asennuksessa jo kolmatta viikkoa - mikään ei oikein toimi!
Flash ei toimi, tulostin ei toimi, näytönohjain toimii miten sattuu, ohjelmat kaatuilevat...
ei voi suositella kenellekkään, ei ole toimiva järjestelmä
Flash ei toimi, tulostin ei toimi, näytönohjain toimii miten sattuu, ohjelmat kaatuilevat...
ei voi suositella kenellekkään, ei ole toimiva järjestelmä
Vastaukset 75
Vanhimmat
Hahhah... Windows potilaiden valitukset ovat huvittavia - Ette osaa käyttää edes Ubuntua!
Täällähän se minulta karannut potilas näköjään taas luuraa. Ja valelääkäriä vielä leikkii!
Nyt heti takaisin osastolle, niinkuin olis jo!
Vain sinä olet valelääkäri. Minä olen ihan oikea t o h t o r i !
Hei kaverit kattokaa, joku ei osaa asentaa ubuntua! :D
Heräsin jo aikaisin ja jospa tämä päivä vielä, niin saataisi järjestemä toimintakuntoon edis osittain. On ollut kyllä hirveä työ kaikenkaikkiaan. Ei voi suositella amatööreille...
Ei voi suositella idiootille tarkoitat.
Jos ei osaa asentaa Ubuntua koneeseen niin tuskin osaa edes lukea ja/tai kirjoittaa.
Saattaa tuo aloittaja osata lukea mutta toimii niinkuin tyypillinen Windows-pelle, klikkailee vaan eteenpäin lukematta mitä ruudulla sanotaan eikä tietysti viitsitä lukea mitään ohjeita vaan koitetaa tehdä asiat arvaamalla.
Toinen tyypillinen virhe Windows-pellellä on että yrittää väkisin tehdä asiat samalla tavalla kuin Windowsissa vaikka olisi juuri lukenut ohjeen jossa selkeästi kerrotaan kuinka pitää toimia.
Esimerkki tuosta jälkimmäisestä, tullut tälläkin palstalla esiin muutaman kerran. Mobiililaajakaistan eli nettitikun asennus Ubuntuun: Annetaan selkeät ohjeet kuinka se tehdään ja miten operaattoriasetukset laitetaan, ohjeet joilla viisivuotiaskin saisi homman tehtyä. Windows-pelleltä tulee vastaus jossa valitetaan virheilmoituksesta, mukana linkki kuvakaappaukseen ilmoituksesta. Kuvakaapauksen vilkaisu kertoo että virheilmoitus johtuu yrityksestä ajaa sitä tikulla ollutta Windowsin mobiililaajakaista.exe ohjelmaa vaikka niissä ohjeissa selkeästi kiellettiin ajamasta sitä ja lopuksi vielä muistutettiin uudestaan että "älä missään vaiheessa klikkaa sitä mobiililaajakaista kuvaketta". Kun siltä pelleltä kysytään että miksi olet klikannut sitä vaikka se nimenomaan kiellettiin niin vastaus on "kun niin se asennetaan Windowsissakin". Tuollaiselle asennevammaiselle idiootille muiden kuin Windowsin oppiminen on lähes mahdotonta.
Aloittaja selvästi osaa lukea ja kirjoittaa. Logiikkasi mukaan ubuntun asennus pitäisi olla noita helpompaa. Joten vika on ubuntussa. Ihan oman logiikkasi mukaan.
Ei Ubuntussa vaan aloittajan tyhmyydessä. Ubuntu on hyvin helppo asentaa JOS viitsii lukea mitä ruudulla lukee eikä vain klikkaile eteenpäin. Ja noihin aloittajalla oleviin "ongelmiin" ratkaisu löytyy muutamassa sekunnissa jos vaan viitsii edes yrittää ottaa asioista selvää, tämä tuntuu olevan liikaa vaadittu joiltain Windows-luusereilta.
Ubuntun voi ostaa esiasennettuna. Vika on siis aloittajassa.
Joillain nettitikuilla jopa on erillinen hallintaohjelma Linuxille. Napsauttamalla asennettavissa ja toimii heti.
