Egyptiläisiä tapoja.

28x...

Kaikki matkailijat pyrkivät tutustumaan kohdemaan ihmisiin, tapoihin ja kulttuuriin.
26-28-04.2012 keskusteltiin laajasti ehkä jopa lakiesitykseen saakka että mies saa yhtyä kuolleeseen vaimoonsa 6 h ajan tämän kuoltua. No yhtä kaikki.
Asia on kuitenkin halal islamissa ja asiasta on fatwa.
Nekrofilia tuskin on kovin laajaa, en tiedä; mutta sallittua se siellä toki on.

12

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28x...

      Kukaan Egyptifani ei ole minulle vastannut joten joudun puhelemaan yksikseni mikä varmaankin on tässä iässä jo täysin sallittuakin.
      Niin tuo kuuden tunnin ajanjakson ovat pojat siellä Egyptissä hyvin tarkasti tihranneet varmasti käytännön kokeitakin tehden. Lukutaito on näet vähäinen.
      Se todellakin on aika milloin lihasjännitys vastaa elävän normitilaa hieman säilytystilan lämmöstä riippuen. Sen jälkeen seuraa 12 tunnin lihaskovettumatila milloin ei esim. raajoja voida liikutella. Sen jälkeen rigor mortis laukeaa.
      Mutta on kiva että on olemassa valtio joka ottaa huomioon nämä surutyöhön liittyvät tärkeät seikat.

    • mirmak63

      voi ei taasko sinä, suurine tietämyksenesi :( vä häviä, katoa

      • 28x...

        Voi hyvä mirmak63: eivät tosiasiat miksikään muutu jos niistä vaietaan. Tiedän että nämä ovat tuskallisia tiedonmurusia maata rakastaville faneille. Olen nyt kuitenkin päättänyt niistä kertoa koska näistä vastaavista asioista yleensä vaietaan. Oletko koskaan nähnyt esim. tv- uutisissa vastaavia tietoja?
        Koko maailmamme on aivan erilainen kuin mitä vaikenemiskulttuurimme antaa ymmärtää. Olisihan se hauskaa elellä ruusunpunaisissa unelmissa mutta minusta ei ole siihen.


      • Ei kai ?
        28x... kirjoitti:

        Voi hyvä mirmak63: eivät tosiasiat miksikään muutu jos niistä vaietaan. Tiedän että nämä ovat tuskallisia tiedonmurusia maata rakastaville faneille. Olen nyt kuitenkin päättänyt niistä kertoa koska näistä vastaavista asioista yleensä vaietaan. Oletko koskaan nähnyt esim. tv- uutisissa vastaavia tietoja?
        Koko maailmamme on aivan erilainen kuin mitä vaikenemiskulttuurimme antaa ymmärtää. Olisihan se hauskaa elellä ruusunpunaisissa unelmissa mutta minusta ei ole siihen.

        Onko tämä vitsi ????


      • 28x...
        Ei kai ? kirjoitti:

        Onko tämä vitsi ????

        Kunpa olisikin. Tämä on aivan julkista tietoa sekä kaikkien löydettävissä esim. netistä muutaman minuutin sisällä. Korostan että tämä tapa ei ole ainoastaan Egyptiläisten vaan monien islamilaisvaltioiden miehillä on sama etu kuolleeseen vaimoonsa.
        Ja silloin kun asia on halal ja fatwa niin se on kirjoitettu myös pyhiin kirjoihin eli se on kiistämätön laki.


    • 28x...

      Joo, kaikkea kivaa löytyy muslimeista kun hiemankin kaivelee. Kirjoittelen tuossa taas mielenkiintoisista asioista kun katson hetken olevan sopivan.

      • Eikö sulla ole tekemistä

        Kyllä kaikkea outoa löytyy myös kristityistä, hinduista ja ateisteistakin kun kaivelee.
        Mikä tarve sinulla on etsiä outouksia juuri muslimeista?


      • 28x...
        Eikö sulla ole tekemistä kirjoitti:

        Kyllä kaikkea outoa löytyy myös kristityistä, hinduista ja ateisteistakin kun kaivelee.
        Mikä tarve sinulla on etsiä outouksia juuri muslimeista?

        Muslimit ovat julistaneet meille pyhän sodan joka ei ole loppuva ennenkuin kaikki vääräuskoiset on tapettu. Tämä sota on täyttä totta ja kirjoitukseni ovat osa puolustustaisteluamme.


      • 28x, rauhoitu jo!
        28x... kirjoitti:

        Muslimit ovat julistaneet meille pyhän sodan joka ei ole loppuva ennenkuin kaikki vääräuskoiset on tapettu. Tämä sota on täyttä totta ja kirjoitukseni ovat osa puolustustaisteluamme.

        Useimmat muslimit eivät ajattele noin.
        Älä yleistä äläkä lietso vihaa kansanryhmää kohtaan. Siinä teet itse todella suuren virheen, josta joudut vastuuseen ja saat suuren rangaistuksen ja tulet katumaan.
        Oletko kenties kristitty?
        Missä lähimmäisenrakkautesi?
        Taatusti kaikki kristitytkään eivät ajattele kuten sinä, miksi lukematon määrä muslimejakaan olisi klooneja?
        Jokainen ihminen on erilainen, olipa sitten hindu, muslimi tai mikä tahansa.
        Ymmärrystä sinulle toivon, ja yritä löytää muuta elämänsisältöä kuin tällainen älyttömyys.


    • 28x...

      Pyhän sodan eli Jihadin julistus on täyttä totta samoin kuin kuolleeseen vaimoon yhtyminen. Ne ovat tosiasioita jotka nyt ovat kaikkien Goglattavissa jos niihin muutaman minuutin aikaa käyttää.
      Kannan vastuuni kaikesta tekemisestäni koska kukaan muukaan sitä ei tee.
      Vaikea syyttää kiihoituksesta kansanryhmää kohtaan sellaista joka vain julkituo painettuja uutisia mailman arvostetuimmista lehdistä.
      Ymmärrystä minulle on valitettavasti kertynyt vuosien saatossa jo liikaakin, monta kymmentä vuotta sitten olin vain nuori vihainen mies joka ei tiennyt mille olisi vihainen. Nyt jo luulen tietäväni. Täydellistä valaistumista vielä odottelen...
      Käytä Sinäkin enemmän aikaasi että saisimme sen invaluiskan rakennettua vaikkapa vain Kheopsille. Minun torumisessasi aikasi kuluu tasan hukkaan.

      • 28, rauhoitu jo!

        Ymmärrän, että joidenkin ihmisten ymmärryskyky on rajallinen.
        Mietin vaan, miksi olet niin vihainen ja kaivelet ikäviä asioita maailmasta?
        Jospa suurta valmistumista odotellessasi keskittyisit positiivisten ja iloisten juttujen etsimiseen - kyllä niitäkin maailmassa löytyy!
        Ensimmäisenä voisit kokeilla pitää pitkän tauon tänne kirjoittamisessa...lähde vaikka patikoimaan niin kenties saat ajatuksesi kirkkaammiksi?


    • voivoivoi

      Ei kristittyjenkään historia aivan puhdas ole. On ajettu omaa uskoa miekoin, muslimeita on ollut orjina todella runsaassa mittakaavassa. Nykypäivänä katolilaisen kirkon ja muidenkin kristittyjen uskonmuotojen pedofiliatapaukset ym. Ota malka ensin omasta silmästä ennen kuin kaivelet tikulla muita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13178
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9621
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9113
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3134
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1215
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe