin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      229
      1104
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      68
      777
    Aihe