Pohdiskelen vain, miksi jotkut ei käy rippikoulua. Tuntuu ihan tyhmältä, että joku tekee tietoisen valinnan olla vastaanottamatta Jumalan konfirmaatiota.
Kuka valitsee helvetin, jos voi valita Taivaan?
Kuka valitsee helvetin, jos voi valita Taivaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jokaisella on vapaus valita \../
Jumala on suonut ihmiselle vapauden valita hyvän ja pahan välillä. Miksi ihminen kuitenkaan kääntäisi kasvonsa rakastavalle Jumalalle, joka tarjoaa iankaikkista elämää?
Ehkäpä siksi, jos ei satu uskomaan moiseen. Sekin on vaan yksi valinta muiden joukossa, että ei usko. You just need accept that. \../
*need to
Jospa joku ei halua kumpaakaan, elää tässä hetkessä ja käy protun
Miksi menisin kirkon aivopesuleirille?
Kirkko opettaa jumalan todeksi, vaikka ei pysty todistamaan sitä millään tavalla. Ei ole olemassa yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
Riparin tarkoitus on aivopestä mahdollisimman monta lasta uskikseksi jotka sitten työelämässä elättää kirkon. Kirkko on kiinnostunut vain riparin käyneiden rahoista.
Tuntuu tyhmältä että joku menee kirkon aivopesuleirille.
Älkää antako kirkon huijata teitä. Vaatikaa todisteita opetuksesta. Kyseenalaistakaa huuhaa opetus.
Ai oikein Aikuinen..
Mitään ei kyetä todistamaan absoluuttisen todeksi tai epätodeksi. Kaikki on vain jonkin sortin teoriaa tai havaintoa.
Näkemyksesi kirkon rahapolitiikasta on varsin lapsellinen. Kirkon rahoista suuri osa menee vähävaraisten auttamiseen ja hyväntekeväisyyteen. Kuinka inhottavaa eikö?
Suurin kompastuskivesi lienee kuitenkin näin kehnoon provoon lankeaminen.
Ite erosin kirkosta hetikun oli mahdollista. En halua kuulua sellaiseen paskaan
""Kirkon rahoista suuri osa menee vähävaraisten auttamiseen ja hyväntekeväisyyteen.""
Voi voi ... noin 1.2% kirkon rahoista menee vähävaraisten auttamiseen ja hyväntekeväisyyteen.
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/42F4A1E240018523C2257384003CF0AD?OpenDocument&lang=FI
Vähävaraisten auttamisesta kirkollisveroilla... tuli mieleen faktaa....:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Noitavainot nykyaikana
Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[14] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[15] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia." Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[18]
http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/
Kuka niitä Jumalan konfirmaatioita jakaa???
Rikollisella kristinuskolla ei ole yhtään Jeesuksen perustamaa seurakuntaa, eikä Jeesuksen opetuslasta joten ilmeisesti olet eksytetty uskovainen.
Jokainen ihminen, syntyy Jumalan Valtakunnan kaltaisena, kuten Jeesus opetti.
Kun ihminen eksytetään, kouluttamalla jne pois siitä ominaisuudesta niin siitä tulee oman uskontunnustuksensa kaltainen ihmisyyden kieltänyt rikollisen kristinuskon tällainen jäsen, täaalaiseksi ei kukaan synny vaan koulutetaan:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä; Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.
(mielenvikaisia ja/tai rikollisia ja/tai alempiarvoisia).'
HUOM! Lukekaa tarkkaan sivun nuoli > linkkien sivujen tiedotkin!
Tuosta uskontunnustuksen kokonaisuudesta selviää, että ollakseen tosi uskovainen pitää kieltää Luojaltaan saamansa Jumalan Valtakunnan kaltaisuudensa sekä ihmisyydensä ja olla Lakeja ymmärtämätön rikollinen mm. Jumalaa ymmärtämätön väärän todistuksen antajana jne.
95% evankelis-luterilaisista käy sen rippikoulun vain siksi että saa hienot perinteiset kirkkohäät. Tämän ketjun aloittaja on todennäköisesti lestadiolainen, koska eihän kukaan täysjärkinen odota innolla mitään lestadiolaispappien aivopesuleiriä.
Jeesus ei ole niiden 95% seurakunnankaan parustaja!
Jumala ei ole avioliittoa asettanut, eikä Jeesuskaan vaikka oli Kaanan häissä.
jne.
Joten edustat Jumalan ja Jeesuksen Nimessä satoja miljoonia ihmisiä tappaneen, tapattaneen, raiskaaneen, ryöstäneen jne rikollisuuden herra jumalaa!
se lastadiolaisuus on luterilaisuuden sisäpiiri joten omaa häntääs jyrsit.
"Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallaan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukomurhasta. " (IL)