Hollolan legenda

muisti pätkii

Kuka on mielestasi tuon otsikon alle sopiva, elävä ta edesmennyt.

18

2289

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Topi Kamnkainen

      Kyösti Toivonen

      • T o p p u r a

        Kannatetaan! Näin Kyösti Toivosen Hollolan kunnankirjasto pääkirjastossa. Hän on edelleen kuvassa mukana mm. Hollolan keskiaikaisen kivikirkon oppaana.


    • kuka kyseessä ???
      • ählämi pedofiili

        Pizzamies ähläm sähläm?


    • T o p p u r a

      - everstiluutnantti Veikko Kustaa Simola, joka on niin vaikuttava, että Hollolan kunnan matkailusta vastaavat eivät mainitse edes Hanneksen muistometsää missään matkailuun liittyvässä esitteessään.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8227798

      - kunnanjohtaja Seppo Jokipelto, joka Veikko Kustaan kanssa niin ikään puolustaa kunnallista itsenäisyyttä Lahden kaupungilta

      - Jussi Heikan lisäksi kannattanee mainita Pasi Viheraho, joka on jo siirtynyt Nastolaan

      - hiihtäjä ja suksitehtailija Esko Järvinen

      - kansanedustaja, sosiaalivaliokunnan puheenjohtaja ja ministeri Juha Rehula, joka on vähitellen oppinut sosiaaliseksi ja pystyy jo nyt puhumaan melkein paatoksella asiasta, jonka tuntee sosiaali- ja terveysuudistukseen liittyen Siirtyminen raviradalta ja Kukonkoivun St1:ltä koko Suomeen puolueen varapuheenjohtajana matksaarnaajaksi on tehnyt hänelle vain hyvää, myös liikunta tekee hyvää, koska hän on Valon johtaja

    • Yrittänyttä laitettiin
      • Rusthollari Sivenius

        Porvarit tappoivat yrittäjäporvarin. Tämä osoittaa, miten kovaa on markkinatalous, jossa liiketaloudellista ja yhteiskunnallista yrittåjää kohdellaan raa'asti.


    • Heavy Devil

      Ilkka Talasranta oli Yleisradiossa suunnittelemassa uutta kaupallista menetelmää Eurovisionin laulukilpailujen Suomen iskelmän valitsemiseksi. Kun sääntöjä muutettiin niin tuli Loordi ja Suomi sai ensimmäisen ja viimeisen voittonsa kilpailussa. Siihen mennessä viimeisiäkin sijoja oli tullut, ja kuudenneksi oli aikoinaan päässyt vain Marion Rung iskelmällä Tom-tom-tom.

      Ilkka Talasranta sivistyslautakunnan puheenjohtajana onnistui lakkauttamaan "järkipäätöksenä" myös kauan vaalitun Hollolan lukion, mutta ikä loppui kesken ennen kuin tämä pantiin toimeksi. Lakkauttamiseen liittyy myös kunta-aloite, jolle Hollolan kunnanhaliltus ja kunnanjohtaja "viittasivat kintaalla"; ei aihetta toimenpiteisiin.

      • Y l i o p p i l a s

        Hollolan lukiosta tulee mieleen Hollolan Kokoomuksen lukion rehtori ja koululautakunnan pysyvä asiantuntija rehtori Raimo Tanskanen, joka oli kirjoittamassa lukiolle Otavan oppikirjaa, piti talvella sinistä pukua ja kesällä ruskeaa pukua yhdellä poikkeuksella, kun hän yhtenä päivänä oli poolopaidassa. Emme tienneet, oliko ruskea puku pesussa vai korjattavana.

        Autona oli Mazda 323. Tyypillistä rehtori Tanskaselle oli se, että hän piti oikeutenaan sekä vaatia teitittelyä että sinutella muita. Laskuharjoitusten tekoaikana hän luki Damernas Världiä.


      • Kunnon Nainen

        Seija Aakala. Hän oli laaja-alainen kunnanvaltuutettu. Aloitti Hollolan Kokoomuksessa, jatkoi sieltä Hollolan Keskustaan ja Hollolan Kristillisdemokraatteihin sekä lopulta muodosti oman valtuustoryhmän.


      • Otto56
        Kunnon Nainen kirjoitti:

        Seija Aakala. Hän oli laaja-alainen kunnanvaltuutettu. Aloitti Hollolan Kokoomuksessa, jatkoi sieltä Hollolan Keskustaan ja Hollolan Kristillisdemokraatteihin sekä lopulta muodosti oman valtuustoryhmän.

        Eipä ole toista sellaista valtuutettua kuin Seija Aakala oli. Uskalsi sanoa asiat niinkuin pitääkin. Ei liioin kuvia kumarrellut, Eikä mielistellyt. Uskalsi olla oma itsensä. Sehän ei kateellisille sopinut.
        Taisi olla Kepullekkin uhka. Sai eniten ääniä, johon ei moni ole yltänyt. Toivotaanki, että väli-vuosien jälken palaa takaisin ehdokkaaksi.Terv. Kuntalainen, ei kepulainen


      • Täältä tullaan!
        Kunnon Nainen kirjoitti:

        Seija Aakala. Hän oli laaja-alainen kunnanvaltuutettu. Aloitti Hollolan Kokoomuksessa, jatkoi sieltä Hollolan Keskustaan ja Hollolan Kristillisdemokraatteihin sekä lopulta muodosti oman valtuustoryhmän.

        Seija Aakala on palannut jälleen Hollolan Keskustaan!


    • Seija for ever

      Onko totta, että Seija Aakala on jäänyt eläkkeelle ja ryhtynyt jälleen kunnallispoliitikoksi naisjärjestössä sekä aikoo valtuutetuksi uudelleen 2016?

    • Otto56

      Hyvä, että Seija palaa ! Uskaltaanäyttää "NÖSSIPOIKA" Siirolallekkin kaapinpaikan. Hyvä että Hollolan valtuustolla avautuusilmät minkälainen valtuuston puheenjohtaja on valittu. Oman edun tavoittelija täysin . Kehukselee kylillä kunka hän tekeesitä ja tätä

      Todellisuusihan muuta. Tälläistä ei kannata valit jatkossa puheenj:ksi. Pitäkää kokoomus siitä huoli. Oli lapsellinenteko Manteretta kohaan. Tulevat vaalit muistetaan ! !

    • reåairssi

      Pasi Viheraho

    • Anonyymi

      Janne Ahonen

    • Anonyymi

      Kosone. Aikune mies eikä osaa kun vahdata ja valittaa joka äänestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      69
      1537
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1004
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      834
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      811
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      750
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      746
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe