Vastatkaa...

hermot mänöö

Eläinlääkäri kehoitti muutama vuosi sitten antamaan kissoille leikattujen kissojen kuivaruokaa, sillä ns.tavalliset kuivaraksut aiheuttivat toiselle pissatulehduksia.
Olen ostanut eläinkaupasta Canacat-kuivaruokaa, mutta nyt tulikin mieleen, että eiväthän näistä raksuissa ole mainintaa että leikatuille kissoille. Tiiä, voiko enää sit ostaa näitä , kun pitäisi kumminkin olla noita steriloitujen kissojen sapuskaa..On tää vaikeeta. :/

10

267

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kuivaruualle

      Kaikenmaailman erikoisruuat on usein ihan höpöhöpö juttuja. Lääkeruuat toki erikseen mutta ei steriloitu kissa tarvitse edes mitään erikoisruokaa.
      Kuivaruoka sinänsä altistaa virtsatieongelmille, etenkin jos se on pääasiallinen ravinto. Kannattaa ennemmin panostaa laadukkaisiin märkäruokiin ja tarjota myös raakaa lihaa esim. broilerin siipiä niin hampaat pysyvät kunnossa. Kuivaruoka ei todellakaan ole mikään pakollinen osa kissan ruokintaa vaan sen voi hyvin jättää pois.
      Eläinlääkärit ovat harvemmin perehtyneitä kissan oikeaan ruokintaan ja usein koko eläinlääkäriasema on jonkun ruokamerkin sponsoroima jolloin siellä tottakai tyrkytetään sitä merkkiä jokaiseen vaivaan.

      • 1612

        Siinä tuli täyttä asiaa!


      • NäinJuuri

        Aamen!


      • hermot mänöö

        Kun kissa on syönyt näitä steriloitujen kissojen kuivaruokaa, niin ei ole enään ollut ongelmia virtsateiden kanssa. Kissat kuitenkin tykkää noista raksuista ja ovat erittäin kranttuja monille ruoille. Ei ole helppoa saada niitä syömään edes raakaa lihaa, kun ole yrittänyt tarjota.


      • 79+78

        Paremmin he ovat eläinruokintaan perehtyneet kuin netissä riehuvat kissityttelit.

        Siinä olet oikeassa, ettei kuivaruoka ole pakollinen osa kissan ruokavaliota. Paras olisi kun kissa saisi itse saalistaa ravintonsa. Niin kissa saa tuoretta hyvää ravintoa ja elää lajityypillistä elämää. tuloksena terve ja onnellinen, hvinvoiva kissa.


    • PitkääPinnaa

      Kuivaruoka ei silti ole se parhain vaihtoehto. Jos ajatellaan vaikka kissan luontaista ruokaa esim. hiirtä, siinä on kosteutta n.80%. Samoin useimmissa märkäruuissa kosteus on samaa luokkaa. Sitten kuivaruuat. No ne ovat kuivia. Kosteutta on ehkä 10-20%. Vaikka näyttäisi että kissa käy usein vesikupilla niin se saisi litkiä aikamoisen määrän joka vuorokausi että nestetasapaino pysyisi hyvänä.

      Aika monen kissan nirsous tuntuu olevan ihan omistajan itsensä aiheuttamaa. Ei saa antaa heti periksi jos uusi tarjottu ruoka ei katoa sekunneissa lautaselta. Siinähän kissa oppii että jos ei syö niin saakin sitä herkkuruokaa. Ihan kuin pikkulapset; jos lapsi ei syö päivällistä ja lapselle annetaan sen sijaan karkkia niin syökö lapsi huomenna päivällisen kiltisti mukisematta? Epäilen.

      Kissaa ei saa toki paastottaa mutta jos esim. aamulla ruoka ei kelpaa niin nosta ruokakippo jääkaappiin ja tarjoa ruokaa uudelleen päivällä/illalla. Voit myös vaikka turvottaa raksut vedessä niin kissat tottuvat syömään pehmeää, märkää ruokaa. Siihen voit sitten sekoittaa pikkuhiljaa eri märkäruokia. Konsteja on monia. Muutos ei tapahdu hetkessä vaan pitää olla kärsivällinen ja johdonmukainen.

    • Bengalcat ♡

      Steriled kuivaruussa on vähemmmän kaloreita kuin tavallisissa.

      • kisukaks

        Tää steriloiduille kissoille antamani kuivaruoka todellakin on ns.kevyttä eli pitää kissan painon kurissa. Pussukassa lukee myös. että raksut poistavat hammaskiveä.


      • 1815
        kisukaks kirjoitti:

        Tää steriloiduille kissoille antamani kuivaruoka todellakin on ns.kevyttä eli pitää kissan painon kurissa. Pussukassa lukee myös. että raksut poistavat hammaskiveä.

        AInoastaan eläinlääkäri voi poistaa hammaskiven. Raksu hajoaa heti osuessaan hampaaseen joten miten se voisi hammaskiveä irrottaa? Syötä kunnon luista lihaa sille niin ei varmasti tule hammasongelmia.


    • tulevaisi

      anna mennä vaan!! syötät sitä ruokaa sille mikä kelpaa!!
      tulevaisi.blogspot.fi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      516
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    Aihe