Koiran ravitsemusneuvojakoulutus alkaa

opinnoille

Ammattimaiset valmiudet opiskelijalle tarjoava laaja koulutuskokonaisuus jonka sisältöön kuuluu mm. koiran ruoansulatuksen anatomiaa, fysiologiaa sekä tietoa domestikaation ja rodunjalostuksen vaikutuksesta edellämainittuihin.

Sisällön pohjana on viimeisin tieteellinen tutkimus sekä pitkään klinikkatyöskentelyyn pohjaava käytännön kokemus.

Koulutus toteutetaan monimuoto-opintoina, suurimmaksi osaksi etäopintoina joten toteutus on mahdollista työn ohessa. Lähiopetusjaksot toteutetaan Hauholla vuoden 2014 kuluessa.

Soveltuu parhaimmin eläinalalla jo toimiville ammattilaisille mutta on mahdollista toteuttaa myös ilman pohjakoulutusta.

Koulutus alkaa tammikuussa 2014 etäopinnoin ja kokonaiskesto on n. 9 kuukautta.

Aiemmin koulutuksesta valmistuneita ammattilaisia toimii mm. itsenäisinä yrittäjinä, eläinlääkäriasemien asiantuntijoina sekä eläintarvikeliikkeissä.

Suomessa ammatillista koiran ravitsemusneuvonnan diplomikoulutusta järjestää ainoana oppilaitoksena Suomen Eläinterveydenhuolto-opisto.

www.seto.fi

2

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiikeri_lilja

      Aika hinnakkaalta kirjekurssilta vaikuttaa mielestäni. Hinta 2800 € ja kurssi sisältää kolme lähiopetusviikonloppua, loppu lähinnä itsenäistä teoriaa etänä. Opettajat eivät henkilökohtaisesti vakuuta. Puhutaan "viimeisimmästä tieteellisestä tutkimuksesta", mutta miten on kun mukaan tulee luontaishoitajat huuhaahoitoineen, joita ei ole koskaan voitu todistaa toimiviksi?

    • tolkkua jo

      Koulutussisältöä tarkastellessa ei kyllä itselle tule mieleen luontaishoitokurssi jos esim. modulirakennetta tarkastelee.

      Loistavaa, että aletaan saada myös asiantuntevia ammattilaisia alalle koska tällä hetkellä koiran ruokinta on täysin mutu-hommaa. Jokainen on mielestään asiantuntija, jos on nettikeskusteluista lukenut, että tämä tai tuo on koiralle hyvä.
      Tästä on todisteena mm. tämän palstan loputon lista ongelmista, joita ihmisillä ilmenee koiriensa ruokinnan ja vakavien terveysongelmien muodossa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3440
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2986
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      63
      2460
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2359
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      54
      2281
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2245
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2227
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2159
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1604
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1596
    Aihe