Jouduimme paikkaamaan noin parin neliön verran parkettia, kun poistimme vanhan kiintokaapiston, jonka alla oli muovimattoa.
Remonttimies laittoi parkettia, mutta lattiaan jäi todella ruma poikittainen katkosauma, siis niin, että parketin laudat ovat "poikki" ja jatkuvat uudella parketilla. Sivuttaissuunnassahan sauma on huomaamaton, mutta poikittain törkeä.
Kysymys kuuluukin: voiko poikittaissauman saada huomaamattomaksi, jos lattian hioo ja lakkaa uudellen. Niin uppoaako tuo karmea sauma lattiaan paremmin?
Vai olisiko sen saanut alunperinkin asennettua paremmin, vai onko mahdoton tehtävä?
Vai kannattaako ottaa koko parketti hemmettiin ja vaihtaa laminaatti tilalle?
Kysymys parketti-experteille
4
392
Vastaukset 4
- örebro
Ei tuota poikittaissaumaa saa mitenkään piilotettua mikäli ei sauvoita hio lattiaa. Kun alkuperäisessä lattiassanne on "katkosauma" keskellä lattiaa niin on siitä kaitkaistu pontti mihin seuraava lauta tulisi asentaa,kun sitä ei ole on lopputulos kaksi parkettia ilman ponttia vastakkain jossa sauma tulee ikävä kyllä näkyviin. Tuo teidän korjaus on kuitenkin tullut huomattavsti halvemmaksi kuin se että lattia olisi laitettu kuin "uudeksi" (sauvoitus hionta)
Toinen vaihtoehto on (mikäli samaa parkettia saatavilla ja samalla pontilla) purkaa korjauskohtaan ja vaihtaa laudat. - Oliko sopimus noin
että remonttimies saa tehdä tuollaisen jatkon (sauman)? Jos ei, se on asennusvirhe. Siinä saumassa on talvella elämisliikkeestä johtuva iso rako.
- kummankaavaa21
Asennusvirhe??? ei ne mitään uutta parkettia asenna vaan korjaavat vanhaa.
Kerro ihmeessä millä tuon poikittaissauman saa pois jos ei ole taikuri....
Jos ei ole samanlaista parkettia saatavilla niin voi olla hiukan vaikeaa ilman hiontaa ja lakkausta........toisekseen lautaparketti on risttinliimattu joten ei se eläminen sen suurempaa ole kuin puulla normaalistikaan,jopa pienempää!
- CAIl
oisit käyttäny parkettimiestä remonttimiehen sijaan, ois tullu kerralla kuntoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän49956Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46717
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487