Meillä rwu 4 v ja ihan sekopää ulkona, vetää kun mielipuoli ja ärisee ihmisille ja muille koirille. olen jo miettinut lopetustakin kun en pärjää sen kanssa. Itselläni on aikaisemmin ollut useita koiria eikä tällaista ongelmaa ole ollut. Olisin kiitollinen jos saisin tätä kautta jotakin neuvoja mistä hakea apua tms. Koira on ollut alusta asti erittäin arka. NEUVOKAA please ettei tarvitse lopetukseen lähteä.
remmirähjä, veto ja arkuus
6
253
Vastaukset
- Avuksi ammattilainen
Ota avuksi oikea koirankouluttaja.!
Tuo koira vaaraksi muille. Vaikea rotu ja kun päätyy väärään kotiin niin siitä tulee sitten vaarallinen.
Koiran arkuus voi laukaista sen puremaan ja jos huomaa että koira on arka jo pentuna niin se pitäis heti huomioida.
Koirasi ei todennäköisesti luota sinun kykyysi käsitellä tilanteita joten hoitaa ne itse ärisemällä. Vissiin jääny peruskoulutus vähä kesken?
Koiralla ei vikaa, vaan sinun pitäisi rohkaista sitä ja kertoa sille että se on turvassa ja sinä hoidat tilanteet. Kehu paljon kun tekee oikein niin itseluottamus kasvaa.
Surullista lopettaa koira koska omistaja on tietämätön. - babylane vm 67
Onko liian raakaa jos ostaisin kuonokopan näin aluksi ohitustilanteisiin? Kuonokopasta ollaan montaa eri mieltä mutta olen kuullut että se on auttanut kyseisiin ohitustilanteisiin.
- Ammattilainen avuksi
Kannatan tuota kuonokoppajuttua. Vaikka onkin minusta väärin pitää kuonokoppa niin voipi vaikka pelastua jonku toisen koiran henki..
Kouluttajia löytyy varmaan googlettamalla. Ei tarvi välttämättä olla ongelmakoiran kouluttaja. Tavallinenki kouluttaja voi varmaankin neuvoa.
- kouluttajia??????
Täällä myös samanlainen ongelma kun kirjoittajalla...kuka/ketkä olisivat hyviä kouluttajia Päijät-Hämeen alueella?
- saman kokenut
Ottakaa yhteyttä ensin oman alueenne rotujärjestön alaosastoon, ja sitä kautta varmasti löydätte yhteyksiä, neuvoja ja osaavia, rodun tuntevia, henkilöitä, tai ainakin sieltä osataan kertoa henkilöitä joihin voi ottaa yhteyttä tällaisissa koiraongelmissa.
- Rotkulanrotkula
Samaa kokenut ,pikkuhiljaa ongelmassa ollaan jo plussan puolella.¨
Ota yhteys rotikkayhdistyksen alajaostoihin, käy treeneissä. Sieltä voit pian löytää jonkun jonka kanssa treenailla enemmänkin. Tai jopa ihan treeniringin.
Itse löysin finnish working rottweilers-sivuston kautta hyvät piirit ja nyt pyörät pyörii jo siihen malliin että tästä vielä hyvä alemmanluokan kisakoira saadaan!
Mutta me ollaan käytetty muutakin kuin nakkia ja kukkasia koulutuksen apuna. Enkä kadu vaikka karulta kuulostaakin impulssipanta mutta se on todellakin tuottanut loistavia tuloksia ahkeran koulutuksen ja treenin yhteydessä.
Meillä tosin ei ollut kyse arasta koirasta vaan pilalle menneestä koira-omistajasuhteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23010182Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen604704Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1474181Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1454104- 2183924
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463204Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402459Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12245Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!181779Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1601733