Paljonko kehtää pyytää palkkaa?

DI!!!

Mitä arvioisitte paljonko kehtää laittaa pakkotoiveeksi oman alan työhön sähkö DI:nä ? Mitään oman alan työkokemusta ei ole.... Mietin olisiko 2200e sellainen hyvä, josta voisi lähteä pannistamaan ylöspäin.... ?

Kiitos vastauksista! (ei kiitos moraalisaarnoja, että olisit hankkinut opintojen aikana oman alan työkokemusta...)
Ainiin ja keskiarvo siinä nelosen paikkailla jos jotain merkitystä

5

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18+14

      Teekkarintyökirja käteen ja tekin sivusto auki. Sieltä löydät hyviä suosituksia palkkoihin.

      • aloittaja__

        Tekin suositus, joka on jotain 3900e vastavalmistuneelle Pk seudulla, niin on mielestäni erittäin reippaasti yläkanttiin...


    • jalat maassa

      Pyytäähän voi kuin paljon tykkää. Jos työuran alkuun halajaa, niin toive kannattaa aloittaa kakkosella. Jalan sijan saatua voi sitten jo työllistyneenä hakea parempipalkkaista duunia.

    • myös valmistuva DI

      Tekin palkkasuosituksethan löytyvät täältä http://tek.fi/opiskelijat/palkkasuositukset

      Jos ei kehtaa pyytää sitä 3530 e/kk, joka on kirjoitettu alkupalkkasuositukseksi, kannattaa pyytää joka tapauksessa vähintään 3000 e/kk. Ainakaan ei missään tapauksessa kannata pyytää vähempää kuin mitä korkeimmat harjoittelijapalkkasuositukset ovat! Muuten työnantajalle tulee sellainen mielikuva, ettet itsekään arvosta omaa tutkintoasi ja osaamistasi tai että sinussa on pakko olla jotain pahasti vialla. Toki kannattaa esittää asia niin, että neuvottelet mielelläsi asiasta ym., koska kyseessä on kuitenkin vain palkkatoive. Palkkatoiveen pitäisi kuitenkin olla aina enemmän kuin se pienin palkka, mihin on tyytyväinen, koska siten siinä on neuvotteluvaraa.

      Mieluiten älä kirjoita palkkatoivetta mihinkään hakemukseen, ellei se ole pakollista. Haastattelussakin kannattaa antaa työnantajan esittää ensin oma ehdotuksensa. Jos se kuulostaa hyvältä, toteat vain, että jotain sellaista olit itsekin ajatellut. Jos se kuulostaa turhan alhaiselta, voit yrittää esittää korkeampaa palkkaa ja katsoa, miten siihen reagoidaan. Tarvittaessa voit sitten sanoa, että kyllä ehdotettu palkkakin käy.

      Palkkatoiveeseen vaikuttaa tietysti se, millaista työkokemusta on. Kai sinulla on kuitenkin jotain työkokemusta, vaikka ei juuri sähköön liittyvää? Jos ei muuta niin ainakin diplomityön verran sinulla pitäisi olla kokemusta ja suositeltu diplomityöntekijän palkkakin on 2560 e/kk. Muista hakemuksessa, että kaikki kokemus on arvokasta. Samoin kaikki muukin, mitä olet tehnyt. Myös muualla kuin alan työpaikoissa oppii tärkeää osaamsita.

      Yhteenveto:
      Suositus: Pyydä ainakin 3000 e/kk
      Ehdoton alaraja: Pyydä 2600 e/kk

    • Samaa mieltä

      Joo, vähintään 3000 kuussa. Korotusta sen yli voi ja pitää pyytää, kun osaa homman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10722
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10199
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5639
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4468
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      127
      2950
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2945
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1746
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1338
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1190
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1114
    Aihe