Joidenkin tikkujen kanssa menee päiväkausia että ne saa toimimaan Linuxissa kun metsästää ohjeita netistä, jos ei ole Linux-guru 20-v. kokemuksella. Ja tämä on verinen totuus.
tulipas taas tuubaa roppakaupalla.
Ei ketään kiinnosta alkaa kikkailemaan mitään ihmejuttuja. Nettitikuista pitäisi olla linsucks-versiot, jotka asentuisivat tuplaklikkauksella. Mutta sellaisia ei tule, arvaa miksi? Siksi, että linkuran tukeminen on huonoa bisnestä.
Tikku kiinni, muutaman sekunnin odotus että tikku tunnistuu ja sitten asetuksista valitaan oikea operaattori jos sitä ei ole aikaisemmin tehty. Yhteys aukeaa parilla klikkauksella. Noin se toimii suurimmassa osassa tikuista koska linux tukee suoraan 3G-modeemeja.
Niissä muutamissa ongelmaa tuottaa se muistitikkuominaisuus joka on oletuksena päällä, linux ei osaa ihan kaikkia tikkuja suoraan vaihtaa 3G-modeemitilaan vaan linuxille pitää kertoa että "tämän ID:n antava tikku on 3G-modeemi ja näin se käännetään 3G-modeemitilaan". Tuo muistikkuominaisuus on Windowsin takia, tai oikeastaan tyhmien Windows-käyttäjien takia koska Windowsin oman ohjelmiston käyttäminen yhteyden luomiseen olisi näille ylivoimaisen vaikeata.
Eli siis nettitikun linux-versio = tikku josta jätetään tuo muistikkupaska pois ja tikku on suoraan 3G-modeemitilassa kun se kytketään kiinni.
Aika surkea tiedonhakukyky jos menee päiväkausia, löydätkö netistä yleensä mitään tietoa koskaan ?
Juuri näin, ei lueta/ymmärretä selkeitä ohjeita.
Linux ei ole adhd-oireistä kärsivän käyttis, pitää ymmärtää mitä lukee ruudulla/ohjeissa.
Ja sinulta saa sinulta asennus- ja tukipalveluita jotain kautta?
"linux ei osaa"
Kerrankin puhut totta.
"tyhmien Windows-käyttäjien takia"
Katsos kun siitä ylivoimaisen murskaavasta markkinaosuudesta seuraa myös se, että joukkoon mahtuu niitä tumpeloita. Heidätkin pitää ottaa huomioon. Kaikki kun eivät ole eläneet elämäänsä tietokoneilla eivätkä edes haluaisi niittä käyttää, mutta nykymaailma käytännössä pakottaa siihen.
Onneksi kuitenkin on olemassa helppokäyttöinen ❤ Microsoft Windows ❤ ja tietotekniikasta saadaan käyttökelpoista kaikille!
Varmasti saa. Samalla rajoittaa valinnanvaransa muutamaan malliin. Noille rypistetyille tubuttimille kun ei oikein ole markkinoita.
Windowseista vain Windows RT ja Windows Phone ovat riittävän helppoja tumpeloille. Windows 8 myös kunhan siitä jotenkin piilottaisi sen työpöydän.
Tarvittaessa pystyn tarjoamaan, minulla on firma.
En nyt oikein viitsi mainostaa mitään, sen enempää omaa firmaa kuin kilpailijoitakaan. Joka kaupungissahan niitä IT-palveluja on tarjolla ja useilta firmoilta vielä.
mulla meni neljä tuntia asentaessa xubuntua. Suurin osa ajasta meni ihmetellessä itseä miellyttäviä teemoja ja ikoneja. No, minkäs voi jos aloittajalla on taidot alle nelivuotiaan
http://www.hs.fi/tekniikka/Nelivuotias Mila Strengell ohjelmoi jo tietokoneella/a1385088678561
Sekoitat Ubuntun nyt johonkin Windowsiin. Ubuntussa toimii Flash, tulostimet, näytönohjain ja ohjelmat eivät kaatuile.
