Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 4G

paras tabletti

Löytyykö Suomesta tuota parhainta tämän hetken tablettia Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 4G versiota 16 GB:n lisäksi jostain myös 32 GB tai 64 GB versiona?

28

1835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • se on paras

        Kiitos. Lienee tämän hetken paras tabletti, iPad Air ja Microsoft Surface Pro jää toiseksi.


      • Toppe1
        se on paras kirjoitti:

        Kiitos. Lienee tämän hetken paras tabletti, iPad Air ja Microsoft Surface Pro jää toiseksi.

        Ipad on noista paras käyttöjärjestelmän eli ios 7:n takia. Ipadille löytyy eniten tabletille optimoituja sovelluksia.


      • oma valinta
        Toppe1 kirjoitti:

        Ipad on noista paras käyttöjärjestelmän eli ios 7:n takia. Ipadille löytyy eniten tabletille optimoituja sovelluksia.

        Omasta mielestä taas Samsungin Android-käyttis on selvästi parempi, makuasioista ei kannata siis kiistellä. Toimiiko iPadin kanssa MHL-adapteri, saako siihen SD-muistikortin ja löytyykö USB-liitäntä? Saako käytettyä muutamaa sovellusta rinnakkain näytöllä? Toimiiko WLAN ac-nopeudella?
        Note 10.1 2014 näyttö on suurempi samoin näyttötarkkuus. Ilmaisia Android-ohjelmia löytyy pilvin pimein. Toimii Samsung LED-telkkujen kanssa yhteen jne.


    • Ainakin Android puolella kärkiluokan vaihtoehto.

    • kyselen vaan

      Voiko Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 4G -mallia käyttää myös ilman SIM-korttia pelkkänä WiFi-laitteena jos haluaa, vai vaatiiko se toimivan SIM-kortin toimiakseen?

    • Voi käyttää.

    • kannattaako ostaa

      Mitä huonoa Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition mallissa sitten on verrattuna vaikka kilpailijoihin?

      • Ei äkkiseltään mitään huonoa.


    • äkkiä myyntiin

      MIksei Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 4G mallia löydy suomesta 32GB tai 64GB mallina, vain 16GB:n??? Kilpailijoilta Apple ja Microsoft löytyy 64GB ja 128GB malleja samaan hintaan kuin 16GB Note 10.1?

    • Ei ole varmaan vielä kysyntää tai sitten 64 Gt malli tulee myöhemmin.

      • ihmettelen suuresti

        Huonoa liikemiesvainua. Moni jättää osatamatta Galaxy Note 10.1 2014 Edition tabletin juuri siitä syystä että siinä on liian vähän muistia. 16 GB on liian vähän ja jos Note tabletti kuluttaa sitä yhtä paljon kuin Galaxy S 3 ja S 4 niin ei ole paljon enää käytössä. Kaikkea dataahan ei saa SD-muistikortille.

        Jos Samsung on nyt järkevä ja bisnessvainuinen niin äkkiä Suomen joulumarkkinoille 32GB ja 64GB:n versioita Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 4G ja WiFi -tabletista!!! Itse en osta 16 GB versiota, eikä muistin tuplaus voi paljon valmistajalle maksaa, että hintaa pitäisi hilata paljon ylemmäs.

        Apple ja Microsoft ymmärtävät jo tableteissaan että muistia pitää olla vähintään 32GB, mieluummin 64GB ja 128GB jotta kauppa käy.

        More memory !


    • 16 Gt muistimäärä riittää monelle kuten minulle. Nexus 7 2013 mallissa on tuon verran muistia ja siitä ei ole edes puoltakaan käytetty.

      • esim. Notessa

        Voiko tabletin usb-liitännässä käyttää ulkoista USB-kovalevyä tallentimena tai mediatoistimena?


    • Miksi maksaa turhaa
    • Tuo on Tab3. Tässä haettiin Note 2014 tablettia.

    • kertokaa nyt

      Onko Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 4G versiota parempaa tablettia saatavissa tällä hetkellä?

    • Android tableteista ei ole tuon parempaa mutta Ipad voi joidenkin mukaan olla parempi. Mielipidekysymys.

      • täh???

        Miksi parempi? Ipad Airissa huonompiresoluutioinen näyttö, rajoitetumpi ilmainen ohjelmavalikoima, ei USB-liitäntää, ei MHL-liitäntää, ei SD-muistkorttipaikkaa, ei kahden sovelluksen samanaikaista käyttöä rinnakkain, pienempi näyttö, hitaampi WiFi jne.


      • kokemus-k
        täh??? kirjoitti:

        Miksi parempi? Ipad Airissa huonompiresoluutioinen näyttö, rajoitetumpi ilmainen ohjelmavalikoima, ei USB-liitäntää, ei MHL-liitäntää, ei SD-muistkorttipaikkaa, ei kahden sovelluksen samanaikaista käyttöä rinnakkain, pienempi näyttö, hitaampi WiFi jne.

