Tamron 70-200mm objektiivini tarkentaa 70millillä liian taakse ja 200millillä liian eteen. Onko jotain tehtävissä?
Tarkennuksen korjaus?
5
278
Vastaukset
- Mie vaan
Jos takuu voimassa niin huoltoon vaan. Ihan yleisestä mielenkiinnosta paljonko heittää ja onko heittoa eri matkoilla? Joissain rungoissa on käsittääkseni jokin tarkennuksen kalibrointi ominaisuus.
- kjfkbvjdf
Riippuu rungosta, onko siinä objektiivikohtainen tarkennuksen säätö.
Ellei on huolto ainut mahdollisuus.
Oletko aivan varma, että tarkentaa väärin. Kokeile ensin tarkenta vain keskimmäisellä tarkennustäplällä. Jos se vie väärin niin sitten on vikaa. Aikoinaan minulla oli Sigman 100 - 300 F4 putki joka tarkensi taakse. Maahantuoja sen korjasi ja sen jälkeen ei ollut valittamista.
- Rööperi
Saakos Canon 6oo Deessä vaihdettua ton tarkennuksen joko vain "keskitäplään", tai sitten kaikkiin yhdeksään?
- nvhfgcvdf
Rööperi kirjoitti:
Saakos Canon 6oo Deessä vaihdettua ton tarkennuksen joko vain "keskitäplään", tai sitten kaikkiin yhdeksään?
Saahan siinä valittua minkä täplän hakuaa.
Tarkoitus on, että kohde ensin rajataan ja sitten valitaan tarkennustäplä, joka on kohteen tärkeimmällä kohdalla.
Toiset kuitenkin käyttää vain keskitäplää ja tarkennuksen lukitusta, mutta jos rajausta muutetaan paljon lukitun tarkennuksen jälkeen ei se enää täsmää, mutta mahdollinen himmennys yleensä peittää virheen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815