Ihan hullun hommaa. Minä kokeilin tubuttimia livenä sellaisen varttitunnin kerrallaan, siitä saa jo ihan tarpeeksi. Ei tulisi mieleenkään ruveta asentelemaan ja rikkomaan konetta.
Oma vikasi jos rikot koneen, linux ei sitä tee. Eli voit syyttää ihan suoraan omaa tyhmyyttäsi tuossakin. Valehtelusi ei faktoja muuta miksikään.
En ole rikkonut konettani kun en ole ikinä asentanut mitään tubutinta koneelle. Olen vain lukenut tältä palstalta että linuks rikkoo tietokoneita.
Fedekin näkyy olevan näitä "en ole elokuvasta kuin alun nähnyt, mutta kyllä se huono on " -tyyppejä.
Varttitunnissa ei puudeli ehdi saada kunnollista käsitystä Linuxiin perustuvasta käyttöjärjestelmästä. On sen verran erilainen (virukseton) maailma.
Eli uskot kaltaisiasi valehtelivia idiootteja ? Ei toisaalta yhtään yllätä. Löytäisitkö yhdenkin TODISTETUN tapauksen valehtelun sijaan ?
Aivan! Siksi minäkin varoitan siitä Windowsista kun olen lukenut monet kerrat sodat palstalla miten Windows tuhoaa kaiken!
Kyllähän me molemmat tiedämme sen, että vain linuks särkee tietokoneet!
Windows on juuri tehty niitä varten, joten Windowsit eivät särje yhtään mitään!
Vain Windows on linuks, eli tubutin.
Windowsin tuhoista on valtavasti todistusaineistoa: http://www.youtube.com/watch?v=ctyQxgglRaI
Fede: "Olen vain lukenut tältä palstalta että linuks rikkoo tietokoneita."
Nyt laski ryhmänne arvostus. Näyttää aloitteleva juoksutyttö päässeen vastausvuoroon. Teiltä sopisi odottaa hitusen enemmän asiantuntemusta, vaikka onkin kyse vain M$:n konttorin kahviryhmästä.
ei kannata normi Windowskäyttäjän uhrata aikaa siihen
Eipä tuota tuherrusta voi testaamiseksi sanoa. Pysyttele asioissa jota hallitset. Tee vaikka saunapuita, jos osaat sitäkään.
vaikka osaisi, niin Linuxiin laitettu aika on hukkaan laitettua aikaa normikäyttäjällä
Noin minäkin olen tuon asian ajatellut, siksi 2 kpl 15 min. live kokeilua kerran kahdessa vuodessa riittää
Eli siis auot päätäsi asioista joista et tiedä tai ymmärrä mitään etkä edes halua oppia mitään ? Tyypillistä Windows-idiootin sekoilua. Jatka vaan sitä sonnanjauhamista ja tee itsesi naurunalaiseksi jatkossakin.
Osaan käyttää Windowsia enkä keksi ainoatakaan syytä miksi pitäisi kiusata itseään jollain ihmevirityksillä jotka eivät kelpaa kenellekkään muullekkaan vaikka ilmaiseksi tyrkytetään.
Käytän sekä Linuxia että Windowsia. Linuxissa on ylivoimainen mukavuus nettikäytössä. Lisäksi hyötyohjelmat käynnistyvät nopeammin. Linux itsesssään myös käynnistyy ainakin 3x Windowsia nopeammin. Eikä tarvitse murehtia virustorjuntaohjelmista tms. Eikä lisensseistä eikä aktivoinneista :-)
Windowsissa on sekin pirullisuus vielä että laillinen ja aktivoitu Windows voi syystä tai toisesta muuttuakin ei-aktivoiduksi ja sitten voi olla edessä se kaamea numerosulkeinen puhelimessa.
" Linuxissa on ylivoimainen mukavuus nettikäytössä. "
Mahdotonta; IE11 ei toimi.
olet kokeillut wintoy$iakin kaksi kertaa 15 minuutin jaksoissa vuodessa. Ainakin nuo neuvosi apua aloittelijalle- palstalle kertovat niin.
Hahahahahaha :D
Kiitokset päivän parhaasta vitsistä :)
IE11 käyttöliittymä on alivoimainen.
IE IE shub-niggurath!
