Korvien takaa karvat lähtee ongelma.

Kissalta on alkanut lähteä korvien takaa karvat.

Usein raapii molempien korvien takaa kynsillä joista karvat ovat lähtemässä pois.

Mikä kissaa mahtaa vaivata?

Omistaja epäilee, että korvien takana on takkuja ja siksi raapii niitä usein.

En ole omistaja mutta haluan varmistua ettei kyseessä ole jotain muuta syytä ja ehkä jotain vakavampaa juttua.

Mitä mahdollisia syitä on korvien takaa raapiseen ja karvojen lähtemiseen?

Tietääkö joku sanoa tämän vaivan mahdollisia muita syitä?

Kiitos.

Kissa on vähän yli vuoden ikäinen ja naaras.
41133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Allergiaa. Ruokavalio täysin viljattomaksi ja sokerittomaksi niin pitäisi auttaa.

Äänestä

Kissalla voi myös olla vaikka korvapunkkeja. Parasta olisi viedä mirri lekuriin tutkimuksiin,eikä täällä arvuutella :)

Äänestä

kyllähän sitä nyt täällä sopii kysellä kun ei kerran hengenhätää ole. Voi saada vinkkejä ja mahdollisesti saada avun sitä kautta. Ei eläinlääkärikään usein osaa pintapuolisesti sanoa mikä kutinaa aiheuttaa.
Kannattaa kokeilla tosiaan ruokavalion muutosta, vaihtaa kissanhiekkaa, jos nyrhii myös jalkoja yms. Jos korvien sisällä on tummaa purua (korvapunkit) tai muuta kummalista niin silloin heti lääkäriin. Ja tietty myös jos iho on raavittu rikki. Tarkemman analyysin mahdollisen allergian aiheuttajista saa vain erittäin hintavien verikokeiden avulla eikä niitä aina edes suosita kun ei tulokset ole välttämättä satavarmoja. Pelkkä eläinlääkärikäyntikin maksaa jo satasen ilman mitään. On ymmärrettävää, että ihmiset ensin kyselevät vinkkejä kun ei tosiaan ole hätä. JOs siis jätettäisiin nuo "kissa heti lääkäriin, älä täällä kysele" tyyliset ohjeet väliin ja kerrottaisiin sen sijaan vinkkejä, joista voisi olla apua. Kyllä kukin menee lääkäriin kun on konstit kokeiltu tai on akuutti hätä. Tämähän on juurikin keskustelupalsta, jossa voi kysyä toisten kokemuksista koskien kissojen terveyttä. Apu kiertämään!

Äänestä

Yleensä kaikkiin vaivoihin nykyään on ensimmäinen kommentti NS.kissa / koira- asiantuntijalta viljaton ruoka. Usein olenkin sydän kylmänä lukenut näitä neuvoja, vaikka oireet ovat sopineet täysin hyvinkin vakaviin sairauksiin ja se vaatisi varmistaakseen kokeen/ kokeita.Eli viljattomalla ruokavaliolla ei ole mitään tekemistä useiden sairauksien tai vaivojen kanssa.Siksi tulisi luottaa lääkäriin ja jo senkin vuoksi mikäli sairaus vaatii lääkkeet joita et muuten saisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissaan ihastunut. kirjoitti:

Kissalta on alkanut lähteä korvien takaa karvat.

Usein raapii molempien korvien takaa kynsillä joista karvat ovat lähtemässä pois.

Mikä kissaa mahtaa vaivata?

Omistaja epäilee, että korvien takana on takkuja ja siksi raapii niitä usein.

En ole omistaja mutta haluan varmistua ettei kyseessä ole jotain muuta syytä ja ehkä jotain vakavampaa juttua.

Mitä mahdollisia syitä on korvien takaa raapiseen ja karvojen lähtemiseen?

Tietääkö joku sanoa tämän vaivan mahdollisia muita syitä?

Kiitos.

Kissa on vähän yli vuoden ikäinen ja naaras.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu