Miten nopeasti oppii tuon flash ohjelmoinnin, vai riittääkö että osaa käyttää flash ohjelmia?. Onko kukaan tienannut mitään tekemällä flash juttuja?.
Kalliita nuo ohjelmat ainakin on.
Kalliita nuo ohjelmat ainakin on.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ohjelmoinnin oppii nopeasti, etenkin hyvien oppaiden avulla.
kirjoja:
Inside: Flash Actionscript
Macromedia Pressin omat
netissä:
apukeittiö (www.huikuri.com/flash)
Flaskit.com (paras kaikista)
Tienaamiseen vaikuttaa, se että mitä tekee ja kenelle tekee ja kuinka hyvin tekee, pelkällä flashillä nyt ei pitkälle pötkitä.
Kalliitahan ne on, mutta flash mx 2004 pro antaa rahalle vastinetta.
swishmax on köyhän miehen flash.
Juuri swishmaxilla on tullut kokeiltua. Ajattelin hankkia Inside Flash MX, joka vaikuttaa aika kattavalta opukselta aloittelijasta lähtien.
Flashin perusteet ovat helpot ja ainakin Macromedian paketeissa tulee aina kattavat ja hyvät helpit mukana, joista löytyy mm. lingo-ohjelmointikielen käskyt ja muuta käyttökelpoista. Itse pidän lingolla ohjelmoimisesta, se on minusta helppotajuinen, vaikken itse ole juuri Flashin kanssa jaksanut puuhailla.
Kuvitus on ohjeissa normaalisti kiitettävää tasoa. Kannattaa tutustua niihin (jos omistaa Macromedian Flashin) ja lähteä sitten kokeilemaan.
Directorissa on lingo ja javascript.
Flashissä on Actionscript.
flashissä on actionscript ja javascript. tosin perus jutut tehdään aina actionscriptillä