Mutta silti auot päätäsi ja valehtelet linuxista jatkuvasti. Ilmeisesti sinua häiritsee pahasti että jotkut ovat valinneet käyttöjärjestelmäksi muuta kuin ihailemasi Windowsin. Vai miksi valehtelet jatkuvasti linuxista kun et oikeasti tiedä siitä yhtään mitään, ainoat "tietosi" linuxista kun ovat muiden kaltaistesi Windows-trollien valheiden perusteella saatuja mielikuvia.
Minä pidän tietotekniikasta. Kyllä minuakin riivaisi jos olisin feden tapaan täysin pihalla nykyajan huipputekniikasta.
Kuulostaa masokismilta.
Varmaan kaikilla Linuxia käyttävillä on vuosien käyttö windowsista takanaan, jolloin vaihto Linuxiin perustuu kokemusperäiseen tietoon.
Voisinhan minäkin säätää windowsin kanssa, ei se osaamisesta kiinni ole, mutta miksi viitsisin, kun vaivattomanpiakin on?
aina palaan Windowsiin kun on tullut käytettyä Linuxia - näin tekee myös normikäyttäjä
Itse olen huomannut että käytän enemmmän ja enemmän Linuxia, entistä vähemmän Windowsia.
sitä muutama vuosi Windowssien kanssa tuskailtua ja väliin huollossakin juostua kunnes kuusikymmpisenä viisastuin ja kokeilin eräässä raadossa ubuntua. Asensin sen vielä alternate levyltä eikä sekään nyt mitenkään vaikea juttu ollut. Viikon päästä lähtikin sitten XP koneeltani eikä sen jälkeen W alkuisia käyttiksiä koneisiini eksynyt. Melkoisen montaa linux versiota sensijaan olen kokeillut mutta jostain syystä aina palaan Ubuntuun.
Nykyisin näiden asennuksesta jokainen lukutaitoinen selviytyy parissakymmenessä minuutissa ellei kone nyt aivan etana ole.
Lssten winkkuja tulee v'äliin kokeiltua mutta näin vanha jo ehtii nukahtaa ennenkuin nillä edes sähköpostiin pääsee :)
olet kyllä poikkeus - sen varmaankin tilastot kertovat - Linuxia käyttää yksi prosentti (ei Androidia nyt kun ei ole pöytäkoneiden käyttis)
kyllä sitä Linuxia testataan enemmän kuin se yks prossa - mutta ilmeisesti vain promilli käyttäjistä alkaa käyttämään aktiivisesti Linuxia
Älä valehtele! Android on pöytäkoneen käyttis: http://www.youtube.com/watch?v=SLTDnR0PQww
Linuxia käyttää noin 100%. Se niin suosittu, että sitä käytetään muuallakin kuin pöytäkoneissa.
Hyh, joku tökittävä ja lääpittävä all-in-one-kurttaus. Ei tuommoisella voi mitään tehdä. Lelu mikä lelu.
Tuollaisihan ne pöytäkoneet alkaa olla mitä kuluttajille menee.
aika harvassa vaan on... tuollaisista ei saa edes tilastoa koostettua
Kuka palaa kuka ei. Varmaan niin käy, jos ei kykene omaksumaan tai omaa kiinnostusta uuden opetteluun, niin jää silloin testailun asteelle. Sitä on opettelua on kumminkin luvassa Linuxia opetellessa.
Omallakohdalla ei ollut tarkoitus edes siirtyä Linuxin käyttöön, huomasin vaan, että en tarvitse windowsia oikein mihinkään.
ihmisiä on monenlaisia, erilaisuus rikastuttaa yhteiskuntaa
Tosin sille köyhdytetylle osalle pitäisi vain keksiä jotain järkevää käyttöä.
Suomessa on kyllä valtava työvoimapula. Voisi työllistää näistä vähemmän tuottavia ihmisiä 500€/kk.
Tulihan testattua että koneesi toimii tuolla ohjelmalla ennen pysyvää asennusta?
Jotkut ympäristöt (itsekasatut viritelmät) eivät parane käyttistä vaihtamalla.
