Onko se kiusaamista...

...että tuijotetaan "pahalla ilmeellä"?Usein tähän littyy myös kuiskailua(ei aina) Tätä tapahtuu melkein joka tunnilla. Ikinä he eivät tule sanomaan mitään. Oon kokenut tätä koko yläasteen ja pikkuhiljaa alkaa 'keittämään'.

Onko mitään keinoa jolla tollaisen saisi lopetettua? Opettajille en halua mennä sanomaan, kun se ei kuulemma auta mitään. Yritän olla välittämättä, mutta nyt alkaa jo mennä yli. En ole tietääkseni tehnyt heille mitään pahaa enkä edes ole heidän kanssaan tekemisissä vapaa-ajalla.

-kiitos jos vastaatte.
5108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni oli ihan samaa ja kun huomasivat etten välitä, he tulivat aivan viereeni puhumaan: Essi (muutettu nimi) on tosi ruma, hiustyyli kauhee yms. sekä matkivat ja pilkkasivat esim. seisomis asentojani. Kerroin opettajalle ja se loppui. Onko millainen opettaja? Se aina vähän riippuu onko tiukka. Äitini soitti myös kiusaajien vanhemmille ja sekin auttoi todella. Minkä ikänen olet ja millä luokalla? Itse olen seiskalla ja 13v tyttö

Äänestä

Yleensä kun mua mulkataan niin mä katon takas halvesivasti.. koska ne ite kattookin sillee.. Niille vaan pitäs sanoo et hankisivat oman elämän! Ps- Nykyään kaikki joutuu kiusaamiseenkohteeks ja yleensä ne on tyttöjä jotka kiusaa.. Eli semmossii Kovis/ Ihgu Pissiksii.. xP

Äänestä

UFO, niinpä

Äänestä

kiitti vastauksista ja oon kasi luokalla. :)

Tota on tosiaan jatkunut koko yläasteen ja alan olla ihan toivoton. Mietin usein illalla että mikä minussa on vikana kun mua tuijotetaan, nauretaan ja kuiskaillaan.Oon vaa yrittäny selviytyä, kouluun menokin jo ahdistaa ja ärsyttää. En uskalla kertoa kiusaamisesta sillä pelkään että se pahenee. Helppiä?

Äänestä

Itselläni on kuiskailu taas lisääntynyt. Minulla on kaveri tupaluokalta. Jos vihanen mulkasu ei auta kuiskailuun, niin lähen sen luo. Kaverini mielestä tollaset jutut kuuluis ala asteelle. Kyl munki mielestä pitäis tässä vaiheessa tajuta mitä tekee

Pohjantyttönen, kuten sanottu kannattaa kertoa vaan jollekkin, aijon itsekkin kertoa jos kuiskailu menee pahemmaks

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohjantyttönen kirjoitti:

...että tuijotetaan "pahalla ilmeellä"?Usein tähän littyy myös kuiskailua(ei aina) Tätä tapahtuu melkein joka tunnilla. Ikinä he eivät tule sanomaan mitään. Oon kokenut tätä koko yläasteen ja pikkuhiljaa alkaa 'keittämään'.

Onko mitään keinoa jolla tollaisen saisi lopetettua? Opettajille en halua mennä sanomaan, kun se ei kuulemma auta mitään. Yritän olla välittämättä, mutta nyt alkaa jo mennä yli. En ole tietääkseni tehnyt heille mitään pahaa enkä edes ole heidän kanssaan tekemisissä vapaa-ajalla.

-kiitos jos vastaatte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu