Viiltely

Tyttö1997

Oon 16v tyttö ja oon kärsinyt alaasteella monta vuotta koulukiusaamisesta ja kärsinyt monta vuotta masennuksesta mihin mulla on lääkitys jota syön edelleenkin päivittäin. Asiat on jo vähän paremmalla mallilla, saan apua masennukseen perheeltä ja käyn terapiassa, mutta nyt oon alkanut viiltelemään käsivarsiani, Haluisin kuulla muiden kokemuksia, miten ootte päässyt sen yli? Kerroitteko kenellekkään? Ja saako arpia mitenkään piiloon?

8

1721

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttö1997

      Arvet on aika pinnallisia eikä niistä oikeen oo edes verta tullut siks oonkin miettiny milloin ne arvet alkaa hälvenemään?

      • Kun ei veri lopu haavast

        Mulla ainaki tollaset arvet vaan katos kesässä, kun alko iho ruskettumaan ni ne vaa katos :oo Ja nyt sitte ko on näit pahemman luokan syviä haavoja ni arvet alkaa haalistuvan siinä kuukauden kohalla, ei lähe varmaa pois, mut ihosta riippuen ni noi tulee kyl lähtemään jos vaa raavit ittees ilma et tulee ees verta :DDD


    • viiltelijä

      Itekin oon viillelly. Yritän lopettaa viiltelyn, mut se on tosi vaikeeta. En kertonu kellekkään, vaan mun kaverit kerto musta meijän koulun terkkarille. Nyt joudun puhuun kuraattorille ja mun pitää mennä nuorisopolille. Peitevoiteella voit ainaki yrittää. En oo kuukauteen viillelly, on arvet vähän haalistunu, mut ei ne varmaan ikään lähe.

      • Anonyymi

        Mulla ei ainakaan toiminut petevoide niin kannattaa varautua meikkikatastrofiin


    • yy_tee

      HH!!!
      Jaa'a, vai on nykyään käsiin viiltely huomionhuorausta. Mun ekat viillot tuli just käsiin ja on sieltä levinnyt vähä koko kroppaan..reidet...vatsa...sääret...kädet..lantio...
      Ja silloin kun mä viiltelin ekan kerran, mä en ollenkaan ajatellut et täst tulis tapa, tai tekisin joskus niin syviä arpia, ettei ne lähtis. Mä en ollenkaan olettanut saavani niistä huomiota, enkä mä sitä enään jaksaisi haluta. Toki sitten, kun niitä kertyi, toivoin että joku huomaisi, auttaisi, kun mulla oli nii paha olla - on edelleenkin.
      Mä en enään koskaan voi kulkea lyhythihasessa - silti mä viiltelen käsiin. Silti. Jos mä olisin alottanut alueelta, joka ei EES bikineissä näkyis, se ei ois pysynyt sillä alueella. En enään koskaan voi käyttää bikinejä, en koskaan. On vaan pakko viillellä - ja kulkee pitkähihasissa.
      Älkää alottako viiltelyä, vaikka enhän mäkään silloin alussa uskonut.

      Sori jos kuulostan kauheen vittuuntuneelta, sekavalta tai päättömältä. Lääkärikin kattoo aina oudosti, kun avaan suuni. Mutta en kertaakaan oo halunnut turhaa huomiota, vaan apua. Ja toivon, etten olis sitä apua halunnutkaan. Mun tapauksessa turhaa.

    • anonyym8

      Ite joko itken monta tuntia nurkassa, yritän vaimentaa surun, kuuntelen musiikkia tai viiltelen. Ennen käytin melkein aina T-paitoja, mutta nyt oikeessa kädessä on isot arvet jotka itse aiheutettuja, mulla on yleensä aina huppari, koska se peittää mun arvet hyvin. Itse en ainakaan voi omalle masennukselle ja itsetuhoisuudelle mitään. Viiltelystä tulee riipuvaiseks ja jäin mutsille kiinni viiltelystä, mua alko hävettää tosi paljon, lupasin viel mutsille, et aion lopettaa, en viittiny ees kertoo totuutta, ku hävetti niin paljon ja valehtelin siihen päälle viel; Kaaduin tos päiväl ja tähän tais tulla tällanen. Viiltelyn lopettaminen on tosi vaikeeta, varsinki sillo, kun on koukussa. Itse huomaan, että otan kauheat paineet lähes jokaisesta asiasta minkä teen. Älkää alottako viiltelyä, vaikka tekis mieli. Otan koulustakin kauheet paineet, oksennan aamuisin erittäin usein, koska paineet ovat jostain syystä tosi kovat. tuntuu siltä, kuin kaikki vihais mua. mun isän äidillä oli kanssa masennusta. muakin kiusattiin ja kiusataan, mutta onneks se kiusaaminen on vähentyny, sain vähän aikaa sitten yheltä tyypiltä tappo uhkauksen, no, koska mä se ollaan alaikäsiä sille ei tullu mitään.

    • PaHaMaa

      Hätähuutohan se viiltely on,on paha olla ja niin vaan käy!
      En koskaan ole itse viillellyt,vaan viiltelyn takia menettänyt kaiken minkä vuoksi elää.
      Sen teki elämäni suuren rakkauden lapsi ja koska lapsi vanhemmalleen tärkein on sain jäädä.
      Kävi vaan niin ettei tämän lapsen vanhemman voimat riittänyt erota huonosta liitosta,kun viiltely paljastui ja psykologi kehotti stapiloimaan kotiolot.
      Lasta ymmärrän ja sitä miten paha hänen oli olla,vaan niin katkera,kun tämä hätähuuto katkaisi oikean ja aidon rakkauden.
      Yhäkin ajattelen,että tämän lapsen olisi parempi ollut jos muutos kotioloissa olisi tapahtunut.
      Ei voi mitään,vaan jos millään voisi puhumalla yrittää asiota ratkoa tai jotenkin muuten kuitenkin,se saattaisi joskus paremin toimia.

    • viisasaikuinenneuvoo2017

      Moni luulee olevansa masentunut tuossa iässä, mutta oikeasti se on vain normaalia teini-iän angstia. Lääkkeiden syömisestä ei ole sinulle mitään hyötyä joten lopeta ne.

      Viiltely kuuluu myös monen angstaavan teinin elämään, ja sekin kannattaa lopettaa, sillä aikuisena kun olet järkiintynyt, tulet katumaan todella niitä jälkiä. Niitä ei saa peitettyä millään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      124
      1512
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      106
      897
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      69
      881
    4. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      93
      786
    5. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      125
      777
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      117
      761
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      40
      735
    8. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      50
      604
    9. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      600
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      558
    Aihe