Jos kone oireilee jo alunperin, pitäisi se korjata ennen linuxin asennusta.
toimii hyvin Windows, mutta ubuntu ei ole oikeein oikea käyttöjärjestelmä
puuttuu paljon tärkeitä asioita, jotta käyttöjärjstelmän kriteerit täyttyisivät
"puuttuu paljon tärkeitä asioita, jotta käyttöjärjstelmän kriteerit täyttyisivät "
Ubntussahan on paljon enempi toiminnallisuutta. Siihen verrattuna windows on kovin rajoittunut.
Joo, ei ne toimi, minä kokeilen vuodessa 10-15 erilaista Linuxia, yhdessä on yks vika ja toisessa joku muu, mutta täysin toimivaa windowsin veroista ei vaan ole olemassa, miksi ei sellaista tehdä, en tiedä. Ehkä se on joku sisäpiirijuttu, ei saa olla liian helppoa ja toimivaa, pitää osata sudota ja getata.
Itsellä käytössä Pyppy ja Raspberryssä Raspbian ja XBMC
linsucksistit tykkää apteekeista. Varmaan halusivat kaikki isona farmaseuteiksi, mutta peruskoulun todistus oli liian huono jatko-opiskelua varten. Toteuttavat nyt sitten mielihalujaan linsucksia tunkkaamalla.
Linuxin kehittäjillä ei tietääkseni ole _ikinä_ ollut tavoitteena tuottaa "windowsin veroista" softaa vaan tähtäin on ollut paljon korkeammalla. Mittatikkuna ollut Unix ja tavoitteena saada Unixin veroinen järjestelmä toimimaan PC-raudassa (noin aluksi).
En sitten ota täällä kantaa siihen miten ovat kehittäjät tuossa tavoitteessaan onnistuneet - jokainen päätelköön sen tykönään ihan itse. :)
"toimimaan PC-raudassa"
Yritykseksi on jäänyt. Tubutin on toimimaton.
noin 85 prosenttia pc-raudasta on yhteensopimatonta jossain määrin Linuxin kanssa - jos on hyvä tuuri, niin saattaa saada jopa toiminaan
Sellaista käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux, eli pa5kapuhetta.
Kerros nyt jokin oikea, tuotantokäyttöön tarkoitettu järjestelmä jossa jokin vika, ja kerro mikä vika.
Kumminkin taas tarjotaan jotain kehitysversioita, ongelmat keksitty omasta päästä ilman totuuspohjaa...
Taitaa olla lähempänä niin että 85% PC raudasta myydään Linuxilla.
" Linuxin kehittäjillä ei tietääkseni ole _ikinä_ ollut tavoitteena tuottaa "windowsin veroista" softaa vaan tähtäin on ollut paljon korkeammalla. "
Miksei ne tee sellaista Linuxia että porukat sankoin joukoin vaihtas winukat pois, eikä mitään winukoita enää koneissa tarvittais?
Mikä tässä toimivan käyttiksen tekemisessä on niin hiton vaikeeta, aikaa kuitenki ollu jo 25 vuotta ?
Eikö ne halua koodata, vai eikö osata ?
Luulisi että mitä enemmän Linuxeja koneissa, sen parempi tekijöille ?
Miksei tehdä parempi käyttis kun winukat, ja sitten vaikka myyntiin 10-20€, kyllä ostajia olisi ?
"Miksei ne tee sellaista Linuxia että porukat sankoin joukoin vaihtas winukat pois, eikä mitään winukoita enää koneissa tarvittais? "
Ei ihmiset itse osaa asentaa käyttöjärjestelmiä. Jonkun pitäis käydä vaihtamassa.
"Mikä tässä toimivan käyttiksen tekemisessä on niin hiton vaikeeta, aikaa kuitenki ollu jo 25 vuotta ?"
Toimivia käyttiksiä on valtavasti mitkä käyttää Linuxia. Myös se maailman suosituin käyttis käyttää Linuxia.
"Miksei tehdä parempi käyttis kun winukat"
On tehty jo, esimerkiksi Ubuntu. Paljon monipuolisempia toimintoja ja ominaisuuksia. Ja helppokäyttöisempikin.