Mitä arvelette, olisiko täysin mahdotonta päästä yli 30-vuotiaana tutkijakouluun tekemään väikkäriä.
Varmaan riippuu alasta, oma alani on kemia ja opinahjo TTY. En ole siis valmistunut DI:ksi nuorena vaan suoritan perustutkintoa vasta nyt.
Vaadittaisiinko tässä tapauksessa huippuarvosanat vaikka nuoremmat voisivat päästä tutkijakouluun astetta heikommillakin arvosanoilla.
Onko tuo kemia vielä keskimääräistä vaikeampi ala päästä tutkijakouluun, koskapa siellä ymmärtääkseni moni hakeutuu jatko-opiskelijaksi kun ei saa muuta työtä.
Tutkijakouluun yli 30-vuotiaana
aaaaaaaaaaaaaaaaaabb
2
309
Vastaukset
- Tohtoriopiskelija
Lopputyön arvosana on tärkein sekä se, että haet oman yliopistosi tutkijakouluun. Toki yös jatkotutkintosi vk-aihe täytyy olla tieteenalalle soveltuva ja tiedekunnasta tulee löytyä pätevä ohjaaja.
Itse aloitin tutkijakoulussa selvästi yli 50-vuotiaana ja väitöstilaisuus on nyt ennen vuodenvaihdetta.
Ei sinulla siis liene mitään hätää varsinkaan ikäsi suhteen. - tgh
Tunnen paljon ihmisia jotka aloittivat vaitoskirjan yli 30-vuotiaina, monet jopa yli 50-vuotiaana. Ika ei kompensoi arvosanoja, potentiaalia ja aiheen kiinnostavuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 473612
- 1053375
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342641Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262328- 201829
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51719- 1821698
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841417- 271297
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91118