Pyynö vs Kennelliitto ja Showlink

ville_arskamoon

Onko kellään kokemuksia riitelystä Kennelliiton ja Showlinkin kanssa?

Lyhyesti - ilmoitettiin koira Helsinki Winner 2013 näyttelyyn, homma piti hoitaa sähköisesti ja maksettiin (75€) samalla. Ilmoittatumisen jälkeen tuli vahvistus jossa luki "jos huomaat tässä virheitä ota heti yhteyttä" ja otetiin heti yhteyttä kun huomattiin että koira oli ilmoitettu vahingossa väärällä päivälle. Järjestäjät vastasivat nopeasti että he eivät periaatteesta voi siirtää koiraa toiselle päivälle eikä palauta ilmoittautumismaksuja. Saimme tylyn parin sanan viestin sähköpostissa ja todella tylyä palvelua puhelimessa.

Virhe ilmoittautumisessa käy helposti koska näyttelyt ovat eri päivinä ja nimetty seuraavasti: Helsinki Winner 2013, Nordic Winner 2013, Voittaja 2013. Kaikki ovat siis eri päivinä eikä ilmoittatumislomakkeessa ollut muuta tietoa (esim viikonpäivää tai päivämäärä).

No periaatteesta mekin sitten soitettiin kuluttajasuojaviranomaisille ja heidän ohjeiden mukaan kirjoitettiin kirjallinen reklamaatio johon järjestäjä ei viitsinyt edes vastata. Soittelin tämän perään ja sain monen eri henkilön kautta ihmisen puhelimeen joka lupasi lukea tämän läpi ja "vastata jos ehtii".

Olemme nyt viemässä asiaa eteenpäin Kuluttajariitalautakuntaan ja ajattelin kysellä täältä onko ihmisillä vastaavia kokemuksia?

6

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sodastreamy

      Ei kokemusta ihan vastaavasta, mutta ihan turhaa taistelua käytte, koska virhe on omasi. Toki kannattaa silti yrittää.

      Kuluttajasuojaviranomaiset vain antavat suosituksia, heistä ei näissä asioissa ole mitään hyötyä. He eivät ole viranomaisia, kuten käsitätkin. Reklamaatiot sitä kautta kaikuvat kuuroille korville.

      Tsemppiä silti yritykselle.

      • ville_arskamoon

        Kyllähän tuohon on olemassa joku laki - löysin tälläisen artikkelin "Ostoksen palautusoikeudesta etäkaupassa" joka liippaa läheltä.

        Eniten kyllä tässä harmittaa kyllä olematon asiakaspalvelu järjestäjän päässä. Ennenkun näyttelyvihkoa tai mitään printtiä on tehty tuon siirron tekeminen päivältä toiselle ei ole iso homma (ja mielestäni itsestäänselvää palvelua).

        Nyt kun on googlailtu tätä löytyy netistä muitakin jotka painii saman asian kanssa - sähköiseen lomakkeeseen on kirjoitettu nimi väärin, ilmoitettu väärä koira vahingossa tai sama kun meillä eli ilmoittauduttu väärälle päivälle. Kaikki ihmettelevät järjestäjän kummallista linjaa.


      • ville_arskamoon
        ville_arskamoon kirjoitti:

        Kyllähän tuohon on olemassa joku laki - löysin tälläisen artikkelin "Ostoksen palautusoikeudesta etäkaupassa" joka liippaa läheltä.

        Eniten kyllä tässä harmittaa kyllä olematon asiakaspalvelu järjestäjän päässä. Ennenkun näyttelyvihkoa tai mitään printtiä on tehty tuon siirron tekeminen päivältä toiselle ei ole iso homma (ja mielestäni itsestäänselvää palvelua).

        Nyt kun on googlailtu tätä löytyy netistä muitakin jotka painii saman asian kanssa - sähköiseen lomakkeeseen on kirjoitettu nimi väärin, ilmoitettu väärä koira vahingossa tai sama kun meillä eli ilmoittauduttu väärälle päivälle. Kaikki ihmettelevät järjestäjän kummallista linjaa.

        Linkki unohtui :) http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/12/05/ostoksen-palautusoikeus-kirjattu-lakiin-vain-etakaupassa


    • Vastakarvaan

      Kennelliitto showlink = monopoli Suomessa = voivat tehdä mitä lystää????

    • 19+5

      Tavallaanhan nämä kaikki kolme näyttelyä ovat täysin erillisiä, eihän sitä muutenkaan voi näyttelystä toiseen pompata, jos tuli vahingossa ilmoitettua vaikka hämeenlinnaan kun pitikin ilmoittaa tampereelle vaikka näyttelyt olisi kuinka saman järjestäjän. Virhe oli täysin omasi, mutta ymmärrän kyllä turhautumisesi, itsekin olen saanut aika pskaa palvelua kennelliitolta ja showlinkiltä... Ihan hyvä, että joku ei pureksimatta kaikkea niele.

      • ville_arskamoon

        Minun mielestä tuo on erittäin vaikeasti nimetty tuohon ilmoittautumiseen ja koska palvelua ei tule järjestäjältä koen senkin melkein suoraksi huijaamiseksi.

        Ilmoittautumislomakkeessa pitäisi olla pelkkien tapahtumanimen lisäksi myös päivämäärä (tai muu selventävä tieto, kuten kirjoitit perässä voisi olla myös Hämeenlinna tai Tampere) jotta ei tapahdu sekaannuksia niin helposti. Nyt siinä luki pelkästään samankaltaiset tapahtumien nimet ja siitä meidän sekaannus tuli.

        Kohdassa jossa tapahtuma valitaan ilmoittautumislomakkeessa lueteltujen tietojen juju pitäisi nimenomaan olla se että erottaa ne toisistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7412
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4769
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3225
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3117
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2016
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      220
      1841
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1478
    Aihe