Tyttö 1,8v on nukkunut vieressäni lähes syntymästä asti (alussa hetkittäin nukkuin omassa sängyssään ja kyllästyin nostamaan viereeni maidolle joka 2h tunti).
Viereeni nukahtaa hyvin, sänkyyn mukaan otetaan pullo maito (nokkamuki nuk), ja ojentaa mukin minulle juotuaan, kääntää kylkeä ja alkaa nukkumaan.
Mutta jos omaan sänkyyn, maidon juotua, alkaa itkemään ja hokee ''pois''.
Tänään tällaista tapahtui, odotin 2 min, eikä lakannut itku. Kävin paijaamassakin, mutta ei rauhoittunut. Otin syliin ja rauhottui siihen, juttelin lempeitä kertoen että saa nukkua vieressäni jos niin tahtoo. Eihän omaan sänkyyn siirtymisellä ole mitään kiirettä. Siirtykööt silloin kun hänestä siltä tuntuu.
Kun olin siirtänyt hänet viereeni, ja hörppäsi vähän maitoa, käänsi kylkeä ja yritti alkaa nukkumaan, mutta alkoi itkemään heti kun vähääkään liikahdin sängyssä.
Taisi pieni saada traumat omassa sängyssä ilman läheisyyttä, ei hän ole mielestäni vielä ''kypsä''.
Vai onko muilla millaisia aatteita tällaisesta?
Nyt hän nukkuu sängyssäni tyytyväisenä unipussissa lempi lelu kainalossa :)
Omaan sänkyyn siirtyminen
1
163
Vastaukset
- Meilläkin niin
Meillä poika 1 v 7 kk ja nukumme perhepedissä. Saa siirtyä omaan sänkyyn sitten, kun on siihen valmis. Pieniähän nämä vielä ovat ja meidän lapsi kaipaa sitä läheisyyttä myös öisin. Usein öisin havahtuessaan sanoo pienellä äänellä "kainaloon" ja siihen kainaloon sitten rauhallisesti nukahtaa uudelleen. Meidän kulttuuriimme kuuluu, että lapsi nukutetaan yksi mahdollisimman aikaisin, mutta näin ei kaikissa kulttuureissa ole. Ja mikäpä estää tästä vallitsevasta tavasta poikkeamaan. Jonkin aikaa tunsin huonoa omatuntoa siitä, ettemme ehkä tyylillämme vastanneet ympäristön odotuksiin, mutta sitten tajusimme, että saamme kasvattaa lapsemme juuri niin kuin meistä hyvältä tuntuu. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996