Niin olen googlettanut ja jne. mutta vastausta ei löydy!?
Mistä voisin tietää kuinka monta kuvaa on kuvattu käytetyllä kameralla? Jotain tietoa löytyy että kun mennään 9999 kuvaan kamera aloitaa alusta jälleen 1 eteenpäin.
Vai??
Kuvien laskuri
7
239
Vastaukset
- mvnmsdng
Ei löydy vastausta ei.
Joistakin kameroista tiedon voi kaivaa ulos, toisista ei ollenkaan, vaikka täällä kaikenlaisia keinoja koko ajan tyrkytetään.
Riippuu kameramerkistä. - laskuri
Canon 20D olis merkki,
- bnjajb
Canon lienee pahin merkki tuossa asiassa.
Ole kokeillut monia neuvottuja systeemejä, mutta yksikään ei ole toiminut. - Canonisti minäkin
bnjajb kirjoitti:
Canon lienee pahin merkki tuossa asiassa.
Ole kokeillut monia neuvottuja systeemejä, mutta yksikään ei ole toiminut.Tuo 20D on semipro runko, joten huoltoliike voi hyvinkin löytää todellisen sulkimen käyttömäärän omilla softillaan.
- ghfdxvmk
Canonisti minäkin kirjoitti:
Tuo 20D on semipro runko, joten huoltoliike voi hyvinkin löytää todellisen sulkimen käyttömäärän omilla softillaan.
Tuskin käytettyä kameraa ostettaessa pääsee sitä huoltoon kiikuttamaan ja muussa tapauksessa tiedolla ei ole mitään merkitystä.
- laskuri
Jos kävis vaikka ostamassa jotain huoltoliikkeestä ja samalla kysyis että voitteko katsoa otettujen kuvien määrän.
Ilmaiseksi tuskin mitään tekevät. - 20D shutter count
Googlettamalla "20D shutter count" löytyy jotain juttua, en tiedä kuinka pätevää kun ei itsellä ole tuota kameraa, että voisin tsekata.
Joku arvo löytyy exif-tiedoista, mutta tuosta oli vähän erimielisyyttä, että onko se oikea:
http://photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00PSo3
Toinen keino, jos on sen verran "nörttiainesta" ettei heksaluvut säikäytä, on katsoa lukema RAW-tiedostosta heksaeditorilla:
http://zecoj.com/2007/01/31/canon-eos-20d-shutter-count/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061584Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 481095