Löytyi nippu kasetteja, joita ei ole aikanaan edesmenneellä pöytäkoneella tullut Pinaclen piuhojen ja korttien (firewire) kautta laitettua talteen.
Nykyisessä kannettavassa ei firewireä ole. Johdot minulla kyllä on, että saan kameran A/V OUTista tietsikan USB:hen.
Mutta siihenpä tämä tökkääkin..
Onko kuvankaappaus USBin kautta jollakin ohjelmalla yleensäkään mahdollista vai meneekö kone vaihtoon..?
Digital 8 nauhat koneelle usb:n kautta?
2
237
Vastaukset
Kyllä USB:n kauttakin videoita saa koneelle mutta laatu kärsii. Tuossa Digital 8 kamerassa on firewire liitin jonka kautta videot saa tietokoneelle alkuperäisellä laadulla.
Yleensä nykyisistä tietokoneista Firewire liitin puuttu, pöytäkneisiin sellainen on helppo lisätä mutta kanettaviin on hankalampi. Monissa kirjastoissa on myös mahdollista siirtää videoita talteen jos kasetteja ei ole kovin monta.
Wanha ohje pätee edelleen.
http://www.digivideo.fi/content/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=43Kiitos kaikinpuolin hyödyllisestä linkistä!
Pitänee tästä marssia kirjastoon kun kasetteja ei niin kovin montaa ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521837
- 621772
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p111317- 611121
- 491084
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566