        "Ipad Airissa huonompiresoluutioinen näyttö,"

        Resoluution kasvattaminen loputtomiin ei enää paranna kuvanlaatua koska silmän oma "resoluutio" tulee vastaan. Applen lanseeraama termi "retina" viittaakin juuri siihen että näytön tarkkuus on vähintään sama kuin ihmissilmän erotuskyky. Lisäpikselit eivät sen koon näytössä enää näy simällä vaan ovat vain turhaa hukkaa.
        Isommissa näytöissä asia on tietysti toinen.


      • rätinä näyttö
        kokemus-k kirjoitti:

        "Ipad Airissa huonompiresoluutioinen näyttö,"

        Resoluution kasvattaminen loputtomiin ei enää paranna kuvanlaatua koska silmän oma "resoluutio" tulee vastaan. Applen lanseeraama termi "retina" viittaakin juuri siihen että näytön tarkkuus on vähintään sama kuin ihmissilmän erotuskyky. Lisäpikselit eivät sen koon näytössä enää näy simällä vaan ovat vain turhaa hukkaa.
        Isommissa näytöissä asia on tietysti toinen.

        Lässynlässynläpätilää, vaikka niitä yksittäisiä pikseleitä ei näkisikään niin silti on esim. teksti terävämpää korkeampi resoluutioisella näytöllä. Ja itse ainakin huomaan 300ppi ja 440ppi eron.


      • kokemus-k
        rätinä näyttö kirjoitti:

        Lässynlässynläpätilää, vaikka niitä yksittäisiä pikseleitä ei näkisikään niin silti on esim. teksti terävämpää korkeampi resoluutioisella näytöllä. Ja itse ainakin huomaan 300ppi ja 440ppi eron.

        "Lässynlässynläpätilää, vaikka niitä yksittäisiä pikseleitä ei näkisikään niin silti on esim. teksti terävämpää korkeampi resoluutioisella näytöllä"

        Mietipä nyt oman lauseesi loogisuutta. Miten voit nähdä terävämpänä asian jota et kuitenkaan näe? Maistuuko ruoka paremmalta jos siinä on jotain niin vähän että et sitä maista? Kuullostaa kyllä vahvasti plasebo-efektiltä eli joku näyttää sinusta tarkemalta koska tiedät että siinä on enemmän pikseleitä.

        "Ja itse ainakin huomaan 300ppi ja 440ppi eron."

        Sitten sinulla on huomattavasti norminäköä tarkempi näkö. Ihmissilmän erotuskyky riippuu katseluetäiyydestä ja on normaalilla katseluetäisyydellä (30 cm) noin 0.09 mm ja tämä vastaa aika tasan Retina-näytön tarkkuutta (n.260 ppi). Tarkkuus kasvaa jonkin verran jos katsotaan vielä tätäkin lähempää mutta silloin alkaa tulla vastaan silmän tarkennusetäisyys, varsinkin vanhemmilla ihmisillä.


    • Se täytynee kysyä Ipadin omistajlita. Lähinnä musiikinteko on siinä parempaa Tämä on toki mielipidekysymys.

    • ikävää mutta totta

      Kävin Gigantissa katsomassa Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition ja Apple iPad Air 9,7" tabletteja ja vaikka kuinka pidän enemmän Samsungista ja avoimemmasta Androidista niin iPad Air hakkasi silmämääräisesti. Ensinnäkin hieman pienemmän näytön omaava iPad Air näytti itse asiassa suurempiruutuiselta ja sirommalta laitteelta. Kuvanlaatu oli myös sen näytöllä selvästi parempi ja valokuvamaisempi. Valokuvat aukesivat täydessä resoluutiossa nopeammin ja näyttivät fotorealistisemmilta. Note jollakin tavalla teki kuvista grafiikkamaisempia ja keinotekoisemman oloisia. Myös nettisivujen katsominen iPad Airissa näytti siistuimmältä, varsinkin kun sivuja suurensi.

      Ellei iPad Air olisi suljettu järjestelmä johon ei saa edes SD-korttia, MHL-liitintä tai USB-liitintä kiinni ja ohjelmista saa yleensä maksaa, ostaisin sen heti. Nyt pitää varmaan vain odottaa että Samsung ym. Androidvalmisjat saavat sen vielä joskus kiinni näytön laadussa jne.

      Pelkässä nettikäytössä ja valokuvien katselussa tuo iPad Air olisi ehdoton ostos.

    • Vaikka Ipadin kuvanlaatu olisikin hyvä niin ei Noten laatu ole liian huono vaan päinvastoin erittäin tarkka!

    • Notefani

      Olisko tätä note 10.1 2014 4g mallia jollain myynnissä? Ei löydy kaupoista

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe