”Ruotsinkieliset uutiset Aamu-tv:hen”

Eikö mikään riitä?

”Ruotsinkieliset uutiset Aamu-tv:hen”

”Ruotsinkielisissä palveluissa Yle Fem -kanava uudistaa prime timen eli parhaan katseluajan ohjelmaa. Aamumakasiini Min Morgon myöhentyy syksystä alkaen iltaohjelmaksi ja lähetetään kolmena iltana viikossa.
Ruotsinkieliset uutiset tulevat mukaan suomenkieliseen Aamu-tv:hen.
Niin sanottu "hidas televisio" kasvattaa suosiotaan pohjoismaissa, mihin Yle vastaa kuuden tunnin suoralla lähetyksellä Strömsöstä.
Ylen hallitukseen nimitettiin tiistaina uudeksi jäseneksi Carina Geber-Teir. Hän on finanssiyhtiö OP-Pohjolan viestintäjohtaja. Pois jää Hanasaaren kulttuurikeskuksen johtaja Gunvor Kronman, joka on toiminut hallituksessa vuodesta 2006.”
http://yle.fi/uutiset/yle_pyrkii_nayttamaan_kaikki_tv-kanavansa_hdna_helmikuussa/6978553

Ruotsinkielisillä on OMA TV-kanava, mutta silti pitää pakkotuputtaa muumisönkötystä hyvään katseluaikaan suomenkielisille kanaville. Oikeasti, eikö mikään riitä?

Aika kumma suunta kun sille suomenkieliselle kanavalle nyt pitää saada kaikki vieraskieliset uutiset. Eikö olisi parempi, että kaikki vähemmistökieliset saisivat ohjelma-aikaa femmalla?

Jos oikein käsitin niin femmalla alkaa tulla suora lähetys aamuisin Ruotsin tv:n lähettämää ohjelmaa.
Ovatko nämä ruotsinkieliset oikeasti lainkaan kiinnostuneita siitä mitä Suomessa tapahtuu.
Ainakin se tietää sitä, että suomenkieliset saavat kustantaa yhä enemmän Ruotsin tv:n menoista ja tekijänoikeusmaksuista.

2

281

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puf

      Ruotsinkielisiä uutisia toivottiin takaisin aamuihin. Mahtaakohan kaikki toivoa. Riittääkö kaksi ruotsinkielistä toivoajaa vai tarvitaanko useampia.
      Toivoisin että fst muuttuisi suomenkieliseksi.
      Kuinkahan monta tarvittaisiin?

      • 6milj.toiv.tarvitaan

        Viestintävirasto Ylelle: SVT World ei julkista palvelua


        Viestintävirasto arvostelee Yleisradiota ruotsinkielisen SVT World -kanavan ohjelmien lähettämisestä ruotsinkielisellä Yle Fem -kanavalla.

        Viestintäviraston mielestä SVT Worldin edelleenlähettäminen ei ole julkista palvelua, vaan se tulisi sisällyttää osaksi kaupallista toimintaa.

        Ylen lakiasiainjohtajan Katri Olmon mukaan SVT Worldin julkisen palvelun luonteesta on ollut vuosien varrella erilaisia tulkintoja. Esimerkiksi 1990-luvun lopulla, jolloin SVT Europaa jaettiin vain Etelä-Suomeen, siitä perittiin korotettua tv-lupamaksua eli kyse oli julkisesta palvelusta.

        Olmon mukaan asiaa on tähän asti tulkittu Ylessä aiempien linjausten perusteella.

        Yle saa pyyhkeitä myös ulkopuolisille vuokraamiensa toimitilojen hintatasosta. Viestintävirasto pyytää Yleltä lisäselvitystä toimitilavuokrauksen markkinaehtoisuudesta.

        Lakiasiainjohtaja Olmon mukaan Yle vuokraa tilojaan ja toimii markkinoilla vain markkinaehtoisesti. Olmo korostaa, että Yle ei alihinnoittele palveluitaan tai tilojaan.

        – Osaltaan voi kysymys olla siitä, että vuokrauksen kohde on niin erityinen, että markkinoilla ei ole hintaa, johon Ylen hinnoittelun oikeasuhtaisuutta voisi verrata, sanoo Olmo.

        Lisäksi virasto kehottaa Yleä tarkistamaan keinoja, joilla se valvoo ja säätelee toimintaansa, jotta toiminta täyttäisi laisäädännön asettamat vaatimukset. Muilta osin Ylen toiminta täytti viime vuonna lainsäädännössä asetetut vaatimukset, katsoo Viestintävirasto.


        Yle Uutiset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1759
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      21
      448
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe