Onko kokemuksia Lanta Riviera Resort hotellista? Olisi kiva saada tietoa jo etukäteen majoituspaikasta, Mitähän Ko Lantalla kannattaa tehdä ja nähdä?
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
KO LANTA
2
433
Vastaukset
- been there
Kyseisessä hotellissa en ole ollut. Koh lantalla kannattaa ottaa rennosti ja chillailla ;) Vuokratkaa ehdottomasti skootteri ja liikkukaa sillä itse pitkin saarta. Saaren läpi kulkee lähinnä vain yksi päätie, joten eksyä ei voi ja liikenne suht selvää ja rauhallista johonkin Phuketin liikenteeseen verrattuna, joten turistinakin voi hyvin ajella menemään :) Muistakaa vaan vuokrauksen yhteydessä kysyä kypärää, koska siellä on välillä kypäräratsioita ja ihan omankin turvallisuuden vuoksi. Skootterilla kannattaa etsiä hiljaisia ja lähes rantoja, relax bay on yksi aikas kiva ;)
Ravintoloista suosittelen etsimään Sunseat bar & restaurantin, löytyy korkean mäen/kukkulan päältä ja menkää ehdottomasti sinne syömään auringonlaskun aikaan, mielellään jo hyvissä ajoin että näkee koko "shown", upeat maisemat :) Ja kamera mukaan ;) Saladanin keskustasta läheltä satamaa löytyy Black pearl niminen rafla, josta saa esim tacoja/fajitaksia jos alkaa thaikkuruoka kyllästyttää :)
Retkiä kannattaa ostaa paikallisilta, paljon edullisempia ja elämyksellisempiä. Snorklausretket lähisaarille, elefanttivaellukset jne. Kannattaa myös hommata kartta johon merkattu mistä löytää vesiputouksia sisämaan puolelta ja suunnata itse skootterilla niitä katsomaan ja uimaan makeaan veteen :)
Illalla kannattaa mennä joko Saladanin keskustaan shoppailemaan ja syömään ja ottamaan hieronta. Tai sitten mennä long beachille chillailemaan, sinne tulee ihana meininki illan hämärtyessä, kunnon chillailumeininkiä kun kaikki hienot raflojen värivalot sytytetään, rentoa musiikkia, ruokaa ja juomaa ja lounge-tyyppisiä petejä yms tuodaan hietikolle jossa ottaa rennosti tähtitaivasta tuijotellen ja liekkishowta katsoen :) Kerran viikossa muistaakseni torstaisin rannalla on full moon party, eli sinne bilettään jos huvittaa vähän bailatakin :)
Phi phi saaret kans tsekkaamisen arvoisia, lautalla pääsee ja matka kestää n. 1,5 h. Been There kertoikin jo monenlaista. Täältä löytää lisää tekemistä:
http://www.minnethaimaassa.com/ko-lanta/ko-lanta-tee-ja-nae/
Hyvä vinkki on esimerkiksi lähteä Freedom Adventuresin järjestämille yhden yön telttaretkille upealle autiosaari Ko Rokille – unohtumaton elämys! Lähdöt yleensä vain kerran tai pari viikossa, joten kannattaa suunnitella ajankohta etukäteen ja varata paikkakin ajoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1087765Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686860Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite774229Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293939Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022408Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os262118- 751937
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191823Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11690Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11687