Kannattaako automaatiota opiskella vai onko sillä samanlainen kohtalo kuin elektroniikalla. Eli millaisia työllisyysnäkymiä voi odottaa tulevaisuudessa, löytyykö töitä ja jos löytyy niin millaista vai onko automaatio häviävä ala Suomessa?
Automaatiotekniikka
5
2493
Vastaukset
- Juhlapuheissavain
Automaatio on aika erikoinen ala, kun se on laaja ja teoreettinen. Muinainen säätö- ja mittaustekniikka on tainnut hävitä kokonaan analogisena tai ei pätevöitä vahvavirtatekniikkaan. Automaatio taitaa olla ainut ala, jonka tuotteilla on ulkomailla kysyntää, mutta tuo on aika suhdanneherkkää toimintaa.
- Kasvuala mutta
Automaatio on vasta lähdössä kasvuun, mutta onko se samaa tekniikkaa, mitä suomalaisessa yliopistossa opetetaan, siitä en menisi vannomaan.
- Propoboy
Milä ettei, jos tykkää tämmöisestä.
http://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller
On ihan totta, että kouluissa läpileikkaushourailut aina voittaa suoraan asiaan menemisen.
Suuri kysymys on, mitä käytännön kokemusta vaaditaan, että yl. on vakavasti otettava hakija massakoulutuksessa ja venäläisetkin lukevat ihan sujuvasti tuota teoriapuolta. - työtön automaatioDI
Kannattaa lukea ennemmin vahvavirta-DI:ksi. Automaatioinssin papereilla ei voi ryhtyä edes automaatioasentajaksi tai perustaa automaatioalan yritystä koska niihin hommiin tarvitaan sähköluvat. Vahvavirta-DI sensijaan voi hankkia sähköluvat ja alkaa tekemään automaatioalan töitä.
Jos välttämättä haluaa automaatioalaa lukea, niin sitten kannattaa mennä ammattikoulun automaatiopuolelle. Ammattikoulun automaatiopuolelta saa sähköluvat ja jos automaatiohommia ei löydy niin voi alkaa sähköurakoitsijaksi. - pian DI
No kun ne sähköluvat on hankittu jo aikanaan kun automaatioasentajana työskentelin. Nyt olen pian DI.
Siis ensin suoritin asentajantutkinnon oppisopimuksella ja sit hain (kun mulla on lukiopohja) Aaltoon DI-opintoihin.
Kas kun tuli perheenlisäystä nuorena, ja töihin piti päästä äkkiä ja rahaa hankkia, oppisopimuskoulutuksella sit asentajaksi. DI-opintojen ohessa sainkin sit tehdä hyväpalkkaista duunarihommaa sen kaupan kassalla istumisen sijaan koko opiskeluajan, ja myöhemmässä opintovaiheessa jo aloin tehdä manager-tason hommaa omalla alalla, siinä olen töissä nytkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 82971
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66895Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v74879Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841