Miten lentoasemalta

Tammikuussa mennään

Miten pääsen lentoasemalta keskustaan ? Ostanko lipun vai en osta?
Voiko joku suositella hyvää hotellia , jossa ei olisi halkeamia seinissä, ja olisi aamutossut huoneessa.
Munakokkelia aamiaisella.

Ja sellaista ravintolaa ,jossa olisi ikkunat puhtaat.

3

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joutilas matkailija

      Monet on keskusteluista paatellen ottanu taksin kaupunkiin josta joutuu helposti pulittamaan 20€ suunta. Jos loytyy vahaakaan seikkailumielta ja uskallusta voi saman reissun tehda myos 2 euroon! Tosin aikaa menee se tunnin verran ja joutuu vaihtaa bussista metroon ja lippua ostamaan, mut on huomattavasti katevampi vaihtoehto budjettireissaajille :)

      Eli ku tuut ulos lentokentan ovista oikealta puolelta pitais lahtee bussi nro 200E, osta kertalippu kuljettajalta (helpoin tapa) noin 350fr. Matka kestaa noin 20min.

      Jaa pois ison betonisen, asemaa muistuttavan kompleksin luona nimelta Kobanya-Kispest terminal (en muista sanotaanko bussissa, tuskin) (hyva maamerkki iso oranssi OBI kauppakeskuksen teksti), bussi jatkaa siita johonkin muualle joten hyva hypata keskustaan menevaan metroon. Mee sisalle rakennuksen toiseen kerrokseen ja osta taas kertalippu joko tiskilta tai automaatista. Tiskilta saa ostettua samalla vaikka 10 kerran/ monen paivan liput, automaatista ei kuulemma. Tiski on hieman vaikea loytaa koska on niin iso rakennus mut koita pysya metroratojen ylapuolella, ala lahe seikkailemaan ostoskeskukseen pain.

      Laskeudu rullaportaat alas ja ota sininen aika vanhalta nayttava ramiseva metro keskustaan pain ja jaa pois vaikka Kalvin-ter asemalla, tai missa ikina sun hotelli on.

    • joojoujou

      Lentokentän yläkerran postista saa kolmen päivän tai viikon lipun (72-oras jegy, hetijegy).

      • ei Taksilla

        Bussistakin voi ostaa lippuja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5089
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4087
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3599
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1827
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      100
      1669
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1481
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe