Onko kokemuksia Lanta Riviera Resort hotellista? Olisi kiva saada tietoa jo etukäteen majoituspaikasta, Mitähän Ko Lantalla kannattaa tehdä ja nähdä?
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
KO LANTA
2
438
Vastaukset
- been there
Kyseisessä hotellissa en ole ollut. Koh lantalla kannattaa ottaa rennosti ja chillailla ;) Vuokratkaa ehdottomasti skootteri ja liikkukaa sillä itse pitkin saarta. Saaren läpi kulkee lähinnä vain yksi päätie, joten eksyä ei voi ja liikenne suht selvää ja rauhallista johonkin Phuketin liikenteeseen verrattuna, joten turistinakin voi hyvin ajella menemään :) Muistakaa vaan vuokrauksen yhteydessä kysyä kypärää, koska siellä on välillä kypäräratsioita ja ihan omankin turvallisuuden vuoksi. Skootterilla kannattaa etsiä hiljaisia ja lähes rantoja, relax bay on yksi aikas kiva ;)
Ravintoloista suosittelen etsimään Sunseat bar & restaurantin, löytyy korkean mäen/kukkulan päältä ja menkää ehdottomasti sinne syömään auringonlaskun aikaan, mielellään jo hyvissä ajoin että näkee koko "shown", upeat maisemat :) Ja kamera mukaan ;) Saladanin keskustasta läheltä satamaa löytyy Black pearl niminen rafla, josta saa esim tacoja/fajitaksia jos alkaa thaikkuruoka kyllästyttää :)
Retkiä kannattaa ostaa paikallisilta, paljon edullisempia ja elämyksellisempiä. Snorklausretket lähisaarille, elefanttivaellukset jne. Kannattaa myös hommata kartta johon merkattu mistä löytää vesiputouksia sisämaan puolelta ja suunnata itse skootterilla niitä katsomaan ja uimaan makeaan veteen :)
Illalla kannattaa mennä joko Saladanin keskustaan shoppailemaan ja syömään ja ottamaan hieronta. Tai sitten mennä long beachille chillailemaan, sinne tulee ihana meininki illan hämärtyessä, kunnon chillailumeininkiä kun kaikki hienot raflojen värivalot sytytetään, rentoa musiikkia, ruokaa ja juomaa ja lounge-tyyppisiä petejä yms tuodaan hietikolle jossa ottaa rennosti tähtitaivasta tuijotellen ja liekkishowta katsoen :) Kerran viikossa muistaakseni torstaisin rannalla on full moon party, eli sinne bilettään jos huvittaa vähän bailatakin :)
Phi phi saaret kans tsekkaamisen arvoisia, lautalla pääsee ja matka kestää n. 1,5 h. Been There kertoikin jo monenlaista. Täältä löytää lisää tekemistä:
http://www.minnethaimaassa.com/ko-lanta/ko-lanta-tee-ja-nae/
Hyvä vinkki on esimerkiksi lähteä Freedom Adventuresin järjestämille yhden yön telttaretkille upealle autiosaari Ko Rokille – unohtumaton elämys! Lähdöt yleensä vain kerran tai pari viikossa, joten kannattaa suunnitella ajankohta etukäteen ja varata paikkakin ajoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712586Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222244kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!150927Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä388867- 67858
- 55742
- 97720
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure47674Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka32663