uskonto kieltää meikin

:((

Hei auttakaa mua!! Mitä voin tehä ku mun uskonnon mukaan en sais meikata. Kaikki puuterit ja meikkivoiteen yms on iha ookoo mut vaikka ripsari ni EI KÄY.. En tajuu yhtää ku mä haluun meikata ja meikkaanki mun pitää vaa aina pestä meikit pois ennenku vanhemmat tulee kotii ettei huomais mitää.. Mitä mä teen?!?! Jos ne tajuu että meikkaan ni alkaa kauhee haloo.. Ja mum opettajalla on sama uskonto ni tää pn aivan hirveetä ku jos seki huomaa et meikkaan.. :/ Terkkui vitutuksen multihuipentumasta!! :(

11

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateistiks

      Vaiha uskontoa.

    • puupappi

      Minkä uskonnon?



      Kristinuskon "ohjekirja" Raamattu ei kiellä meikkaamista, päinvastoin käskee kaunistautumaan kohtuudella. Eli kohtuus kaikessa ja myös niin, ettei vastakkainen sukupuoli saa väärää käsitystä.

      1. Tim. 2:9

      "niin myös, että naiset ovat säädyllisessä puvussa, kaunistavat itseään kainosti ja siveästi, ei palmikoiduilla hiuksilla, ei kullalla, ei helmillä eikä kallisarvoisilla vaatteilla,"

      Mutta kerron sulle, ettei pojat ole oikeasti niistä meikeistä kiinostuneta... ei ainakaan tosimiehet. Aina voi kuitenkin puhua äidin kanssa, tai aina on mahdollisuus, että se opetus minkä vanhempasi ovat saaneet ei ole tervettä Raamatun opetusta. i

      • pastafarismi

        ........ -,- jos se ei ole kristinuskossa


    • Uskonot on syvältä

      Meikkaa vaan sillä ei joku huuhaa paska voi liikutella sun elämää

      • :((

        Oon lestadiolainen. Huuhaa paskaa tää on todellaki en tajuu miksen sais meikata eiks se oo iha normaalii et tytöt meikkaa?! Mut mitä voin tehä tälle? Ku ne suuttuu jos meikkaan..


      • Puhunsuoraan
        :(( kirjoitti:

        Oon lestadiolainen. Huuhaa paskaa tää on todellaki en tajuu miksen sais meikata eiks se oo iha normaalii et tytöt meikkaa?! Mut mitä voin tehä tälle? Ku ne suuttuu jos meikkaan..

        Lähet kiitää koko uskonnosta! Lestadiolaisuutta ei kyllä 2000-luvulla tähän maailmaan tarvita :DD


    • katy310

      mul on sama tilanne

    • ETELÄ EI OO USKONTOO

      Ala kapinoimaan, käytä iha kunnolla meikii, eroa uskonnosta.

    • Närhen Munat

      Saa sitä meikata!
      Mielestäni uskonto ei saa kieltää jotakuta elämästä semmoista elämää mitä haluaa.
      Jos kyse on jostakin niin harmittomasta kuin meikkaaminen, niin näytä vanhemmillesi ja uskovaisille närhen munat!
      Ei jokin tekastu pari tuhatta vuotta vanha kirja saa määräillä ihmisiä ja heidän elämää.
      Et vahingoita itseäsi etkä muita meikkaamisella, joten ei tarvitse totella semmosia käskyjä.
      Ja eroa kirkosta, jos et tunne oloasi mukavaksi uskonnonlahkossasi.

    • Anonyymi

      Mikä uskonto?

    • Anonyymi

      Lähe vegee ! Mitä vanhemmaksi tulet sitä enemmän ruvetaan painostamaan "kunnon uskovaiseksi" . Aivopesua ,painostamista, prometeusleiri , viikonloppuleiri, . Yms. Tutut ja ystävät kyttää ja ilmiantaa jos meinaa lipsua väärälle tielle. Sitten sunnuntaina ruoskitaan ja alistetaan koko porukan edessä. Sama kun kommunismissa, ihminen alistetaan uskon lahkoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      351
      737
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe