Nirson kissan hiekkaongelma

Hei!

Meillä on käytetty todella pitkään Tidy Cats (multiple cats) kissanhiekkaa mutta nyt kun ilmeisesti merkki on myyty jollekin muulle valmistajalle kuin se ennen oli, on jotain muuttunut myös laadussa. Hajun se sitoo yhtä hyvin kuin ennenkin mutta... hiekka pitää vaihtaa kokonaan yhtä usein kuin markettihiekka (ennen paljon harvemmin) ja kissamme osoittaa mieltään (pissaamalla laatikon viereen) ellei hiekkaa puhdisteta paljon tiuhempaan tahtiin kuin ennen(kerran päivässä, ennen siis).

Osaatteko suositella jotain hyvää hiekkaa kolmen kissan talouteen? Kiitos!
6470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sellainen ihan marketin hiekka, kuin MISS CAT, on paakkuuntumatonta ja imee tosi hyvin, sitä on sellaisissa punavalkoisissa, pienehköissä 3kg:n pusseissa. Mun vanha kissa oli just tollainen ohipissaaja ja sille ei paakkuuntuvat kelvanneet ollenkaan! Ja uusi pentu on samaisen hiekan hyväksi kelpuuttanut! Löytyy ainakin isommista valintakäymälöistä.

Äänestä
  • Mutta meidän kissat eivät hyväksy paakkuuntumatonta hiekkaa. :(

    Äänestä

Meidän kissat ovat käyttäneet Super Carinoa (10kg ja 20kg=19Eur)ja se o minusta ollut aina hyvää.
Paakkuuntuu suht tiiviisti eikä pehmene viikossa tai kahdessa, eli koko hiekan vaihdan kerran kuukaudessa.
Sitte on Lindo Cat ja sitä on kanssa kehuttu, itse ajattelin ostaa seuraavaksi sitä, kun on suht halpaa.
Parhaiksi kehuvat EverCleanin-hiekkoja, niitä mikro juttuja joista tulee ihan pieni paakku ja se on "kivikova".

Äänestä

Meidan katit tykkaa "Ever Clean" - hiekoista ja mammma viela enempi, koska se paakkuuntuu just siihen mihin pissi tai kakka tulee eli ei mene edes hiekkiksen pohjaan asti. Tosi helppo poimia ne " sattumat" veks. Etenkin "Fresh Guard" on mukava kun se on parfymoitua hiekkaa eli se myos poistaa hajuja, joten koko veski ei loyhkaa. Hintansa vaartti. :)

Äänestä

Voin sanoa, että olemme testanneet lähes tulkoon kaikki hiekat, mitä olemme löytäneet (ok, liioiteltu, mutta kuitenkin). Ja kaikista kokeilemistamme hiekoista selvästi paras on Super Carino. Se sitoo hyvin hajun, ja kissatkin tykkäävät siitä. Hiekka on helppo puhdistaa siten, että kallistaa hiekkalaatikkoa, ja irtohiekka valuu toiseen päähän. Sitten vain kerätään pohjalla olevat paakut. Suosittelen!

Äänestä
  • Ollaan kokeiltu kaikanlaisia hiekkoja mutta SuperCarino on ykkönen (eikä tämä ole mainosta).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mallu kirjoitti:

Hei!

Meillä on käytetty todella pitkään Tidy Cats (multiple cats) kissanhiekkaa mutta nyt kun ilmeisesti merkki on myyty jollekin muulle valmistajalle kuin se ennen oli, on jotain muuttunut myös laadussa. Hajun se sitoo yhtä hyvin kuin ennenkin mutta... hiekka pitää vaihtaa kokonaan yhtä usein kuin markettihiekka (ennen paljon harvemmin) ja kissamme osoittaa mieltään (pissaamalla laatikon viereen) ellei hiekkaa puhdisteta paljon tiuhempaan tahtiin kuin ennen(kerran päivässä, ennen siis).

Osaatteko suositella jotain hyvää hiekkaa kolmen kissan talouteen? Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu