Suuri muutos...

Onko ketään jotka ovat menneet lukemaan tai aikovat lukemaan jotain ihan eri alaa mitä oli ammattikoulussa?? Siis täys alanvaihto...onko mahdollista päästä lukemaan hoitoalaa tekniseltä
alalta? Olen tajunnut ettei mua kiinnosta yhtään
tää mun ala...
1281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En tiedä, onko mahdollista vaihtaa koulua eri aloilta ilman pääsykokeita toisin kuin saman alan sisäisesti. Etkä varmaan tarkoittanutkaan tätä..

Mutta.. Itse opiskelen sosiaalialaa, ja meitä on joka lähtöön. On entisiä kampaajia, pankkityöntekijöitä, ompelijaa, leipuria.. suoraan lukionpenkiltä tulleiden seassa. onpahan aivan oma linjansa merkonomeille, jotka ovat vaihtaneet alaa.. :D

Jos ei kiinnosta, vaan tunnet halua vaihtaa alaa, go for it! Mitä sitä turhaan kärvistelemään..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Onko ketään jotka ovat menneet lukemaan tai aikovat lukemaan jotain ihan eri alaa mitä oli ammattikoulussa?? Siis täys alanvaihto...onko mahdollista päästä lukemaan hoitoalaa tekniseltä
alalta? Olen tajunnut ettei mua kiinnosta yhtään
tää mun ala...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu